Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Muzikály
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Ať žije rokenrol!

2010-09-28 09:40

Libreto a texty písní: Karel Šíp
Hudba: Petr Janda
Režie: Viktor Polesný
Choreografie: Jana Hanušová
Asistent režie a choreografie: Magdalena Čechová
Scénografie: Jan Dušek
Kostýmní výtvarník: Ivana Brádková
Hudební nastudování: Jiří Březík

Ronny - rokenrolový zpěvák
Tomáš Beroun
Tomáš Löbl
Jan Toužimský

Yvetta - mladá svazačka
Lucie Černíková
Zdenka Trvalcová
Lucie Vondráčková

Hynek Radimecký - stranický funkcionář, otec Yvetty
Andrej Hryc
Pavel Nečas

Jarmila Konopásková - maminka Ronnyho
Petra Černocká
Petra Janů
Hana Seidlová

Dr. Chvála - primář protialkoholní léčebny U Apolináře a mjr. Plch - vojenský lékař
Aleš Háma
Michal Slaný
Juraj Bernáth

Muzikantská Liduška
Brigita Cmuntová
Barbara Chybová
Kristýna Foltýnová
Michaela Mrázková

Evžen - Ronnyho manažer
Vilém Čok
Bohouš Josef

Policajti
Juraj Bernáth
Petr Kutheil
Petr Ryšavý
Petr Šudoma

Bareš - ředitel Kulturního střediska
Vladimír Marek
Martin Pošta

Soňa - Barešová sekretářka
Zuza Ďurdinová
Marta Jandová
Michaela Zemánková

Dámská company: Lenka Bílková, Gloria Fricová, Johana Hájková, Barbora Kolaříková, Denisa Procházková, Jana Sochůrková

Pánská company
: Matěj Cichra, Mario Čermák, Martin Goga, Jiří Minařík, Štěpán Růžička, Ivan Svyatkin

Muzikál Ať žije rokenrol! nás vrátí na přelom 50. a 60. let, kdy svět zachvátila horečka zvaná rokenrol, avšak do tehdejšího Československa si tahle podmanivá muzika hledala cestu jen těžko. I tak si u nás našla mnoho příznivců. Bigbítové skupiny vznikaly jak houby po dešti, i u nás při jejich koncertech zachvacovalo mladé publikum doslova šílenství. Jednou z prvních rokenrolových hvězd se stal i hlavní hrdina muzikálu Ronny (vlastním jménem Rudolf Konopásek). Líbí se mu tahle muzika a líbí se mu i Yvetta, mladá svazačka z jejich žižkovského činžáku. Její tatínek, stranický funkcionář Radimecký, orientuje svou dceru k Východu, Ronny bezmezně obdivuje všechno ze Západu. Tím si působí nekonečný řetěz problémů, jak s Yvettou, tak s rokenrolem. Zatímco mladá dívka, protože se do Ronnyho zamilovala,je postupem času jeho pohledu na svět stále přístupnější, s rokenrolem to jde ztěžka. Oficiální kultura v Československu preferovala českou dechovku a ruské častušky. Rokenrol byl dle názoru strany a vlády ideologickou hrozbou. Ronny však svůj boj za rokenrol nevzdává. A režim se s ním nemazlí. Tak se vcelku nevinně ocitne jednou na záchytce, pak je dokonce hospitalizován na psychiatrické klinice... Když se chce vyhnout vojně, před odvodovou komisí předstírá šílenství.Potýká se s naivní stupiditou mladých příslušníků SNB, na druhou stranu sklízí obdiv fanynek. Často propadá depresím, které které se snaží eliminovat alkoholem i drogami.Tím rmoutí svou maminku, žijí spolu sami a ona, zklamaná životem i láskou, neví si s Ronnym rady. Ten se časem ocitne v pasti, která ho přivede až do vězení.

Z dnešního pohledu je tenhle boj o rokenrol úsměvný, avšak v mnohém podložen skutečnými zážitky jeho tehdejších českých průkopníků.

Autoři muzikálu Karel Šíp a Petr Janda jsou pamětníky těch časů, Petr Janda se svým Olympicem byl dokonce v tomhle boji za bigbít v první linii.

Jejich příběh se bude dnešnímu mladému publiku zdát možná až groteskně neskutečný, ale nepochybně jim tahle muzikálová komedie plasticky přiblíží dobu, kdy jejich dědové a babičky navlíkli pašované džínsy a vyrazili do klubu šílet při kytarovém běsnění svých idolů...

Přestože je tématem muzikálu rokenrol, samotných rokenrolových písní tu mnoho není. Písničky jsou stylově velice rozmanité a nabízejí pozoruhodnou škálu nálad, od Ronnyho fantasmagorického blouznění pod vlivem drogy, melancholické= blues z pankrácké věznice až po milostné kňourání mladých policajtů v roztomilém valčíčku.

Muzikál Ať žije rokenrol! je nepochybně na české muzikálové scéně v mnoha směrech novátorský. Nevrací se do dávné historie romantických rytířů, nevychází z motivů již dříve napsaného románu či filmu. Tenhle příběh je zcela původní a autoři byli vedeni jedinou snahou : zpracovat své autentické vzpomínky do muzikálového tvaru a ve výsledku notně pošimrat bránice diváků.

Starší si zavzpomínají, mladí budou v údivou zírat. A všichni dohromady se budou zcela jistě skvěle bavit.

www.atzijerokenrol.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>