Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

S cizí ženou ve vlastním pokoji

2010-10-05 08:40

Návod pro muže jak zvládnout nezáviděníhodnou situaci, když se probudí ve vlastní posteli se ženou, kterou nikdy neviděl, ale která tvrdí, že je jeho zákonitou chotí, předkládá hra Dioptrie růžových brýlí. Jako novinku letošní sezóny ji uvádí Švandovo divadlo.

Jedno takové kalné ráno se Honza probudí a zjistí, že vedle něho leží atraktivní dívka, která ovšem vůbec nevypadá jako jeho milovaná manželka a ani se tak nejmenuje. Přesto tvrdí, že ona je tou, kterou si vzal. Ostatně, všechno tomu nasvědčuje, její vyprávění, občanka, fotky na stěnách... Přesto tu něco nehraje. Z dezorientace mu nepomůže ani kamarád psychiatr, který, jak tomu bývá, potřebuje sám odbornou pomoc nejvíc. Po čase se Honzovi začne zjevovat ta, o níž je přesvědčen, že je tou pravou a snaží se ho v tom sama utvrdit. Současná manželka ji nevidí a přizvaný psychiatr opět selže. Sice ji vidí, ale je přesvědčen, že jde o sdílenou iluzi.Na plátně v pozadí běží čas i vzpomínky pozpátku, jak se s Honzou divák snaží dobrat pravdy. Je pravá manželka Vanda nebo Alice? Je Alice vůbec skutečná? Nakonec se ukáže, že náš hrdina není takový jeliman, jak vypadá, když situaci, která začíná přesahovat čtyři stěny pokoje, rázně vyřeší. Ke své spokojenosti.

Xindl nasazuje růžové brýle
Hra je divadelní prvotinou Ondřeje Ládka, prezentujícího se pod pseudonymem Xindl X. Divadelním debutem je inscenace i pro jejího režiséra Jakuba Sommera. A má i další prvenství - je zároveň světovou premiérou.Výběr představitelů nelze označit jinak, než za skvělý. Honza Viktora Limra je jako chameleon, nenápadný, snad pomalejší, ale přesto schopný vyhodnotit situaci a v pravý čas lapit provokující nebo jen neopatrnou kořist. Eva Leimbergerová tu hraje další ze svých spíše submisivních hrdinek, čímž jí ovšem začíná hrozit zaškatulkování. Expresivní, hlučný projev Tomáše Pavelky velmi dobře vystihuje neurotického psychiatra Maxe, který nenápadně, ale o to nebezpečněji překročil hranici šílenství. Zatímco předchozí trio tvoří stálí členové Švandova divadla, pro roli Vandy si režisér vypůjčil Barboru Vyskočilovou ze Studia Ypsilon. Je dokonalým protipólem Alice. Vzhledem, dravostí, ale i nešťastnou povahou, která jí nedovoluje porozumět sama sobě a jít správnou cestou za štěstím.

Kdy se hraje
Nejbližší představení Dioptrií růžových brýlí se hraje v sobotu 9.10. od 19 hod. ve Švandově divadle. Více o představení se dočtete tady.Foto: Hubert Hesoun
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>