Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ďábel z tančírny

2010-12-10 00:00

Máte-li rádi nekonformní atmosféru malých divadel a chcete si udělat sondu o tom, co se děje na amatérské divadelní scéně, je nová, muzikálově laděná hra Divadla Tichá pošta vhodným tipem.

Utancuje Ďábel vyhlédnutou oběť nebo jí naopak podlehne sám? To poodhalí příběh o svůdníkovi se znepokojivou přezdívkou, vyprávěný formou zápisků z deníku jedné z nich. Pod názvem Muž z tančírny ho Divadlo Tichá pošta premiérově uvádí v nově otevřeném Divadle Kampa.

Hry lásky šálivé
Pláž ve dne, místní tančírna v noci - ideální prostředí pro bonvivána a lamače ženských srdcí, kterým Ďábel bezesporu je. Jenže ani jemu nejde osud vždy na ruku, což se potvrdí, když se objeví cizinka Irma.

Tančírna má i další stálé hosty a personál, z nichž mnohým chybí odvaha jít za svým snem. To se změní na párty v Ďáblově zahrádce, kde se podává čaj podle jeho tajného receptu, a jak už to s takovým nápojem bývá, jeho zaručené účinky se míjejí účinkem. Zatímco Irma zůstane vůči němu imunní, nesmělý liftboy Roy se změní v muže činu, čímž překvapí svou přítelkyni Brigit, barmanku z tančírny. Překvapení se dočká i sám Ďábel.

Ďáblův předobraz
Hra se na malé ploše a to jak příběhu, tak jeviště, zabývá lidskými touhami, životními výhrami i prohrami, které tvoří epizody z Ďáblova života tak, jak je ve svém deníku zachytila další ze svůdníkova dlouhého seznamu - Sally. A není to nějaký nudný, naivní deníček, ale gejzír břitkých, erotikou nabitých i myšlenkově hlubších replik, jejichž skutečnou autorkou je Dana Benešová-Trčková, která je zároveň představitelkou Irmy. Z každé věty je tu znát, jak ji hra se slovy baví, jak si psaní i hraní užívá.Nakonec autorka prozradila i pravou totožnost samotného Ďábla: "Muže z tančírny jsem napsala letos v létě, hudba vznikala současně s textem, s Janem Václavem Čepem na sebe slyšíme. Prvotní inspirace hry je ale starší. Jezdívala jsem řadu let do Řecka, do Veliky, kde jsem vídala staršího démonického muže, pojmenovala jsem si ho Ďábel. Patřil k místnímu koloritu, jeho tvář vypovídala o jeho životě, tak jsem si fabulovala. Potkávali jsme se na pláži i v tavernách, v prašném dvorku blízko jeho letního minibytu. V naší hře má Ďábel střední věk, je větší elegán, ale stejně jako jeho předloha, představuje princip zkušeného muže, který dává příležitost, žije život vášnivě a nespoutaně."

Amatérský soubor divadla v této hře doplnili dva profesionální herci: Tomáš Valík a Kamil Švejda a profesionální hudebník, kontrabasista Tadeáš Messany. Tomáš Valík, kterého seriáloví nadšenci znají z televizních titulů Ulice nebo Rodinná pouta se zároveň ujal režie.

Zajímavě je vyřešena i scéna, která se během celého představení, až na pár malých úprav, nemění, což je pro divadlo bez armády kulisáků a rekvizitářů, ideální řešení.

Kdo je kdo
Text napsala Dana Benešová-Trčková, hudbu složil Jan Václav Čep, režii měl Tomáš Valík.

Osoby a obsazení: Ďábel: Tomáš Valík j.h., Sally, vypravěčka: Dana Potočková, Ďáblova milenka Irma: Dana Benešová-Trčková, liftboy a milenec barmanky Roy: Kamil Švejda, barmanka Brigit: Natali Zelenková, dívky z tančírny (v 1. a 2. uvedení) Teodora: Kristina Anna Sionová a Julie: Julie Pokorná, kontrabas: Tadeáš Messany, pianista Bob: Jan Václav Čep.

Více o datech představení Muž z tančírny se dočtete tady.Foto: Tomáš Veselý, Tomáš Valík
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>