Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

AUTOBUS DO STANICE OUHA

2009-12-29 10:05

Erika, hrdinka divadelní hry Autobus (Co dokáže světice), se ocitla ve špatný čas ve špatném autobuse nebo to tak přeci jen mělo být? Je nebo není prodlouženou rukou Prozřetelnosti? Odpovědí se musí Erika teprve dobrat a pokud máte čas a chuť můžete u toho ve Švandově divadle být.

Hra současného švýcarského dramatika Lukase Bärfusse je novinkou letošní sezóny ve Švandově divadle. Autor v ní žongluje s otázkami lidské existence. Má ji člověk vnímat rozumem nebo v souladu s vírou? Je v dnešním světě vůbec nezaslepená víra možná? Má upřednostňovat toleranci nebo si své místo dobývat silou? Dá se dnes spoléhat na něco jiného než na smrt?

Kdo hledá, dost možná nenajde

Sami herci v rozhovorech vyprávějí, že zpočátku si nebyli jisti o čem hra skutečně je, a teprve postupným hledáním se spolu s režisérem k pravdě dobrali. A divák je tom podobně. Hra je o hledání svého skutečného já, o poslání na tomto světě a v neposlední řadě o víře i smrtelnosti.

Kdo všechno uvedené hledá, musí se dřív nebo později smířit s tím, že ne všechno najde, a že ne všechno bude takové jak očekával. Příběh, stejně jako život, se co chvíli mění - jednou je groteskou, jindy hororem a po celou dobu i napínavou detektivkou, kde rozuzlení může být nadosah stejně jako v nedohlednu.

Autobus je hra plná podobenství a symbolů. Její hrdinové a antihrdinové jsou archetypální postavy. Erika se podobně jako Johanka z Arku řídí hlasem anděla, ale její pouť k Černé madoně, plná nástrah, připomíná i cestu bájného Odyssea.
Pumpař Anton je ekvivalentem středověkých rytířů - ochránců bezbranných, bojovníků za lepší svět, ale i groteskních postav odvážně se stavějících proti větrným mlýnům. Postavy se postupně vykreslují a pod vlivem Eriky některé i mění, aniž by však měly šanci uniknout hořkému konci.

Čekání na Eriku

Možností uvést hru se prý ve Švandově divadle zaobírali několik let, ale stále jim chyběla ta pravá Erika. Až letos, po několika pracovních zkušenostech, se režisér Michal Lang rozhodl obsadit do této role Janu Strykovou. Možná by se tu dalo mluvit o obecně platné zásadě, že co máme před očima to nevidíme, protože Jana Stryková jako by byla svou vizáží s nepřehlédnutelnýma očima, i hereckým projevem už dávno pro Eriku předurčena. Ale každý rok nabytých hereckých zkušeností jí k zvládnutí této postavy jistě významně pomohl. Za chvíli by však mohlo být pozdě, protože nevinný i naivní pohled se zkušenostmi zároveň odchází a bez jeho záblesků by Erika nebyla tím, čím se má od počátku zdát být - světicí.

V roli hrubiánského řidiče Hermanna se představí nový člen souboru Pavel Juřica. Cestující tvoří: proti své stárnoucí intelektuálka Jasmína v podání Apoleny Veldové, Milan Kačmarčík jako zbabělý Eriččin otčím a Tlustá, kterou ztvárňuje hostující Dana Fialková. Ekologického pumpaře Antona si zahrál Viktor Limr.

Hra Autobus měla ve Švandově divadle českou premiéru 19.9.Foto: Petr Neubert

Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>