Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mezinárodní výstava kaktusů a sukulentů

2007-06-11 19:42

Kaktusy Sukulenty 2008
Od soboty 7.6. největší akce letošního roku v Trojské botanické zahradě

KAKTUSY SUKULENTY 2008: 7. - 22. června 2008, denně 9 – 19 hodin, v celé BZ, I. mezinárodní výstava s prodejem rostlin, poradenstvím, přednáškami, workshopy, programem pro děti...

• Výstava Kaktusy Sukulenty 2008 je společným dílem Botanické zahrady hl. města Prahy a Velvyslanectvím Mexika v České republice.

Téma: Druhy Severní Ameriky (USA, Mexiko), především mrazuvzdorné, ale i jihoamerické,
lesní či ornamentálně použitelné
Místo konání: celá botanická zahrada 
- Areál Sever (AS): Mexiko – expozice zimovzdorných kaktusů a sukulentů, prodej, výstava fotografií - Pavla Štichy, Eduarda Chvosty, Jaroslava Šnicra, Tomáše Doležala, Libora Kunteho a Petra Hanzelky 
- Areál Jih (AJ): expozice netřesků 
- Fata Morgana: ve vestibulu - výstava obrazů Borise Vrškového a řezbářských prací Rudolfa Gryma, v sukulentní a tropické části - ve vitrínách a na parapetech rostliny, na terase - expozice teplomilných a stromových (tedy epyfitních, jejichž vnější vzhled vůbec neodpovídá obvyklým představám o kaktusu) druhů kaktusů Střední a Jižní Ameriky 
- Areál Západ (AZ) – prodej, poradenství, workshopy, přednášky ve speciálně vytvořené expozici – vojenský stan + část skleníku - nového pěstebního zázemí.
O víkendech: od 8. června - průvodcovská služba od 10 do 17 h (sraz vždy v celou hodinu před pokladnou AS a před skleníkem Fata Morgana)

Bude to výstava v České republice největší a v Pražské botanické zahradě první.Kromě téměř tisícovky exponátů od 100 vystavovatelů z celé ČR, největší (v ČR) prodejní plochy kaktusů a sukulentů pod širým nebem, nahuštěným doprovodným programem (plným workshopů a přednášek) přináší i (ne)jednu vzácnost:
o ZKAMENĚLÝ LES - Petrified Forest, který vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a společnosti Geosvět.

Velvyslanec Mexické republiky v ČR – Jeho excelence José Luis Bernal při vernisáži obdivuje zkamenělý les. Foto: Pavel Florian - BZ
 
Zkamenělý kmen z Horní Břízy pochází z Týneckého souvrství, Karbon (Stefan) – stáří 303 mil. let. Další ukázky pocházejí z oblasti Radvanic u Trutnova ze souvrství Odolovského, Karbon (Stefan) – stáří 302mil. let.
Jde o kmeny stromů (převážně araukárií), které byly před mnoha stamiliony lety překryty vrstvou sedimentů, prostoupily jimi křemenné roztoky z okolních hornin, následně se pak díky dalším geologickým procesům (tektonice, eroze) objevily znovu na povrchu,“ přibližuje Vlastimil Sloup z Geosvěta.
Díky těmto procesům se ve světě nacházejí lokality známé jako tzv. „zkamenělé lesy“. Nejznámějším u nás byl dnes již téměř zaniklý zkamenělý les u Trutnova v Jestřebích horách. Největším známým ve světě je národní park Petrified Forest v Arizoně (USA)

Podrobný doprovodný program nejbližších dnů:

Sobota 21. června
• v 10.00: Workshop: Pěstování zimovzdorných kaktusů – Jiří Merhaut (areál Západ)
• ve 14.00: Přednáška: Fotografování kaktusů - Miloš Záruba (stan)
• v 16.00: Přednáška: Xerofytní společenstva Mexika – Ing. Libor Kunte (stan)
• v 18.00: Přednáška: Stále je co objevovat – Jaroslav Šnicer (stan)
• ve 20:00: Workshop: Rychlokurz mexické kuchyně – Jaroslav Šnicer etc. (areál Západ)
• ve 22:00: Přednáška: Mexiko pohledem biologa – RNDr. Ing. Jaroslav Záhora
• ve 23:00: Volný blok přednášek a promítání – Ing. Jaroslav Bohata 

Neděle 22. června
• v 10.00: Workshop: S.O.S. – stanice poslední záchrany – Ing. Pavel Heřtus (areál Západ)
Program pro děti: Pracovní listy – k vyzvednutí u pokladen, za každý vyplněný list získají kaktus a semínka kaktusů, vyhodnocení pracovních listů po ukončení výstavy. Výherci obdrží ceny! 
Doneste si svůj oblíbený kaktus nebo sukulent a my vám jej pomůžeme přesadit, ošetřit nebo rádi poradíme...


Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>