Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Po smrti Iana Curtise

2009-11-19 11:50

Měl ženu, milenku, energii, talent a slibnou kariéru před sebou. Měl ale také deprese, záchvaty, pochybnosti a všechno to utápěl v alkoholu a drogách. Ian Curtis. Zemřel během své zběsilé jízdy, ale nikdo nevěděl přesně proč. Po možných podmínkách jeho situace a hlavně po osudech dvou žen, které zanechal bez vysvětlení se pokouší v novém tanečním představení Kdo je Annik? za pomoci tanečnic ze souboru NANOHACH pátrat slovenská choreografka Petra Fornayová. V Divadle Ponec.

Širší veřejnost se s komplikovanou osobností Iana Curtise měla možnost blíže seznámit zhruba před rokem, kdy měl v našich kinech premiéru biografický film s názvem Control. Právě v něm se pokusil původem holandský režisér Anton Corbijn vykreslit osobnostní profil neklidného frontmana kapely Joy Division. Podle reakcí se mu to povedlo výborně. Recenzi zmíněného filmu najdete zde.

Nicméně ani sebedůkladnější portrét nedokáže zodpovědět ty úplně nejzákladnější otázky těch nejbližších, kteří jeho smrtí osiřeli. Tím spíš, že se jedná o dvě ženy, manželku a milenku. A tím spíš, že z jeho strany šlo o sebevraždu.
Do pátrání v prostoru, který po Ianu Curtisovi zůstal mezi těmito dvěma ženami, které se dost možná ve skutečnosti vlastně osobně nikdy nesetkaly, se pouští slovenská tanečnice a choreografka Petra Fornayová. Představení Kdo je Annik? je podle jejích slov založeno na kontrastu v pohybovém výrazu obou tanečnic (Elišky Kašparové a Marty Trpišovské), které představují postavy manželky Deborah a milenky Annik.
 
„Ptala jsem se sama sebe, čím se tyto dvě ženy lišily a v čem si byly podobné. Toto je téma, které zkoumám a na jevišti ho svým pohybem vyjadřují tanečnice Marta a Eliška. Říkám si, že to jsou spíše detaily, které hrají roli. Nechávám tanečnice existovat vedle sebe, vytvářím na jevišti jakousi fikci jejich přímého setkání, konfrontace. Vztah, který nikdy nenastal, se tak realizuje na scéně, ale není to o výčitkách a přílišných emocích, neptám se na to, proč se tam ocitly, obě jsou teď v jednom v prostoru a v jednom čase a já sleduji jejich postupné střety. Vytvářím vlastně reálnou iluzi situace, která se nikdy nestala. Pojítkem je smrt Iana Curtise, která obě ženy zasáhne a zanechá jejich vztahy k němu neukončené, nevyřešené,“uvedla o představení Petra Fornayová v rozhovoru pro Divadlo Ponec.
Premiéru představení Kdo je Annik? uvede Divadlo Ponec v pondělí 21.9. a následně v úterý 22.9. vždy od 20.00. Další reprízy se uskuteční 7. října od 20.00, 28. listopadu od 15.00 a 15. prosince od 20.00 hodin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>