Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Monology vagíny

2010-05-24 14:47

Autor: Eve Ensler

Dojemná a rozpustilá exkurze do poslední neprobádané oblasti, do poslední zakázané zóny, je oslavou ženské sexuality ve vší své složitosti a tajemnosti. Tato světoznámá hra se hraje v české verzi třetím rokem a dosáhla již téměř 200 repríz!

Představení nemá jednotný děj, skutečné monology, které diváci uslyší, jsou zhutnělými, víceméně doslovně ze života opsanými dějinami žen. Jsou to příběhy, které se v různých obměnách mohli stát kdekoliv na světě. Přitom nejsou feministickým nářkem, ale provokací, která má smysl. Na jevišti ožívají příběhy typově, povahově i sociálně různých žen. Mají nevšední osudy a každá z nich má také zcela odlišnou schopnost svému osudu čelit.

Monology vagíny nejsou obvyklou divadelní hrou, nýbrž u nás ještě ne zcela obvyklou formou publicistického divadla, založeného na síle výpovědi. O úspěšnosti tohoto způsobu vyprávění svědčí nebývalý úspěch hry v USA i beznadějně vyprodané divadelní sály v celé České republice, kde se inscenace stala již známým fenoménem.

"Představení hrajeme úspěšně třetím rokem. Bez velké reklamy. Necháváme na publiku, aby si nás našlo. Americká autorka Eve Ensler na názvu trvá a zakazuje slovo Vagína z titulu odstranit. A to je v pořádku, má na to autorské právo. Nakonec si působnost své hry od roku 1994 ověřila dnes už skoro ve všech zemích světa."

Hrají:

Dáša Bláhová

Anna Polívková

Míša Sajlerová

---------------------

Intimní divadlo uvádí VAGINA MOLOGY. Je to hra americké divadelní režisérky Eve Ensler VAGINA MOLOGY zvedá celosvětovou vlnu nadšení a je nazývána soukromými dějinami žen. Nastudování těchto monologů režisérkou Irenou Žantovskou je neobvyklý dramatický kus, v českých podmínkách zatím nevídané publicistické divadlo. Hra VAGINA MOLOGY je uctívána jako "bible pro novou generaci žen", hra, která se hraje na Westside Theatre na Broadway byla uvedena v mnoha městech po celé Americe a na stovkách vysokých škol, inspirovala dynamické hnutí V-day, jehož cílem je skoncovat s násilím proti ženám. VAGINA MOLOGY - toto vtipné a neuctivé dílo, poctěné cenou Obie, vyjadřuje ty nejhlubší ženské fantazie a obavy. "Mology, které diváci uslyší, jsou zhutněnými, víceméně doslovně ze života opsanými soukromými dějinami žen. Různých žen, typově, sociálně, povahově, žen s různými osudy a s různou schopností osudu čelit," prozrazuje režisérka Irena Žantovská, která přizvala k inscenování české verze VAGINA MONOLOGY herečky Dášou Bláhovou, Míšu Sajlerovou a Annu Polívkovou. "Některé z příběhů jsou na první pohled banální, jiné tančí na vratkém laně nad propastí citového kýče. Jiné zase přicházejí jakoby z onoho světa brutality, sprostoty, bezcitnosti, světa, kde lidský život obecně má pramalou cenu, ale ženský život skoro žádnou." popisuje texty Žantovská a dodává: "A přitom to není feministický nářek. Být militantní feministkou znamená mít svého nepřítele, maskulinního netvora, proti kterému je třeba bojovat. Ale podle mě je to boj bez smyslu, protože je to boj s nedílnou polovinou ženy. A žena to ví. Ví to její vagína." Eve Ensler: "Vlastně si ani nepamatuji, jak to všechno začalo. Možná rozhovorem s jednou starší paní; hovořili jsme o vagině. Ta paní mluvila o svých genitáliích s takovým pohrdáním, že mě to šokovalo. Začalo mě zajímat, co si o své vagině myslí ostatní ženy. Vzpomínám si, jak mě překvapila otevřenost mých kamarádek, když jsem se jich začala vyptávat. Nikdy jsem si neuměla představit, že budu hovořit o vaginách v takových městech, jako jsou Athény, že budu skandovat slovo vagina na shromáždění čtyř tisíc rozvášněných žen v Baltimoru nebo že budu mít 32 veřejných orgazmů za jedinou noc. Nic takového jsem neměla v plánu!"

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>