Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Medvědí výstava prodloužena

2008-02-11 13:00

Vymysleli ho v Německu, ale první úspěchy slavil ve Spojených státech, kde přijal dokonce zdrobnělinu jména tehdejšího prezidenta Theodora Roosevelta, „Teddy“. Plyšový medvěd do všech domácností! Tak by mohl znít dobový slogan továrny v německém Geingenu, kde roku 1902 rozjeli jejich masovou výrobu. A když ne plyšový, tak aspoň gumový, dřevěný nebo keramický. Slušnou sbírku medvídků mají i v Muzeu hlavního města Prahy. Do 24. března. Ukázky uvnitř.
 Z několika vitrín tu hledí množství unikátních kousků plyšových mazlíčků, často značně olysalých z toho, jak se s nimi dřívější majitelé donekonečna mazlili. Nejstarším z nich dnes bude už bezmála sto let, ale najdou se tu i exempláře, které si dobře pamatují ze svých dětských her i dnešní třicátníci. S Pragueoutem jsme výstavu v Muzeu hlavního města Prahy navštívili a přinášíme aktuální reportáž ze života medvědích rodin i solitérů, mončičáků, ale i opiček a dalších plyšových hrdinů.
 
Úplně nejstarší medvídci této sbírky, byli odchyceni při svém posledním turné, takže koukají z vitríny trošku rozpačitě. Nicméně vedení muzea přislíbilo, že v březnu budou zase moci pokračovat ve své šňůře dál
 
Předválečné série měly nejspíš značné umělecké vlohy, vedle hudebníků, tak můžete krátce nahlédnout do zákulisí medvědí bohémy, kterou z jejich soustředěné práce nevytrhl ani neomalený zásah instalátorů výstavy
 
Tradiční medvědí rodinka v hlubokém zimním spánku, nenechte se zmást jejich otevřenýma očima, to že se tváří jakoby na vás pošilhávali, je léty trénovaná metoda, jak zastrašit toho, kdo by je ze sladkého spánku chtěl nějak vyrušit
 
Dvě malá bílá medvědí miminka se narodila černé medvědici. Medvědi naštěstí neznají rasové teorie.
 
Skupinka amerických medvědů posledních dvaceti let minulého století. Jak se dostali až do vitríny pražského muzea nikdo přesně neví. Největší rozruch vzbudilo opuštěné medvědí miminko. Jeho matka ho totiž opustila těsně před zahájením výstavy, které se odmítla sama zůčastnit, nechala mu jen poloprázdnou lahev s mlékem, které drobečkovi každým dnem dojde.
 
Opička Mášenka se svým bublifukem, kterým dovede vytvořit duhové mýdlové bubliny gigantických rozměrů. Pokud výstavu navštívíte vícekrát, možná si všimnete, že Mášu najdete pokaždé v jiné pozici. Na rozdíl od ostatních má totiž špatnou paměť. Po nočních hrách, které propuknou každý večer hned, jak se dveře sálu zaklapnou za posledním návštěvníkem, nikdy neví, do jaké pozice se zpátky vrátit. Po pravdě jí to ani moc netrápí.
 
Šťastní gumoví vítězové z Olympiády v Moskvě roku 1980. Co k tomu dodat.
 
Medvědi brumlové. Podle tajných informací jim někdo z pořadatelů, aby je na výstavu nalákal, nasliboval velké mazlení. Proto teď koukají trochu nechápavě.
 
Evžen, Bóža a Kája poslouchají bláznivou historku staré medvědice, která se bohužel nevešla do záběru.
Kačenka Lánská

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>