Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Operní sezóna začíná už v srpnu

2010-05-12 12:42

Přehlídkou italských oper, která se odehraje v posledních deseti srpnových dnech, zahajuje svou další sezónu Státní opera Praha. Tato akce nese název Festival italských oper a letos se koná už posedmnácté. Na programu jsou opery Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho ze stálého repertoáru divadla v podání jeho předních sólistů.

Festival italských oper v Praze začínal pod názvem Verdi festival a Giuseppe Verdi je autorem, který bude i letos na konci srpna ve Státní opeře zastoupen nejvíce. A sice operami Nabucco, Rigoletto a La travita. Neboli tituly, které světová operní jeviště neopustily od doby svých triumfálních premiér, jež se odehrály hluboko v devatenáctém století. A jejich divácký ohlas je stále stejně velký i na začátku století dvacátého prvního. Druhým autorem festivalu bude Giacomo Puccini. Jeho dvě zde uváděné opery Madame Butterfly a Tosca se co do popularity a světového úspěchu mohou s Verdiho operami určitě měřit.

Verdiho i Pucciniho árie jsou nesmrtelné a srdce operního diváka při jejich poslechu plesá. Zvláště, když jsou dobře interpretovány. A to současný soubor Státní opery Praha určitě zaručuje. Jde o mezinárodní ansámbl, jak je to ostatně dnes už v celé Evropě obvyklé, a milovníkům opery ho jistě není třeba představovat. Stejně jako není třeba představovat Verdiho a Pucciniho, dva legendární operní tvůrce, dva „chudé chlapce, kteří se proslavili“ a vlastní prací se vypracovali z nelehkých poměrů, ve kterých prožili své dětství, až k úspěchu na doslova všech operních scénách své doby. A sláva jejich hudby není dozajista ani v současnosti za svým zenitem, stále láká divadla a režiséry k novým a novým představením v nových pojetích, stále přitahuje ty nejlepší dirigenty a zpěváky. A v neposlední řadě samozřejmě diváky, Verdiho a Pucciniho opery byly vždy určeny širokému publiku, vždy mu byly srozumitelné a přístupné, vždy znovu a znovu v každé další generaci si publikum znovu dokázaly získat.

Festival italských oper podle slov pořadatelů navazuje na takzvané Maifestspiele slavného ředitele Nového německého divadla Angelo Neumanna, který zde působil na přelomu 19. a 20. století. Angelo Neumann byl ovšem wagnerovec, a Wagnerovi se vždy věnoval přednostně, Verdi a Puccini byli v té době vnímáni spíše jako Wagnerův protipól. Stejně Maifestspiele, jak vyplývá z jejich názvu, byly pořádány v měsíci máji, a jestli někdo pokračuje v jejich tradici, bude to pravděpodobně Pražské jaro. Angelo Neumann ovšem ke Státní opeře nepochybně patří. Tento legendární ředitel Nového německého divadla, které sídlilo v budově dnešní Státní opery, byl skvělým organizátorem a kromě svého oblíbeného Wagnera uváděl i celé cykly verdiovských oper, pro které dokázal získat k hostování dokonce Enrika Carusa, a to pro čtyři představení konaná v roce 1904. Je to, jako kdyby v současnosti hostoval na Festivalu italských oper Placido Domingo. Ale i bez jeho hvězdného hostování bude tento festivalový úvod do operní sezóny stát určitě za to.

Program festivalu naleznete zde.La traviata © Státní opera Praha, František Ortmann

© Státní opera Praha, Ondřej Kocourek

petr m.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>