Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Markéta Lazarová se představí i na divadelním jevišti (3)

2010-02-18 10:22

Známá kniha Vladislava Vančury i film Františka Vláčila zpracovaly téma přeměny nevinné dívky zaslíbené Bohu v ženu, která je ochotna bojovat za svou pozemskou lásku k muži. Příběh Markéty, dcery Lazarovy se nyní dočkal i divadelního zpracování ve formě absolventské inscenace studentů činoherního herectví DAMU vi divadle DISK.

Námět příběhu, který zpracoval ve své knize Vladislav Vančura, pochází z časů středověkých. Lupičské bandy bojují s králem, který je chce káznit, i mezi sebou navzájem. A jako každý silný příběh i tato balada obsahuje prvky zrady, násilí, lásky a odpuštění. Režisér Pavel Ondruch, který inscenaci připravil s pomocí dramaturga Zdeňka Janála, se nesnažil hru vybudovat na převyprávění dějů dávno minulých, ale převedl příběh do stavu, kdy není tak důležité, o jaké století se to vlastně jedná. Vždyť lidské touhy jsou v každé době podobné.

Hlavní myšlenkou příběhu Markéty Lazarové je její přerod z nevinné dívky, která je zaslíbená Bohu, v ženu bojující o svou lásku k muži. Na začátku je Markéta až „nepříjemně čistá“. Provází ji aureola mravní čistoty doplněná o naivitu a sklony ukazovat ostatním na jejich hříchy. Její otec Lazar, který si uvědomuje tíhu svých vlastních provinění, doufá, že Markéty zbožný život bude i jeho vstupenkou do nebe. V dalším dějství hry je ale Markéta unesena Mikolášem, synem znepřáteléného lapky. Ten ji sice zachrání před smrtí, kterou by ji nejraději potrestali ostaní čleové tlupy, zároveň ji ale ve své touze připraví o to pro ni nejvzácnější – její čistotu.

Uplyne však nějaký čas a Markétiny výčitky svědomí a touha po návratu k životu zaslíbenému Bohu se přemění v city k Mikolášovi a radost z tělesné rozkoše. Podobné příběhy ale nemívají šťastné konce, a tak do děje vtrhne král odhodlaný potrestat vzpupné lapky a kolotoč bojů a nenávisti se znovu roztáčí.

Markétu ve hře ztvárnila Klára Klepáčková, která je ze začátku křehká a nevinná. Přesně tak, jak by měla Lazarova dcera být. Postupem času ale přichází její přeměna, která je signalizována i postupnou změnou jejího oděvu od zářivě bílé po černou. Kláře Klepáčkové však ve výrazu zůstává možné více naivity, než by se pro „zralou“ Markétu hodilo. Jejího milence Mikoláše hraje Jiří Suchý z Tábora, který přesvědčivě zpodobňuje lapku a muže divokého srdce. Převažuje však u něj cit nad drsností Mikoláše z knižní předlohy. Role Lazara pak byla svěřena Tomáši Klusovi. Hraje tak muže podstatně staršího, než je on sám. To ale pro něj není v této hře žádným handicapem. Na jevišti se prostě stává starým, ale rázným mužem ukrytým pod oblečením z kožešin. Celým příběh navíc provází postava komediantky – Marie Štípkové, která děj doplňuje o potřebnou dávku humoru, sarkasmu i drsnosti.

Příběh o přerodu osobnosti a v podstatě také jisté formě dospívání je vždy aktuální a má potenciál se diváka dotknout. A tyto jeho přednosti inscenace Markéty, dcery Lazarové v divadle DISK určitě využívá. Během představení tak můžete sledovat uvěřitelný příběh o tom, jak se křehká dívka s pohledem upřeným k nebi změní v ženu zahleděnou do svého milence.

Další informace o představení naleznete zde
. Nejbližší představení, na které není vyprodáno - 16.3 od 19:30hod.


Foto foto: Jan Faukner (www.pictoria.cz)

Markéta Žižková

Komentáře (3)

io games 2022-12-13 05:47:29
Got good information in your blog post I have read and seen it well I will share it with my friends You are a good writer keep publishing similar information continuously open your first
go for roomba cleaner 2022-06-17 03:56:12
The Roomba vacuum cleaner has quickly become one of the most popular household appliances on the market. go and This robotic vacuum cleaner is able to clean surfaces quickly and efficiently, making it a great choice for people with pet hair and/or allergies. However, like any other appliance, Roombas need to be cleaned occasionally in order to keep them performing at their best.
go for roomba cleaner 2022-06-17 03:56:12
The Roomba vacuum cleaner has quickly become one of the most popular household appliances on the market. go and This robotic vacuum cleaner is able to clean surfaces quickly and efficiently, making it a great choice for people with pet hair and/or allergies. However, like any other appliance, Roombas need to be cleaned occasionally in order to keep them performing at their best.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>