Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Letní Letná: nalaďte se na pozitivní vlnu

2011-08-18 00:00

Letní Letná bývá zadostiučiněním po prázdninové divadelní abstinenci: 15 dní a nocí pod širým nebem (respektive ve stanech a šapitó) s novým cirkusem a novým divadlem. Letos od 21. srpna do 4. září, kde jinde než na Letné.

Už poosmé vyrostou na Letné poblíž Hanavského pavilonu cirkusové i jiné stany a tato část parku ožije na více než dva týdny prakticky nonstop divadelním, hudebním a společenským ruchem. Festival zahájí 21. srpna po setmění pouliční akrobaté Malabar. Jejich „lunární loď“ vypluje z pražského Špejcharu směrem k někdejšímu Stalinovu pomníku a vyloučen není ani pestrý průvod městem.Mezi zahraniční lákadla bude patřit zajisté skandinávský soubor Cirkus Cirkör. Ve výpravném představení Wear It Like a Crown, které se snaží představit naše chyby, obavy a nedostatky jako něco, co není třeba skrývat, ale co můžeme naopak nést s pýchou jako korunu na hlavě, zavede diváky šest špičkových herců a artistů na otáčejícím se jevišti do světa iluzí a fantazie. Není zde nic nemožné - nechybí akrobacie, stínohra, mistrovské házení noži nebo žonglování vším možným včetně běžících motorových pil a ping pongových míčků… Cirkus Cirkör bude možné shlédnout prakticky po celou dobu festivalu - v průběhu Letní Letné se chystají odehrát 12 představení. Podobné to bude i s francouzským souborem Compagnie XY, jež si na Letné odbude českou premiéru. Čítá sedmnáct mladých akrobatů, kteří vytváří podívanou plnou udivující akrobacie na zemi i ve vzduchu. Jak už to u nového cirkusu bývá v představení Le Grand C nechybí poezie, city ani humor. Diváci uvidí dech beroucí skoky, pády, přemety i lidské pyramidy. Naopak jediné představení odehraje švýcarský soubor Des pieds perchés, jenž představí závěsnou akrobacii na laně jako jednu z disciplín nového cirkusu. Tradičně nebudou chybět oblíbené domácí soubory Buchty a loutky nebo Vosto5. Ujala se i Open Stage, jež dává šance všem umělcům nového cirkusu. Do Open Stage se může přihlásit kdokoli (žongléři, akrobaté, tanečníci, divadelníci či pouliční kejklíři) - každý dostane 10 minut, aby předvedl své dovednosti a obstál před publikem.

Programová nabídka festivalu tradičně myslí i na děti. Stačí jen nahlédnout do dopoledních a odpoledních představení a vybrat si. Kromě Teátru Víti Marčíka na Letné účinkuje pro děti Václav Strasser, Vojta Vrtek, Tonda Novotný, Divadlo Anička a letadýlko, Loutkové divadlo Já to jsem a řada dalších... A pak je tu ještě možnost přihlásit se do cirkusové školy Letní Letňák. Děti se mohou pod odborným vedením stát žongléry, výtvarníky nebo herci, mohou se naučit chůzi na laně nebo jízdě na jednokolce a dokonce se podílet na vlastním představení.

Program festivalu naleznete zde.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>