Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mesiáš

2010-02-15 18:40

Patrick Barlow
Mesiáš

Divadelní „road movie“ na trase Nazaret – Betlém.

Kdesi v galilejské poušti kolem roku nula. Marie obšívá chrámové závěsy, Josef stlouká kredence a navzájem se hádají jako velbloudi. A pak se jim zjeví archanděl Gabriel, jehož Bůh pověřil sakra odpovědným úkolem.
Nejdůležitější putování v dějinách lidstva může začít. Co oznamuje nová hvězda na nebesích? A kdo k ní dojde dřív? Nudný Kašpar? Kašpárkovský Melichar? Nejmoudřejší Baltazar? Nebo snad maniakální Herodes?

Česká premiéra 21. prosince 2009.

Nejbližší reprízy 17. února, 5. a 17. března od 19.00 v divadle Čertovka.

Překlad: Pavel Dominik
Režie: Šimon Dominik
Dramaturgie: Adéla Balzerová
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Zuzana Mazáčová
Produkce: Kateřina Hůlková, Lukáš Grüner

Hrají: Ondřej Novák, Pavel Kryl a Lucie Prokopová

Na klavír doprovází: Silvie Náhlá


Českou premiérou apokryfní komedie Patricka Barlowa Mesiáš zahajuje činnost Divadlo NaHraně, které založilo několik studentů a čerstvých absolventů DAMU jako platformu pro další spolupráci. Zakládajícími členy jsou režisér Šimon Dominik, herci Pavel Kryl, Ondřej Novák a Martin Severýn (absolventi loňského ročníku Jaroslavy Šiktancové) a scénograf Karel Čapek. Soubor se hodlá zaměřit na současnou dramatiku a klást důraz na interpretační herecké divadlo vycházející z dramatického textu, který na rozdíl od mnoha svých vrstevníků považuje za základ inscenace a ne za odrazový můstek k volné asociativní tvorbě.
Kromě Mesiáše přejímá Divadlo NaHraně do svého repertoáru úspěšné školní inscenace z absolventské sezóny Slyšet hlasy (Joe Penhall; režie Jaroslava Šiktancová) a Pravý inspektor Hound (Tom Stoppard; režie Šimon Dominik; vítěz festivalu mladého umění Český tučňák 2009), které uvádí v Eliadově knihovně Divadla Na Zábradlí v rámci dvojprogramu Britské večerní menu (nejbližší repríza 21. února 2010 od 19.00).
Po předvánoční premiéře vstupuje v těchto dnech do běžného provozu první inscenace Divadla NaHraně, Mesiáš Patricka Barlowa, známého britského herce a dramatika, který se v posledních letech představil i českému publiku (komedie 39 stupňů v Dejvickém divadle a Divadle F. X. Šaldy v Liberci).
Mesiáš, jehož uvádíme v české premiéře, pochází z repertoáru legendárního britského Národního divadla v Brentu, cimrmanovsky laděného mystifikačního souboru sestávajícího ze dvou členů, který v roce 1979 založil právě Patrick Barlow, po jehož boku se v průběhu následujících tří desetiletí vystřídalo několik předních herců, mezi nimi například i oscarový Jim Broadbent.
Národní divadlo v Brentu se v Barlowových textech specializuje na apokryfní verze mytických příběhů a dějinných událostí, které pojednává v nejlepší tradici ostrovního suchého humoru. A takový je i Mesiáš, rekonstrukce událostí předcházejících narození Ježíše Krista, podaná v odlehčené komediální formě a proložená věčnými diskusemi obou protagonistů o herecké technice, jíž by bylo vhodné představení ztvárnit.
Režisér Šimon Dominik k tomu dodává: „Barlowovi není doslova nic svaté, jeho text však není nijak blasfemický nebo dokonce zlý či zákeřný. Je prostě jen neodolatelně vtipný. Všichni známe základní biblické kontury příchodu Spasitele, ale kdo může říct, že se konkrétní věci neodehrály tak, jak nám je Barlow předkládá? Proč by se nemohli Josef s Marií ‚hádat jako velbloudi‘?“
Hra poskytuje výrazné herecké příležitosti pro dva protagonisty, kteří se musejí během představení střihem převtělit do množství výrazně odstíněných postav. V inscenaci Divadla NaHraně oživují partnerskou spolupráci Pavel Kryl a Ondřej Novák, kteří už spolu vytvořili úspěšné dvojice ve školních inscenacích Na flámu a Pravý inspektor Hound. Vedle nich vystupuje operní zpěvačka Lucie Prokopová a na klavír doprovází Silvie Náhlá.

Šimon Dominik, režisér inscenace, se narodil v roce 1981 v Praze, vystudoval činoherní režii na DAMU a žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě. Studium DAMU absolvoval v sezóně 2008/2009 inscenacemi her Toma Stopparda Na flámu (DISK; překlad a režie) a Pravý inspektor Hound (studiová scéna DISKu Řetízek; režie). V současné době připravuje inscenaci Goldflamova Doma u Hitlerů pro Západočeské divadlo v Chebu.

Ondřej Novák, představitel Norberta, se narodil v roce 1985 v Praze, vystudoval činoherní herectví na DAMU (u J. Šiktancové, M. Málkové, L. Hlavici a B. Rösnera) a stále studuje žurnalistiku na Karlově univerzitě. Studium herectví absolvoval v DISKu mj. rolemi Kryštofa (T. Stoppard: Na flámu) a Cestovatele (V. Nezval/M. Samec: Svět kolem ní), za absolventskou sezónu 2008/2009 obdržel Cenu Jiřího Adamíry. Momentálně vystupuje v Eliadově knihovně Divadla Na Zábradlí v inscenacích Slyšet hlasy a Pravý inspektor Hound (Divadlo NaHraně) a nepravidelně spolupracuje s divadlem Letí (scénická čtení, inscenace Domeček pro buzničky).

Pavel Kryl, představitel Roberta, se narodil se v roce 1981 v Praze, vystudoval činoherní herectví na DAMU a dokončuje právo na Karlově univerzitě. Mimo absolventské inscenace v divadle DISK působil rok v Naivním divadle Liberec. Herectví absolvoval mj. rolemi Weinberla (T. Stoppard: Na flámu) a Antonia Bologni (J. Webster, Vévodkyně z Amalfi). V současné době hraje ve Strašnickém divadle a v Divadle NaHraně (Slyšet hlasy, Pravý inspektor Hound).


Divadlo Čertovka, Nosticova 2a, Praha 1, Malá Strana

Divadlo NA HRANĚ
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>