Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zelená je tráva, fotbal to je hra - divadelní hra (4)

2013-02-05 09:45

Belgický soubor Het KIP „kočuje“ po Evropě a v divadlech sehrává společně s místními fotbalovými fandy své fotbalové opery. Po Belgii a Finsku přišla na řadu i Praha. Nebo je to divné, zajít si do Divadla Archa secvičit trochu choreografií a sborově zazpívat pár chorálů na počest Spartičky? Po vyprodané premiéře v rámci festivalu Akcent máte možnost v Arše stihnout první vlnu repríz. 

 


O fotbalistech se často říká, že jsou herečky. Podívejte na šampony typu Ronalda, kteří by bez péče osobního vizážisty na trávník při televizním utkání nevyběhli. A Češi jsou prý jedním z nejfotbalovějších národů Evropy. Ani ne tak, že bychom všichni zrovna čutali, ale co se fandovství týče určitě. Třeba i proto se u nás do projektu Het Kipu, jež zaštítilo Divadlo Archa a Vlámská vláda, zapojilo přes 40 dobrovolníků – herců i fotbalových fandů, kteří doposud s divadlem neměli nic společného.

Najít na fotbalovém stadionu vášně ani akci není nic složitého, z univerzálnosti a davových pocitů je ale třeba zajít i do osobní roviny. A tak je v každé zemi představení fotbalové opery unikátní, protože se pracuje s osobními příběhy, samozřejmě ve vztahu k fotbalu. Ať už účinkující šli do spolupráce kvůli lásce k divadlu nebo fotbalu, což se vzájemně nevylučuje, jsou to jejich životy, ze kterých se představení staví. Zkoušky probíhaly až v komunitní atmosféře - společné jídlo, společné zpovědi, někteří z účastníků přibližovali své pocity k sezení na terapeutické skupině.A přesto vznikl z Fotbalové opery nadmíru živý tvar, který ani netouží jít do kdovíjaké hloubky. Jen několik příběhů má během hodinového představení přesah i za ochozy fotbalového stadionu a konkrétního zápasu, který prostřednictvím reakcí v kotli fanoušků sledujeme. Fandění je totiž také zdravé jen do nějaké míry a tak je i toto představení především dobrou a dokonce rozumnou zábavou, při které si diváci a herci vyměnili místa - scénu totiž přirozeně tvoří elevace hlediště. Divadlo je bezesporu pro mnoho lidí vášeň. „Zdá se, že v případě fotbalu vás taky pohltí určitý druh vášně. Všechny ty nejpřirozenější pocity, když prožíváte absolutní euforii při jeho sledování. Je to vlastně skoro jako život a smrt, tak důležitý může být v danou chvíli fotbalový zápas pro fanouška,“ říká jeden z performerů a tvůrců souboru Het KIP Johan Knets a zároveň dodává, že to přece nemá daleko od Shakespeara.

Nejbližší reprízy „divadelního utkání“ Dáme, dáme, dáme gól - fotbalová opera se v Divadle Archa pískají 5.  a 6. února.

Tomáš Kůs

Komentáře (4)

fence installation 2021-12-09 04:03:48
I really loved it here but are there any recent updates? Thanks
interesting post!
paintersmissoula.com 2021-11-24 08:32:37
fantastic post!
NIEC BBLOG!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>