Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Do hry vstoupila Asanace

2012-02-14 11:51

Do středu hry Asanace, kterou čerstvě uvádí Divadlo Na Zábradlí, zasadil Václav Havel skupinu architektů, kteří za vyvýšenými hradebními zdmi připravují demolici malebného středověkého městečka v podhradí, kde má být vystavěno panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel... 

Premiéry se bývalý jevištní technik divadla, osvětlovač a posléze i dramaturg a autor uváděných her o necelý měsíc nedožil. Nasazení Asanace do repertoáru „Zábradlí“ nelze podezřívat z kalkulu s Havlovou památkou, jelikož hra se začala připravovat už v březnu minulého roku a dramaturgie po ní sáhla především proto, že jí zapadala do letošního dramaturgického plánu. Ten tématizuje angažovaná otázka: „Čí je to město?“, která vyjadřuje důvodné obavy o změnách vztahů v našem nejbližším okolí a vůbec vlivu obyvatel na prostředí, ve kterém žijí. Autoři inscenace v průběhu zkoušení nepřímo, skrze fotografa Bohdana Holomíčka, s Václavem Havlem komunikovali. Jeho připomínek k některým inscenačním změnám, které oproti textu hry Asanace provedli, se již však nedočkali.

Ostatně nebylo jich tolik, jako změn, jež se týkají významu. Havlova hra je z roku 1987 a zcela zřetelně odkrývá jednotlivé etapy, kterými si u nás prošlo budování socialistického státu. Už jen tato linie je sama o sobě dostatečně absurdní. Ne že by režisér David Czesany základní rámec neprohlédl, to spíše naopak. Významy textu na jevišti aktualizuje, což by bylo snad k dobru věci, kdyby se tak nedělo někdy až násilným způsobem. 

Proč má krátké opojení Pražského jara zcela jasné znaky Sametové revoluce a proč se mezi nevkusnými kostýmy z 80. let neustále zapojuje do hry nevkus naší doby – automat na kávu? Protože ho zná téměř každý a spokojí se s ním, když je třeba? A jeho kasu vybírá Tajemník, který si svojí židli ustojí v jakékoli době? A proč se jistě potřebná diskuze o odvážné a svébytné architektuře zvrhne v alkoholovém rauši v trapné defilé neumělých molitanových napodobenin nejslavnějších projektů moderní architektury včetně Kaplického „Blobu“?
Takový kočkopes, přenášející se i do scénografie, dává jednoduché odpovědi na složité otázky. Působí to, jako by pojem „absurdní“ se rovnal nutně také nevkusný. Jednotlivé nápady se zkrátka nezabývají celkem, o nějaké celistvosti jevištní atmosféry nemluvě. Tajemníkovi obavy z jakékoli návštěvy (vlastního názoru občanů) zdola jsou na scéně vyjádřeny zdlouhavě tím, že jakmile se návštěva objeví, spustí se poplašné zařízení, které vypne proud, Tajemník seběhne z horního patra hradu a návštěvníci jsou osobně prohledáni, jestli nemají zbraň.

Přitom hra v sobě skrývá mnoho obecně platného a přenosuschopného i do současnosti, v níž se moc politická jistojistě skrývá za mocí peněz necitlivých developerů – jen tolik netlačit na pilu. A vztah jedince k morálce, vlastnímu svědomí nebo (ne)dobrovolnému přisluhovačství evidentnímu zlu ve vlastním zájmu, jde přeci zcela mimo časové roviny. Stejně tak mezilidské vztahy a na malém prostoru až zdegenerovaný propletenec lásky, tak trefně komentovaný architektem Kuzmou (Igor Chmela).  

Každý ví, že Na Zábradlí nejsou špatní herci – naopak. Ani tentokrát za svými kvalitami nezůstali. Nevím ale, jestli Havlovy dialogy připadaly Davidu Czesánymu někdy tak nudné, že je musel skrz naskrz prošpikovat všudypřítomnými situačním gagy, i když výtečně zahranými - zakopávání všech na schodech kvůli opojení láskou, stále opilá postava architektky Macourkové ztvárněná Natálií Drabiščákovou... Jejich nadbytek spolehlivě odpoutává pozornost od myšlenek obsažených v textu a seškrtání na polovinu by bylo asi stále mnoho. Nádherné srovnání si naopak zaslouží práce s herci při sehrání výměny inspektorů – Ladislav Hampl a Miloslav Mejzlík – taková nadsázka Havlovu textu skvěle sedí.
Asanace Na Zábradlí tedy stojí za to nejen kvůli textu nebo velmi střídmému uvádění této hry.

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>