Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

CUTE festival 2013

2013-11-11 18:53

Revoluce v Ypsilonce plná CUTE dramatiky, CUTE festival 2013 se koná tradičně 17. listopadu

Studio Ypsilon připomene již po deváté výročí sametové revoluce opět tak trochu jinak. Tak trochu CUTE. Po loňské pauze, kdy se festival nekonal, přichází Ypsilonka s programem plným současné mladé divadelní tvorby. V neděli 17. listopadu se na velké i malé scéně představí Studio Ypsilon/Ypsilon na druhou, Cabaret Calembour, tme divadlo a Divadlo F. X. Šaldy Liberec.

Festival CUTE dramatiky byl založen v roce 2003 v pražské Ypsilonce jako reakce                na tehdejší módní vlnu tzv. cool dramatiky na našich jevištích a současně jako možnost netradičně připomenout výročí sametové revoluce. Jak řekl zakladatel festivalu režisér Jiří Havelka, chtěl festivalem demonstrovat návrat hravosti.

Co je to CUTE dramatika?
Cute dramatika je odezvou na vlnu coolness, která na jeviště přinesla příběhy plné násilí, drog a sexu bez lásky, neohlížející se na společenská tabu.
- cool - chladný, děsivý nebo krutý
- cute - roztomilý, rozkošný, sladký, ale také chytrý či bystrý

Festivalovou štafetu přebral Braňo Holiček, který současně chystá v Ypsilonce novou premiéru s pracovním názvem 1/0 ve spolupráci s provozovatelem internetových služeb Seznam.cz a projektem manažera pro internetovou bezpečnost Martina Kožíška Seznam           se bezpečně. „Festival CUTE má rozhodně svoje místo a tradici vázanou na Studio Studia Ypsilon, které se v minulé sezoně transformovalo do projektu Ypsilon na druhou. Rádi proto pokračujeme ve festivalové tradici a snažíme se přinést to nejlepší, co se za uplynulou sezonu nejen pod hlavičkou Ypsilon na druhou, tedy v prostoru otevřeném novým uměleckým impulsům, odehrálo,“ přibližuje režisér Holiček.

PROGRAM FESTIVALU

15.00 hod.    Zahájení festivalu: Plejtvák / Malá scéna
Cabaret Calembour a Ypsilon na druhou uvádí / PLEJTVÁK / Komedie Milana Šotka o boji  o sedm obratlů. Hra realizovaných metafor české malosti a uměleckých kompromisů. Aluze jonášovské i mefistofelovské. „Počkejte! Češi si postaví muzeum a nevejde se do něj velryba?“ „S velrybou v našich podmínkách nikdo nepočítal.“ / hrají: I. Lupták, j. h., J. Suchý z Tábora, I. Orozovič, K. Klépáčková/L. Polišenská a M. Šotek / hlas velryby: Linda Rybová / výprava: K. Čapek / hudba: I. Orozovič / režie: M. Šotek / premiéra: 19. 2. 2013 / délka představení 1 h 40 min.

17.30 hod.    Brkelemeke / Divadlo
tme divadlo / BRKELEMEKE / Divadelní road movie. Hra o hře. Hra o cestování.                      Hra o přátelství. Hra o hraní si na cestě. Brkelemeke je o dvou lidech, kteří cestují, aby žili           a žijí, aby byli pořád na cestě. Brkelemeke je boj s logikou a vyznání lásky neznámu                    a nejistotě. Brkelemeke je setkání s tím, co nelze vyprávět, jen zažít. Brkelemeke je touha dotknout se cikánského srdce. Brkelemeke je nekonečný běh za největší šprýmařkou na světě.                    Za svobodou! / hrají: J. Albrecht, P. Štěpánek / scéna: J. Jarošek / režie: M. Hadušovská           / premiéra 24. 2. 2013 / délka představení 60 min.

18.45 hod.    Cela / Divadelní klub
Barbora Kubátová, Jakub Albrecht, Tomáš Dianiška / CELA / Jak dlouho vydrží člověk bez mobilu? Kam schovat pytlík s trávou? Pouta, majáčky, fízly - všechno bylo. Já jsem trpitel,           já jsem ten černoch ze Zelený míle. Rozpustilá "true story" groteska pro tři herce a jednu mříž. „Noc v policejní cele strávili o víkendu tři liberečtí herci. Po domech sprejovali graffiti, které propaguje novou hru. Pokud policie jejich počínání vyhodnotí jako trestný čin, hrozí jim až rok vězení...“ (MF Dnes) / hrají: B. Kubátová, J. Albrecht, T. Dianiška / režie: kolektiv       / premiéra 3. 5. 2013 / délka představení 30 min.

19.25 hod.    Demo demokracie / Malá scéna
Braňo Holiček a kol. / DEMO DEMOKRACIE / Demokracie je diskuze. Symptomem nemocné společnosti je nemocná diskuze. Experiment, který zkouší, kam až lze zajít nejen              s divákovou, ale i obecně lidskou trpělivostí s tím, co se současně děje a čeho jsme každodenně svědky. „Politika přestává existovat, existuje jenom zájem.  A kam se ztratil náš zájem? Ten se proměnil v pasivitu – absolutní nezájem." Copak to není demokracie? Nebo alespoň její demoverze? / hrají: P. Vršek, D. Šváb, J. Slach, B. Vyskočilová a P. Hojer                    / výprava: N. Tempír / dramaturgie: J. Tošovský / režie: B. Holiček / premiéra: 10. 12. 2012            / délka představení 1 h 40 min.

22.00 hod.    Přísně tajné: Hrubá nemravnost / Divadlo
Tomáš Dianiška, Braňo Holiček / PŘÍŠNĚ TAJNÉ: HRUBÁ NEMRAVNOST aneb Jak Alan zachránil svět a narostly mu kozy / Další kousek z úspěšné tvůrčí dílny, která v Malém divadle v Liberci spáchala Googling and Fucking. Ještě jednou o počítačích, tentokrát ale trochu jinak. Alan Turing byl geniální anglický matematik, který ve třicátých letech 20. století vytvořil první funkční matematický model „počítacího stroje“, za druhé světové války rozhodujícím způsobem přispěl k prolomení německého kódu Enigma, a tím i k porážce wehrmachtu a později se podílel na sestrojení prvních počítačů. Byl ale také homosexuál,               a provozování homosexuálního styku bylo v Anglii až do šedesátých let klasifikováno jako trestný čin. Pozoruhodný a dojemný životní příběh Alana Turinga se stal inspirací pro rozvernou jevištní féerii pro tři herce. Dozvíte se také, proč má Apple ve znaku nakousnuté jablko. Pozor, bude to hodně sprosté. / hrají: T. Dianiška, J. Albrecht, K. Baranová / scéna             a projekce: Richard Loskot / dramaturgie: Jan Tošovský / režie: Braňo Holiček / premiéra:             1. dubna 2011 / délka představení 1 h 15 min.

Cena vstupného:

CUTE balíček (vstupenka na celý festival): 400 Kč / studentská 300 Kč
Jednotlivá představení: 130 Kč / studentská 100 Kč
Cela (off-program): 0 Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>