Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na Pražský hrad přijede Richard III.

2012-06-25 15:36

V kulisách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu se i letos objeví celá řada postav Shakespearových dramat i komedií. Letní shakespearovské slavnosti zahájí 26. 6. novinkou, inscenací Richarda III., kterou bude režírovat slovenský herec a divadelní režisér Martin Huba. Na slavnostech budou ale Richardové III. hned dva, premiéru bude mít komedie Marná lásky snaha Ondreje Spišáka a navštívit můžete také reprízy několika dalších představení, které jste nestihli loni.

Když režíruje aristokrat divadla
Letošní třináctý ročník Letních shakespearovských slavností je vůbec prvním ročníkem, kdy bude uvedeno krvavé drama Richard III., a to hned ve dvou provedeních. Nejočekávanější premiérou slavností je inscenace, kterou režíruje oblíbený slovenský herec a divadelník Martin Huba. Podle vlastních slov se pokusí odhalit motivace hlavních postav, aby odhalil jejich složitou povahu.

Do hlavní role obsadil rtuťovitého herce Jiřího Langmajera, který se úkolu zhostil s nemalým nasazením. Hru začali společně s Martinem Hubou studovat již během jiné své společné práce a věnovali jí řadu hodin při rozebírání vnitřního života postav. Na tiskové konferenci se oba vyznali z nadšení a hlubokého porozumění, které při společné práci našli.

Zatímco Jiří Langmajer působí jako „dobrý syn“, který ctí „otcovské“ zásady Martina Huby, Karel Dobrý, který se v této inscenaci objeví v roli lorda Buckinghama, sehrává v tomto případě kromě své divadelní role také roli „syna nezdárného“, když čtrnáct dní před uvedením inscenace přiznává, že motivacím své postavy vůbec nerozumí.

Dobře se na tomto nesouladu ukazuje, jakým způsobem k divadelní látce Martin Huba přistupuje a proč se mu prý také říká „aristokrat divadla“. Bude jistě zajímavé jak nároky, které na sebe a na herce při své režijní práci klade, zúčastnění zužitkují. Dodejme jen, že zásadní ženskou roli, kterou je v této hře Richardem sváděná Lady Anna, bude představovat Klára Issová.


Robert Roth a Táňa Pauhofová ve slovenské inscenaci Richarda III., © AGENTURA SCHOK

Dá se očekávat, že jinak k Richardu III. přistoupil slovenský režisér Marián Pecko. O svém „čtení“ Shakespearovy údajně nejkrvavější hry, řekl: „Je to hra, ve které každý ví, co se stane, a přece jde o strhující detektivku, protože nevíme, jak se to stane.“ A Robert Roth jako představitel hlavní role jej doplňuje: „Richard je bezostyšný spratek. S úsměvem divákům řekne, co provede, a opravdu to udělá.“ Lady Annu bude tentokrát hrát Táňa Pauhofová a jako lord Buckingham se představí Alexander Bárta.

Marné lásky, zlé ženy a veselé paničky
Premiéru bude letos na Letních shakespearovských slavnostech mít jedna komedie, a to Marné lásky snaha v režii Ondreje Spišáka. Diváky by na tuto inscenaci mohl nalákat Michal Kaválčík, neboli „Ruda z Ostravy“, který se nakonec svého bodrého ostravského dialektu vzdal, přestože o něm původně s režisérem uvažovali.

 
Bolek Polívka a Simona Stašová ve Veselých paničkách windsorských, © AGENTURA SCHOK

Za pozornost určitě stojí komedie Zkrocení zlé ženy v hlavní roli s Tatianou Vilhelmovou a Romanem Zachem. A to právě kvůli Romanu Zachovi, kterého diváci možná ani z divadelních prken příliš neznají, přestože exceloval v řadě rolí v právě zanikajícím souboru Divadla Komedie.

Komediální talent Bolka Polívky a Simony Stašové budete moci obdivovat v inscenaci Jiřího Menzela Veselé paničky windsorské, která se hraje na slavnostech už čtvrtým rokem. Bude však historicky první inscenací, která bude uvedena na nové scéně Letních shakespearovských slavností, v Plzni. Dále se bude hrát kromě Prahy také v Brně, Ostravě, Bratislavě a Zvolenu. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v síti Ticketportal.

Veškeré další podrobnosti včetně programu najdete TADY.

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>