Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

NOVÁ KYTICE NA ZÁBRADLÍ

2011-03-27 20:15

NOVÁ KYTICE NA ZÁBRADLÍ
KAREL JAROMÍR ERBEN – KYTICE

baladická hra s veršem, slovem a tancem

U příležitosti 25. výročí svého založení uvede taneční divadlo Mimi Fortunae premiéru hry Kytice.Divadlo Na Zábradlí  uvádí pražskou premiéru baladické hry KYTICE, jejímž námětem je 6 básní ze stejnojmenné slavné sbírky Karla Jaromíra Erbena. Jevištní zpracování se samozřejmě zcela liší od známého filmu, neboť divadelní scéna poskytuje jiné prostředky. Tvůrci Hana Smičková-Látalová, Zuzana Solčányová a Slavoj Látal (v Praze v tomto žánru debutující) používají nejen Erbenovy verše, ale také běžné mluvené slovo a pohybové prvky současného scénického tance. Cílem ovšem není pustá kombinace žánrů, nýbrž vytvoření divadla sugestivního, mírně hororového, nikoliv však ponurého, jakož  i ke smíchu vyzývajícího; jde tedy nesporně o Kytici novou a je jen na váženém obecenstvu, aby samo posoudilo, jakou.S mystériem Erbenových básní kontrastuje na scéně rozehraný život téměř renesančních komediantů, včetně „pouťového“ vyvolávání a popěvků. Kontrast mezi nadčasově baladicky pojatými básněmi a „přízemními“ lidskými osudy podtrhují kostýmy a masky Miroslavy Staré.Představení „KYTICE“ vytvořil  a nazkoušel soubor TD MIMI FORTUNAE, který se v Divadle Na Zábradlí představí poprvé, ale jeho představení jsou běžně vyprodaná v Brně (brněnskou premiéru KYTICE hostil ve svém divadle Bolek Polívka), na Slovensku, ve Francii, Anglii,  Indii, USA  i v Jordánsku, kde se jedno z  představení konalo také v amfiteátru světově proslulého skalního města Petra.

Premiéra v Divadle Na Zábradlí se koná dne 1.4.2011 v 19 hodin. Rezervace a předprodej vstupenek: www.nazabradli.cz, pokladna@nazabradli.cz


Taneční divadlo MIMI FORTUNAE Brno

www.mimi-fortunae.cz  www.tanecni-divadlo.cz

MIMI FORTUNAE vzniklo v roce 1985 jako soubor historických tanečních her, které se uváděly hlavně na hradech a zámcích po celé ČR i SR. Posun k současnému uměleckému výrazu přišel ve spolupráci se zahraničními tvůrci pohybového divadla – Angličanka Tonia Shimin a Francouz Bruno Genty.  Srdcem tvorby TD MIMI FORTUNAE jsou divadelní projekty, které často kladou důraz na pohybové vyjádření, jež může mít stejnou vypovídací hodnotu jako vyslovené slovo. Hudební doprovod tvořil, mimo jiných, Miloš Štědroň, známý skladatel legendárního divadla Husa na Provázku, nebo Milan Nytra ze  skupiny BUTY. Příkladem je představení  z rozporuplných dějin našeho národa ve 20. století „BÝT ČI NEBÝT…?“  a zcela originálně pojaté  „BOLERO“ s hudbou Maurice Ravela, do níž je vklíněna současná hudební kompozice Jiřího Hradila. V letošním roce premiérovaná KYTICE nesporně ke snoubení verše a pohybu přímo vybízí; případnou ponurost jednotlivých básní pomáhá zaplašit mluvené slovo „Meziher“, prezentované skoro až v nářečí a s renesanční komediantskou fasádou.Zakladatelka, ředitelka a taktéž vedoucí choreografka souboru Hana Smičková Látalová je pro svoje umění vedena mezi osobnostmi České republiky v almanachu „Who is …v ČR?“. Její „CARMINA BURANA“ v provedení TD MIMI FORTUNAE byla objednána pro zahájeni divadelní sezóny v holandském Utrechtu. Umění Hany Smičkové-Látalové ocenilo opakovaně obecenstvo v INDII, v USA, v rámci slavného divadelního festivalu ve francouzském Avignonu, atd. atd.. Intimní pohybová zpověď „STÍN“ byla předvedena v prastarém amfiteátru mystického pouštního  skalního města Petra v Jordánsku.MIMI FORTUNAE oslovuje všechny divácké kategorie – odborníky i laiky, mladé lidi i dříve narozené, účinkuje na scénách kamenných divadel, na scénách alternativních i v exteriérech. Na premiéry svých projektů je soubor zván do divadla Bolka Polívky v Brně.


Nejen pro odborná ocenění, ale především pro svou „nepodbízivou diváckost“ si soubor získal pevné místo na české umělecké scéně i v zahraničí (Francie, Rakousko, Německo, Indie, Litva, Slovensko atd.).

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>