Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na Tanaku opět do Archy!

2012-05-02 14:04

Divadlo Archa pokračuje ve své dobré tradici, která si klade za cíl, alespoň jednou za pár let zprostředkovat českým divákům zážitek z tanečního vystoupení legendárního japonského tanečníka Mina Tanaky. Od jeho poslední návštěvy uplynulo už sedm let. Nyní se do Archy vrací hned se dvěma novými projekty, které lze shlédnout během tří dní (7. - 9. května).
 
Min Tanaka je neoddiskutovatelně jednou z nejvýraznějších osobností japonského, ale i světového alternativního divadla a tance. Pro Mina Tanaku, jinak též farmáře a filmaře, se tělo stalo doslova jazykem mysli. Byl prvním, kdo u nás představil tanec japonské avantgardy butó. Ten se zrodil z potřeby znovu najít kořeny japonské kultury a odmítnout západní formální vzory. Přesto bývá Tanaka přirovnáván k mostu mezi světy východu a západu, mezi velkoměsty a venkovem, ale také mezi stářím i mládím. Sedmašedesátiletý Tanaka totiž stále aktivně předává své umění tanečníkům o dvě generace mladším.Něco o tom ví například česká dokumentaristka Jana Ševčíková, které se podařilo už před deseti lety natočit výborný dokument (mj. oceněný ve své době Cenou diváků na jihlavském festivalu). Snímek nazvaný Svěcení jara se natáčel na Tanakově farmě (pěstuje zde organicky ošetřovanou zeleninu, rýži, sojové boby a čaj) v japonské vesnici Hokušu, kam přijíždějí mladí lidé z celého světa, aby se tu zúčastnili Tanakovy tvůrčí dílny a naučili se odpoutat od racionality vědomí a pracovat s tělem v prostoru a čase. Tento náročný tréninkový cyklus Tanaka nazývá Body Weather - Tělesné počasí. Spojení je pak nasnadě - životní filosofií Tanaky je totiž propojení tance a zemědělství.

V pražském Divadle Archa, s nímž má Tanaka úzké vazby (například v říjnu 2003 tančil uprostřed proudu řeky Vltavy při slavnostním znovuotevření Divadla Archa po ničivých povodních), tentokrát Tanaka představí hned dvě novinková představení. 7. a 8. května zde uvede sólový projekt Locus Focus a 9. května vystoupí společně s tanečnicí Shiho Ishihara v představení Step into the Shadow (Krok do stínu). Ishihara samozřejmě též prošla Tanakovým „farmářským výcvikem“ a dnes je to již s18 let, co s ním spolupracuje. Tanaka od své první polotajné návštěvy Prahy v roce 1984 prošel složitým vývojem. V poslední době o své práci říká: „Můj tanec již není tanec butó, je to uzavřená kapitola. Jsem prostě tanečník.“
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>