Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ztracená láska, která se našla

2012-09-26 12:18

Na Malé scéně Divadla ABC zinscenoval soubor Geisslers Hofcomoedianten první úplný překlad zápisu scénáře hry Láska ke třem pomerančům reformátora italské komedie dell´arte Carla Gozziho...

Sám autor píše v předmluvě ke hře: „Snažil jsem se zjistit, zda by tento pohádkový žánr, pokud by se uvedl na scéně, diváky oslovil. Šlo o velmi odvážné představení na hranici lehkomyslnosti. Taková inscenace s naprostou absencí vážných rolí a plná komických postav dosud nebyla uvedena.“ Dle výše řečeného inscenační tým Geisslers Hofcomoedianten s chutí deklamuje, že herci „si v této komedii o šíleně smutném princovi a jeho neutuchající lásce ke třem pomerančům hrají.“ A v tom má bezpochyby pravdu.„Geissleři“ přišli s jednoduchým scénografickým prvkem vztahujícím se k tématu, kterým je obyčejná krabice od ovoce. Použijete-li jich však kolem dvaceti nabídne vám to ohromné možnosti, jak posouvat významy i děj. A tak jedna přestavba střídá druhou (s krabicemi manipulují pouze herci), přitom bez zbytečných prostojů, v některých chvílích příběh fičí opravdu jako průvan. Ne na více než třech čtverečních metrech, které z jeviště zbudou, dokáže soubor zdánlivě s minimem prostředků vyjádřit prakticky cokoli - mnohdy fantaskní místa, jinou časovou i příběhovou linii, neustálý pohyb i jasný vizuální názor. Technická stránka zahrnující desítky reprodukovaných zvuků, výkřiků, přesně zacílené práce se světlem a počítačovými projekcemi nebude už ovšem vůbec tak jednoduchá, jak hladce a až pubertálně hravě výsledek působí. To vše je prošpikované současným humorem a v dobrém smyslu přebubřelým herectvím, odpovídajícím žánru komedie dell´arte, jenž se snažil Gozzi rehabilitovat. Ve výsledku je tato hra v rukou Geisslerů bláznivou komedií, na kterou musíte mít otevřenou mysl a chuť si hrát - Carlo Gozzi by se takového označení ale také nebál. Ve hře Láska ke třem pomerančům si mimo jiné po svém vyřizoval účty se svými rivaly Carlem Goldonim a Pietrem Chiarim, jejichž dílo považoval za dobovou blamáž.

             

Autorka překladu Kateřina Bohadlová ke Gozziho hře uvádí: „V kontextu světových dějin divadla (nejen) 18. století představuje Gozziho Láska ke třem pomerančům důležitý mezník vývoje literární komedie. Díky ztracenému původnímu scénáři vznikl staronový scénář - recenze, který autor s časovým odstupem kriticky komentuje a obohacuje popisem inscenace včetně reakcí publika. Více, než jsme ztratili, jsme možná získali. Gozziho composizione drammatica je skvělým příkladem alegoricko - parodistické komedie 18. století, žánrových proměn divadelního textu a v neposlední řadě i nezanedbatelným dokumentem doby.“Geisslers Hofcomoedianten jsou divadelní společností mladých profesionálních umělců, kteří  se již 10 let úspěšně pokouší o oživování barokní kultury v Česku propojováním barokního umění s výrazovými prostředky a metodami současného divadla. Ve své dramaturgii cíleně objevují a rekonstruují prameny „dávno zašlé doby“, a v druhém plánu také na základě barokních předloh a principů tvoří současné a živé divadlo vyjadřující se k dnešní době. Geisslers vytvořili již 16 inscenací, vydobyli si uznání publika i kritiky (nominace na inscenaci roku v anketě Divadelních novin), s úspěchem navštívili řadu festivalů v tuzemsku i zahraničí. V současnosti jsou stálým hostem Městských divadel pražských.

Nejbližší uvedení hry Láska ke třem pomerančům na malé scéně Divadla ABC: 29. září a 28. října 2012.Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>