Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Columbo opět na scéně

2010-09-28 09:32

Chcete vidět legendárního poručíka naživo a sledovat jak vyřeší svůj vůbec první případ? V tom případě zajděte do Divadla Broadway na historicky první činohru, která se zde hraje pod názvem Columbo: Vražda na recept.

Jen co pohasnou světla v sále, nabudete dojmu, že jste se přeci jen ocitli v původním kině, protože na plátně v pozadí jeviště zabrzdí otřískaný Peugeot 403, z něhož se vysouká známá postavička a sálem zaburácí české dabingové alter ego Petera Falka. To uvede situaci na pravou míru, když sdělí, že herec roli rád občas přenechá jiným, aby si odpočinul, a že se přišel podívat, jak se toho zhostí.Po tomto malém entrée už začíná samotné představení, v němž se dobře zavedený psychiatr snaží s pomocí milenky odstranit manželku. Věc se sice podaří, i když nejde tak úplně podle plánu, ale pak přichází Columbo a s ním zákon. A dál už si každý, kdo ho viděl alespoň jednou v akci v některém dílu televizního seriálu, domyslí, co následuje.

Jistá sázka na Columba
Ponecháme-li stranou polemiku, proč si na svůj úvod vybrala nová divadelní společnost ONSTAGE! tento pozapomenutý divadelní kus, zda z obdivu ke svéráznému poručíkovi, nebo zda šlo o chytrý tah na diváckou zvědavost, které to nedá nezjistit, jak asi může převedení jedné epizody televizní kriminálky na prkna co znamenají svět dopadnout, či obojí zároveň, určitě se nápad neminul účinkem. Pojištěna je i kvalita provedení této oddychové inscenace obsazením rolí předními herci, známými z divadla i televize.Jakkoliv se může zdát záměr převést slavného filmového a především televizního Columba do divadelní podoby netypické nebo až zbytečné, není tomu tak, jen je vývoj kolem postavy řádně zamotaný. Nejdříve byl televizní scénář, se kterým ještě neměl náš dobře známý poručík mnoho společného. Jako divadelní hru s názvem Prescription: Murder ho nastudovali v roce 1962 Richard Levinson a William Link, kteří jsou co by autoři podepsáni také pod následujícím filmovým zpracováním a úspěšným seriálem. Columbo zde byl jen vedlejší postavou, ale herec Thomas Mitchell dokázal publikum zaujmout více než hlavní antihrdina. Divadelní verze je v závěru odlišná od filmové, která odstartovala Columbovský fenomén, a kde dr. Flemming svou milenku pouze využil jako potřebného spolupachatele.

Jaké to bylo poprvé
Evropská premiéra se konala 15. a 16. 9. Každého vytloukače premiér dozajista příjemně překvapilo perfektní nazkoušení. Všechno šlapalo, žádné zádrhele, přebrepty, pozdní nástupy či chybějící rekvizity, což se běžně nestává. Představení se hraje ve dvou alternacích, takže přiblížit mohu jen to, které jsem měla možnost vidět, a to s herci uváděnými jako prvními v pořadí.Dr. Flemminga hraje Petr Štěpánek nebo Jan Čenský, jeho ženu Kateřina Macháčková nebo Dana Morávková, jako milenka Susan se střídá Zuzana Dřízhalová s Petrou Doležalovou a jako Miss Petrie Jitka Sedláčková s Marcelou Nohýnkovou, Flemmingova přítele a státního návladního v jedné osobě představuje Mojmír Maděrič nebo Tomáš Turek. A konečně ten, na kterého všichni čekají Columbo, se objevuje v podání Dalibora Gondíka či Josefa Laufra.
O režijní post se podělili Roman Štolpa a Martin Novotný, který je i autorem překladu.

Začátek představení patří doktorově staropanenské asistentce, kterou vystřihla Jitka Sedláčková zcela bravurně. Rovněž Petr Štěpánek je v roli postaršího psychiatra uvěřitelný, k čemuž přispívá i jeho typické zabarvení hlasu, které se velmi dobře hodí k posměšnému arogantnímu projevu, mluví-li s manželkou či pro něj neméně otravným policistou, i vemlouvavému tónu, jímž zpracovává ke spoluúčasti na vraždě svou milenku. Uvadající, mírně hysterickou a poněkud jednostranně zaměřenou manželku v podání Kateřiny Macháčkové, by měl chuť zaškrtit asi nejeden chlap, zvlášť, když mu před očima mává dalším právě zakoupeným kožichem. Susan Zuzany Dřízhalové má zase onu naivnost, nepraktičnost i rozkolísanost začínající herečky, která potřebuje uklidňující slova psychiatra a náruč zkušeného muže. Mojmír Maděrič v úloze státního návladního aspirujícího na post guvernéra, je skutečně neskutečně protivným a neméně arogantním státním úředníkem, léčícím si svou mocí napoleonský komplex.Nevděčná role
A zbývá poslední role, které se oproti původnímu záměru stala rolí hlavní, poručík Columbo. Nutno říct, že pro herce je to sice velmi zviditelňovací role, ale zároveň role vskutku nevděčná. Hrát Columba jinak, diváci ho nepřijmou a hrát ala Falk, znamená jen šablonu, kterou lze více či méně přesně kopírovat.

Dalibor Gondík se zdá na první pohled na Columba mladý, ale je vlastně přesně ve stejném věku, jako Peter Falk, když s rolí začínal a zdál se autorům také mladý. Typově není Columbovi zrovna podobný, a tím dodal trochu jiný rozměr oné columbovské vlezlosti.

Perličkou na závěr může být vztah obou představitelů Columba k jeho zálibě v kouření doutníků. Zatímco k Josefu Laufrovi doutník patří stejně neodmyslitelně jako k poručíkovi, Dalibor Gondík je zapřísáhlý nekuřák. Takže lze s nadsázkou říct, že jeden si roli užívá a druhý přežívá.

Kdy a kde
Inscence Columbo: Vražda na recept se hraje v Divadle Broadway, Na Příkopě 31, Praha 1. Více o hře, jejích představitelích a termínech představení se dočtete zde.

Foto: ONSTAGE!
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>