Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Když podvádět, tak na úrovni

2011-02-19 09:17

Názorný návod k (ne)zvládnutí situace, když se sex na jednu noc změní v dlouhodobý poměr, přináší divadelní inscenace na motivy oscarové komedie Na úrovni. Jako světovou premiéru ji v divadle Broadway uvádí divadelní společnost ON STAGE! s.r.o.

Filmové komedii Na úrovni sice už táhne na čtyřicítku, ale ze své aktuálnosti nic neztratila a není proto divu, že si ji Roman Štolpa a Martin Novotný vybrali pro svůj další režisérský počin. Její děj ovšem přenesli z filmového plátna na divadelní prkna.Variace na věčné téma
Vše se točí kolem znuděného Američana, žijícího s rodinou v Londýně, jež si jednotvárnost života okořeňuje náhodnými románky a rozvedené Angličanky, matky dvou dětí, která na jeho nezávaznou nabídku přistoupí. Posléze je však zaskočí láska. To, co dělá z jinak banální zápletky něco víc, jsou břitké dialogy a groteskní, leč reálným životem mnohokrát ozkoušené situace, v nichž se povedená ústřední dvojice ocitá ne vždy svým přičiněním a divákům dělá dobře, že alespoň pro tento večer nejsou některými z aktérů oni. Divadelní přepis je slavnému filmu „o milencích, jež nemohli být bez sebe, ani spolu“ věrný nejen obsahově, ale i co se týče výběru hlavních protagonistů. Michaela Dolinová vypadá po opětovném přebarvení vlasů, které je mimochodem pro její typ daleko přirozenější a slušivější, jako rodná sestra Glendy Jackson, původní představitelky Vicki Allessio. Filipovi Blažkovi se na tváři usadil stejně ublížený a ufňukaný výraz, charakterizující Steva Blackburna v podání George Segala. Jen ten vyfoukaný účes alá 70. léta a hladce vyholená tvář mu do přesné podoby schází.Tvůrci nevynechali ani kulturní akce, z nichž Steve utíká pod nejrůznějšími záminkami za Vicki. V inscenaci dostávají prostor jako malé fraškovité vsuvky. Kromě ústředního páru jsou všechny ostatní role alternované, takže v tomto směru mohu okomentovat jen jedno nastudování. K tomu lze říct, že Tomáš Savka si roli šíleného dirigenta i postav ze slavných her a muzikálů vysloveně užívá, stejně jako další drobné role, které mu připadly v rámci hry samotné. Naplno se věnuje svým proměnám i Jan Révai, který dostal pro publikum jednu z nejvděčnějších postav - homosexuálního Vickiina asistenta Cecila, kterého v průběhu večera střídá s uťápnutým sekretářem Steva, aby se v zápětí změnil v líného španělského recepčního, kterého probere jen španělská hudba. Sérií drobnějších rolí leteckého personálu baví také Jitka Sedláčková. Na reakce pobavených diváků si nemohou stěžovat ani protagonisté dalších rolí. Vzpomínku na společnou dovolenou ve Španělsku navozuje ohnivé flamenco, které tančí Lola Karpenko.Určitým mínusem může pro někoho být délka představení, které včetně přestávky trvá 3 hodiny. Očekáváme to, když jdeme na Shakespeara, ale u novodobého kousku nás takový čas trochu zaskočí. Délka je dána tím, že už film měl na tehdejší dobu nezvykle dlouhou stopáž 105 minut a přenesením na divadelní prkna, kde je nutné přestavovat scénu, se čas ještě prodloužil.

S kým se setkáte
Jak už zaznělo výše v hlavních rolích se představuje Michaela Dolinová a Filip Blažek. Dále v alternacích hrají: Martin Zounar / Mojmír Maděrič, Dana Morávková / Hana Sršňová, Jan Révai / David Suchařípa, Jitka Sedláčková / Marcela Nohýnková, Zuzana Dřízhalová / Perla Kotmelová, Kateřina Macháčková / Petra Doležalová, Vlastimil Korec / Tomáš Savka, Dalimil Klapka / Tomáš Turek, Lola Karpenko – umělecká skupina Magia Flamenca a ,,Broadway girls”.

Nejbližší představení se hraje 23.2. v divadle Broadway. Více o hře, včetně on-line rezervace vstupenek najdete tady.
Foto: ON STAGE!
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>