Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Velký prožitek na malé scéně (4)

2014-03-13 14:01

V Malém Vinohradském divadle D21 již několik měsíců hostuje autorské divadelní představení herecké skupiny Buenos Aires tango. Od premiéry v říjnu minulého roku zde hrají několikrát měsíčně před stále plným hledištěm. Přestože jde o první představení zcela nově založené divadelní skupiny pod taktovkou debutující režisérky, vstupenky si často musíte rezervovat dopředu.Hra s názvem “Buenos Aires, vystupte!” se skládá z osmi příběhů – obrazů zachycujících zlomové momenty v životě lidí. Dovedly je k tomu, aby opustili svůj zaběhlý život v různých částech Evropy první poloviny 20. století a vydali se hledat štěstí za oceán do daleké Argentiny.

Ruská aristokratka v Moskvě 1917, zpěvačka v nacistickém Berlíně roku 1933, chudá italská rodina z Neapoli v roce 1900, budapešťský fotograf v osobní a světové krizi, prostitutka v Paříži na prahu první světové války. Důvody k emigraci byly různé.

Jednotlivé příběhy propojuje téma nekonečné cesty a osudu za doprovodu částí Beethovenova 3. klavírního koncertu, podmalovaného zvuky projíždějícího vlaku. Velmi silným momentem je už začátek hry, symbolizující konec starého, a její konec, jako začátek nového. Hrdinové příběhu plují a v jejich nezapomenutelných výrazech se mísí strach, nejistota, víra a naděje.

Inscenace je vytvořena v originálním stylu, ve kterém zaujmou rychlé až klipové změny scén, zemí, letopočtů, nálad, kostýmů a hudebních žánrů. Průběh celého představení je v tempu, při kterém se současný člověk nemá čas nudit, je vtažen do děje, působí na něj silné živé emoce a je zvědav, co přijde za okamžik. Jakoby divák listoval albem a s každou fotografií prožil znovu ten jedinečný okamžik.Je až s podivem, jak se režisérce podařilo zcela srozumitelně ztvárnit všechny příběhy, a to jednoduchým, a přitom jednoznačným divadelním jazykem v představení beze slov. Tím se také zřejmě vysvětluje i fakt, že se nejen na jevišti, ale i v hledišti, setkáte s různými národnostmi.

Beze slov také vzniklo argentinské tango. Přistěhovalci, kteří neměli společný jazyk, v tanečním objetí zapomínali na svá osobní dramata a životní rány, zklamání v lásce, stesk po domově, osamění, pocit vydědění a nejistotu. Tango jim bylo dorozumívacím prostředkem a vyjádřením pocitů. V prostředí lidí, kteří připluli do Buenos Aires, se tak narodil tanec, který je dnes po celém světě první asociací se slovem Argentina.

Buenos Aires vystupte! je potěšením pro oko, uši i duši. Každá scéna je postavená na hudebním “hitu” dané země a okamžitě diváka vtahuje na místo činu. Hlas Edith Piaf, hudba Nina Roty, Chopina nebo Piazzolly je silná a strhující již sama o sobě a skvěle umocňuje hluboký význam příběhů. Kostýmy vystihují jednotlivá období a celkově jsou vytvořeny s velkým uměleckým vkusem. Jeviště tak ožívá nejen barvami a rozmanitými střihy, ale i drobnými detaily, prostě je na co se dívat. Z jeviště je cítit nadšení a radost z hraní. Divadlo je radost a potěcha pro srdce. A právě tím vším nás divadlo přitahuje. Celé představení uběhne takřka na jeden nádech a když vše skončí, radost přetrvává. Během jedné hodiny vám bylo smutno, veselo, párkrát jste si poplakali, zasmáli se a otevřeli jste svá srdce.

Místo akce:
Divadlo D21, Záhřebská 21, Praha 2, http://www.divadlod21.cz

Rezervace vstupenek také na: info@buenosairestango.cz

http://divadlo.buenosairestango.cz

Komentáře (4)

https://weldinglasvegasnv.com 2021-12-09 04:59:06
Awesome! Learned alot thanks so much keep posting more.
Click here 2021-12-07 06:52:42
interesting post!
interesting post!
lawn care services lexington ky 2021-11-23 09:34:24
GOOD POST!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>