Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Láska i zášť na Pražském hradě

2011-06-21 00:00

Začátek léta v Praze ohlašují davy turistů očekávající zvonění kostlivce na Orloji, znatelné zpomalení tempa Pražáků, kteří se střídavě těší a vzpamatovávají ze svých dovolených a samozřejmě postavy Shakespearových dramat okupující po večerech Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Začínají Letní shakespearovské slavnosti.

Nezkrotný pár
Největší pozornost letošních Letních shakespearovských slavností přitahuje slibný pár Tatiana Vilhelmová a Roman Zach, kteří se setkají v komedii Zkrocení zlé ženy. Roman Zach zvyklý z Divadla Komedie předvést na malém prostoru silné emoce a nejednoznačnou psychologickou kresbu postavy a dynamická Vilhelmová mohou dohromady vytvořit podívanou, která vybočí nad průměr inscenací uváděných v rámci festivalu.             

Obvykle bývají Shakespearovy hry uváděné v rámci slavností inscenovány více či méně „v letním duchu“, čímž se myslí obsazování známých tváří, snaha o odlehčené aktualizace, zdůraznění pohádkových motivů, apod. Z komedie Zkrocení zlé ženy, když mají sami o sobě její protagonisté jistou jiskru, by se ale dobře mohla stát událost. Nasvědčuje tomu i fakt, že už jsou na toto představení vstupenky téměř vyprodány. Očekávání jsou tedy veliká.


Roman Zach (Petruchio), Zkrocení zlé ženy 2011, foto: Viktor Kronbauer, Zdroj: © AGENTURA SCHOK

A teď ty známé tváře - Dolanský, Polívka i Jirešová
Na program slavností se vracejí již v předchozích letech uvedené tituly jako Jindřich IV. s Janem Dolanským, Norbertem Lichým a Ladislavem Mrkvičkou, Veselé paničky Windsdorské s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou. Premiéru na Pražském hradě bude mítslovenská inscenace s Ivanou Jirešovou Oko za oko-niečo za niečo a nechybí pochopitelně ani Romeo a Julie v podání Terezy Dočkalové, Marka Holého a Jitky Smutné.

Jisté riziko přináší nevyzpytatelného počasí, neboť na jeho libovůli jsou představení konající se pod širým nebem odkázaná. Může se stát, že půlku představení uvidíte a druhou už kvůli přetrvávajícímu silnému dešti organizátoři zruší. Herci studenou dešťovou sprchu nesou obvykle statečně, ale diváci nebývají na takovou oběť divadelnímu umění připraveni. Pravidla pro zrušení představení a vracení vstupného najdete ZDE.


Veselé paničky windsorské, Simona Stašová (paní Pažoutová), Bolek Polívka (Falstaff), foto: Viktor Kronbauer, Zdroj: © AGENTURA SCHOK

Dvě odpoledne pro děti
Po dvě červnová odpoledne bude na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu připraven program pro děti od 6 do 15 let. Přivítají je herci v historických kostýmech a dozvědí se základní věci jako, co je komedie a co tragedie, nebo proč se psalo dříve divadlo ve verších. Zájemci si budou moci zašermovat nebo se nalíčit jako na divadlo. Program Shakespearova dětského dne proběhne ve dnech 27. a 28. června od 16.00 do 20.00. Vstup platí je děti – 100 korun.

Vše ostatní se o slavnostech dozvíte TADY.


Zdeňka Žádníková (Fáma), foto Viktor Kronbauer, © AGENTURA SCHOK

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>