Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vánoční EKG o lásce a rybě

2010-12-06 10:29

7. a 8. prosince uvede Divadlo Archa speciální vánoční vydání literárně hudební šou EKG, kterou připravují, a také jí sami provází, básník Igor Malijevský a prozaik Jaroslav Rudiš.

Těžko by kdo odhadoval, že tak jednoduchý koncept by mohl mít na prknech profesionálního divadla dlouhodobý úspěch... Vytýčíte strohé téma, úměrně k němu pozvete hosty literární, hudební a někdy i z výtvarné či filmové oblasti, přičemž navrch dodáte dva amatérsky milé moderátory, kteří si pokaždé přihřejí i svojí literární polívčičku. Jenže když to děláte dobře jako Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš, můžete po čtyřech letech s klidem říct, že jste vytvořili nejvýznamnější českou scénou zaměřenou na živou literaturu, která vědomě přehlíží hranice mezi žánry a generacemi. Pořad, jenž má počátky ještě v Paláci Akropolis, dostal pod střechou Divadla Archa odpovídající produkční zázemí a jeho charakter se zde už léta udržuje na pomezí literárního čtení, hudebního večera a divadelního kabaretu. Vítejte v literárním kardiogramu zvaném EKG!   

Tato literárně hudební šou básníka Igora Malijevského a prozaika Jaroslava Rudiše se těší na prknech Divadla Archa stále větší oblibě. Už v minulém roce byly pro velký divácký zájem (překračující kapacitu malého sálu Archy) jednotlivé díly zdublovány. Respektive uvádějí se hned druhý den po premiéře v repríze se stejnými hosty. Vybrané díly je také možné sledovat v přímém přenosu či ze záznamu na webu www.primyprenos.cz. To bude i případ speciálního vánočního vydání, ve kterém se objeví spisovatel Václav Kahuda, zpěvačka Lenka Dusilová, fotografové Alena Dvořáková a Viktor Fischer a také kultovní, již nežijící spisovatel, Oskar Ryba.

Václav Kahuda se vyučil štukatérem v Kafkově atelieru, ale v životě si prošel pěknou řadou dělnických profesí: noční hlídač v muzeu, strojník čistírny odparních vod, hrobník, topič apod. Tyto zkušenosti se samozřejmě zúročují i v jeho prózách. Vydal několik románů (Veselá bída, Houština, Exhumace...), za jejichž kvalitu ručilo prakticky od počátku Kahudovy „oficiální“ literární kariéry nakladatelství Petrov, jehož se stal rezidentem. Ke Kahudovi má blízko i nežijící autor, jehož dílo bude na EKG představeno, Oscar Ryba. Tito dva spolu ostatně vydávali v 80. letech Branické almanachy. Rybovi vyšla jediná kniha, v roce 1998 vydal opět v Petrovu titul Žiju si jako Rybouac. „Psát o něm, to je jako když se po dlouhém běhu nadechneš ledového zimního vzduchu. Hrabeš se v rezavých žiletkách. A nakonec se díváš skrz dopitou pivní láhev do slunce,“ píše v nekrologu o Rybovi Kahuda.

Další vrstvu večera vánočního EKG budou dotvářet fotografové Alena Dvořáková a Viktor Fischer, kteří jsou mimo jiné několikanásobnými držiteli cen Czech Press Photo. V letošním roce jim vyšlo vůči tématu aktuálního EKG příznačně pojmenované album Voda. O hudební doprovod se tentokrát postará Lenka Dusilová.

Poslední letošní EKG začíná v Arše 7. a 8. prosince ve 20 hodin a nelze než doporučit využít on-line předprodeje na stránkách divadla. 
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>