Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Národní divadlo a H. H. Velebobule zpřístupní Čarokraj

2012-01-03 14:20

Již 14. ledna 2012 umožní Národní divadlo první veřejnou rodinnou operní expedici do Čarokraje. Svět bazilišků, fénixů, vlkodlaků, Zpívající knihy a dalších bájných tvorů podle díla Geralda Durrella Mluvící balík ožije díky hudebnímu skladateli Marku Ivanovićovi, režisérovi Petru Formanovi a dalším členům badatelského týmu.

Bývalý umělecký šéf opery Jiří Heřman svěřil výběr námětu a zkomponování skladateli a dirigentovi Marku Ivanovićovi před třemi lety s úmyslem představit původní operní dílo vytvořené pro Národní divadlo a určené divákům všech věkových skupin. Námětem oblíbeného románu Geralda Durrella se inspiroval scénárista Ivan Arsenjev a básník Radek Malý za přispění Petra Formana. Poetiku fantastického světa zhmotnili výtvarnice scény a kostýmů Andrea Sodomková a výtvarník scény Matěj Forman.
„Díky výkopovým pracím na nábřeží Vltavy jsme ještě na začátku podzimu objevili vchod do podivuhodných prostor pod Národním divadlem. Badatelská mise za účasti několika dobrodruhů tento svět prozkoumala, týdny věnovala popisu a navázaní styku s nejrůznějšími fantastickými tvory a brzy budeme připraveni ukázat alespoň část tohoto Čarokraje prvním rodinným expedicím,“ těší se Petr Forman.

K zásadním objevům týmu průzkumníků a badatelů patří zjištění, že obyvatelé Mytologie jsou mimořádně muzikální tvorové a dokonce se dorozumívají pomocí zpěvu. Inspirováno těmito objevy pojalo Národní divadlo úmysl představit tento fantastický svět, nacházející se bezprostředně pod jeho základy, veřejnosti. Vedení divadla se v přátelských jednáních s představiteli fantastické říše, jmenovitě s kouzelníkem Hengistem Hannibalem Velebobulem, dohodlo, že velká slavnost Mytologie, konaná každých padesát let, proběhne tentokrát přímo na jevišti Národního divadla.

„Mytologie aneb Čarokraj se řídí zvláštními, operními zákony: neustále odněkud zní velká symfonická hudba, všichni tvorové se tu dorozumívají zvláštním způsobem zpěvu, každou chvíli se jakoby zastaví čas a jsme svědky písničky nebo árie. Svět opery je totiž pro mne Čarokrajem - místem, kde je možné cokoliv,“ říká skladatel Marko Ivanović.

Od ledna do konce června nabídne Národní divadlo celkově devatenáct termínů expedic pro návštěvníky, o víkendech v odpoledních i večerních časech.

Tým průzkumníků a badatelů pracuje ve složení: autor hudby a dirigent Marko Ivanović, režisér a spoluautor libreta Petr Forman, libretista Radek Malý, libretista a dramaturg Ivan Arsenjev, výtvarnice scény a kostýmů Andrea Sodomková, výtvarník scény Matěj Forman, světelný designér a autor projekcí Dáda Němeček, choreografka Veronika Švábová a sbormistr Martin Buchta.

Mytologická zvířata a bytosti nepředstavují pro návštěvníky Čarokraje při zachování běžných zásad bezpečnosti a slušného chování žádné nebezpečí, neboť byly svěřeny do zvláštní péče těmto specialistům:

Velebobule a Hlavní bazilišek Janu Šťávovi,  Pavlu Švingrovi a Františku Zahradníčkovi
Papouš Romanu Janálovi a Jakubu Tolašovi
Zpívající kniha Alžbětě Poláčkové a Janě Šrejma Kačírkové
Žabák Vladimíru Javorskému a Petru Stachovi
Mořské panny Yvoně Škvárové, Lence Šmídové, Alžbětě Poláčkové, Lucii Hájkové, Janě Šrejma Kačírkové a Yukiko Šrejmové Kinjo
Hlavní vlkodlak Jaroslavu Březinovi a Janu Markvartovi

a celá řada různých jiných mytologických tvorů našim spolupracovníkům a členům sboru Opery Národního divadla.

Hudebního doprovodu slavnosti se ujal Orchestr Národního divadla.
Houslové sólo přednese Lenka Máčiková nebo Lucie Fišer Silkenová.
www.narodni-divadlo.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>