Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Nový cirkus je „in“: Na Letné začíná ChapiteauX

2012-05-30 20:24

V místech, kde se v srpnu tradičně koná festival nového cirkusu Letní Letná, vyrostl už nyní stan pro 500 diváků. Projekt principála Rosti Nováka bude chtít ukázat, že tento žánr u nás léta skrýval nečekaný potenciál...   

Divadelní žánr zvaný nový cirkus měli čeští diváci do nedávné doby možnost zastihnout výjimečně především na festivalech. (Samozřejmě pomineme-li působení Divadla Continuo nebo Ctibora Turby, jejichž tvorbu zmíněný žánr prostupuje...) Čas od času se některý z francouzských souborů, jejichž země je kolébkou žánru, objevil na festivalu Divadlo v Plzni, a až v posledních letech konečně pravidelně uvádí festival Letní Letná evropské špičky oboru. Okořenit tento nelehký žánr, zhusta stojící na precizních akrobatických výkonech a cirkusovém umění, českou poetikou, se pokusili před třemi lety herec Rosťa Novák spolu s režisérským duem SKUTR. Tehdy měli za sebou již několik úspěšných společných projektů a představení La Putyka bylo v jistém smyslu majstrštykem, jehož divácký i tvůrčí potenciál dalece předčil původní očekávání. Vznikl samostatný Cirk La Putyka (spojený především s osobou principála Rosti Nováka a dalších účinkujících původního projektu) a pod touto hlavičkou vznikala i další představení. (Mezitím se výrazněji objevila platforma pro podporu a rozvoj nového cirkusu Cirqueon, ani Letní Letná si poslední dobou rozhodně nemůže stěžovat na návštěvnost -  rovněž ve své době dobře načasovaná a též vyprodukovaná La Putyka jistě přispěla k tomu, že nový cirkus je dnes rozhodně „in“).


 
Během necelých čtyř let od svého vzniku se Cirku La Putyka podařilo posbírat mezinárodní zkušenosti, setkat se s řadou zajímavých osobností z celého světa, nazkoušet čtyři inscenace, a také vyprodat všechna představení! O své zkušenosti se nyní chce s diváky podělit v rámci projektu ChapiteauX. Na Letné poblíž ulice Na Špejcharu, kde jsou diváci zvyklí vídat představení partnerského festivalu Letní Letná, bude stát v červnu a červenci cirkusové šapitó s kapacitou 500 osob. Páteří projektu jsou všechna představení Cirku La Putyka (Up End Down, Slapstick Sonata, A cirkus bude?, La Putyka). Celkem se v ChapiteauX odehrají dvaačtyřicetrát, kromě toho zde budou probíhat koncerty Dana Bárty, skupin Blue Effect nebo Melody Makers s Ondřejem Havelkou, vystoupení souborů Kašpárek v rohlíku nebo VOSTO5. Dále jsou připravovány české i mezinárodní workshopy na téma závěsná akrobacie, trampolíny nebo kubánská salsa. V programové nabídce najdete i řadu akcí pro děti. „ChapiteauX bude denně otevřeno všem lidem bez rozdílu věku, národnosti, pohlaví, či vyznání. Lidem, kteří mají chuť se bavit, bát se, plakat, dojímat se, zamyslet se, a prožít tisíce drobných emocí,“ shrnuje Rosťa Novák.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>