Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dejvické neblufuje (2)

2011-02-22 09:52

Poker. Zdánlivě nudné téma na divadelní hru přináší v podání herců Dejvického divadla a režie Jana Pokorného další perlu ve zdejším repertoáru. Čekáte v pokeru spravedlnost?

Britský dramatik, scénárista a režisér Patrick Marber začínal jako sóĺový komik v žánru stand-up comedy. Již ve třiceti však prorazil se svojí dramatickou prvotinou Dealer´s Choice, s níž získal mnoho cen, stejně jako s druhotinou Na dotek (uvádělo m.j. Divadle Na Jezerce). Před lety se u nás také hrála další Marberova úspěšná hra Howard Katz ve Vinohradském divadle.

 

Dealer´s Choice představuje v rámci pokeru situaci, kdy jednotliví hráči (resp. ten kdo právě rozdává) mají postupně právo zvolit si variantu pokerové hry (například Omaha, Five card draw nebo Texas Hold´em alias Texásek v podání Dejvického divadla...). V jakékoli variantě ovšem pokerová hra končí dvěma způsoby - buď vysokými sázkami donutíte ostatní hráče karty složit a pak vyhráváte bank bez nutnosti ukazovat karty, nebo zůstane na konci hry více hráčů a poté přichází na řadu porovnávání výherních kombinací. Ty se mohou v jednotlivých typech hry lišit. Hráč s nejsilnější výherní kombinací vyhrává. Každý, kdo o pokeru něco ví, však může potvrdit, že tato hra není o kartách... „Nehraj s kartama, hraj s tím druhým...,“ zní jeden z dialogů. Patrick Marber nám od první chvíle předestírá, že poker je především vášeň. Alespoň pro šestici zaměstnanců středostavovské restaurace, kteří si jednou týdně dávají ve sklepě tajně partičku. Sázet se ve svém amatérismu nebojí, ve svých finančních možnostech a někdy i více než je záhodno za nimi.Dialog je základním stavebním prvkem Marberových her, v nichž se nevyskytuje nic příliš neuvěřitelného. Nedal bych nic za to, že ani v tomto případě se někde v Londýně nevyskytuje podobná skupinka pokerových „nadšenců“. První půle Marberovy hry v podstatě připravuje půdu pro skutečné drama, které se odehraje až v druhé části. Nahlížíme velmi detailně do charakterů a objevujeme životní situace, vazby a očekávané vzorce jednání, které se u všech postav naplno rozehrají až v průběhu hazardní hry, ve které už nejde jen o peníze. Postavy jsou skvěle napsané a i jejich vzájemné vztahy jsou nakombinované tak, že konflikt už přichází vlastně sám. Logicky z toho ústí výjimečné příležitosti pro herce a závislost na jejich vzájemné souhře. S tím ovšem ansámbl v Dejvickém neměl nikdy problém... Nad ostatními vyniká postava a výkon Davida Novotného, který hraje Stephena - majitele celé restaurace, kde týdně probíhá interní karban. Poker pro něj není jako pro ostatní jen vzrušením z výhry či prohry, ale pokládá jej i za projev sebekázně a prostředek k pilování charakteru. Jediný z celé skupiny je studený a klidný, vizuálně, střídmostí gest i neprůstřelnou mimikou nápadně připomíná Philipa Seymoura Hoffmana z tématicky spřízněného filmu Případ Mahowny. Pozornost si zaslouží rovněž Sweeney, zatraceně nařachaný a o to víc v protipólu fyzickému zjevu citlivý kuchař, jenž po svém způsobu vsadí i to nejbližší, co má. Do této role byl režisérem Janem Pokorným výtečně obsazen Hynek Čermák. Václav Neužil se zase měl možnost vyžít v postavě číšníka Mugsyho - latentního a naivního „pošuka“, který by s pokerem snad ani neměl mít nic společného. Všichni ze skupiny hráčů padají v průběhu noci do úskalí výhry a prohry, jen každý jiným způsobem, aby prohra byla nakonec všeobecná, totiž osobní.


 
Dealer´s Choice v Dejvickém nevybočuje ze zdejšího „dobrého“ zvyku - inscenace bývá beznadějně vyprodána. Nicméně, kdybyste se někdy pustili do pokeru, sehnat si lístky na toto představení bude jako držet v ruce Royal Flush - královskou postupku, která bývá neporazitelnou karetní kombinací.

Tomáš Kůs

Komentáře (2)

williamsmith 2023-09-15 08:33:27
Leather and tobacco scents are rich and timeless. These fragrances evoke a sense of rugged masculinity and sophistication, often featuring hints of leather and smoky undertones.
slope 2023-08-01 11:20:49
Thanks for sharing this information. I really like your blog post very much. You have really shared a informative and interesting blog post with people.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>