Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Výstava bonsají (3)

2007-06-11 19:42

Výstava bonsají - Japonská zahrada slavnostní

10.5.2008 - 25.5.2008

Venkovní expozice - Japonská zahrada - výstavní sál, denně 9 - 19 hodin.

U příležitosti 11. výročí založení japonské zahrady si Vás dovolujeme pozvat na výstavu bonsají předních českých a zahraničních pěstitelů.

Součástí výstavy bude doprovodný víkendový program.

Doprovodné akce - více na www.botanicka.cz

--------------------------------------------------------------

O víkendu finišuje: • VÝSTAVA BONSAJÍ

24. a 25. května vždy ve 14 h: Ukázky tradičního čínského cvičení TAIJI - Taiji Akademie
24. května
- ve 14 h: Umělecké tvarování bonsají - V. Novák (prezident České bonsaj. asociace)
- v 17 h: Vítr v bambusech – tradiční japonské skladby pro bambusovou flétnu shakuhachi - doc. Dr. Vlastislav Matoušek 

Během výstavy: Prodej bytových, venkovních bonsají a bonsajových potřeb po celou dobu výstavy. Tradiční japonské občerstvení – SUSHI - Food Art s r.o. – prodej, ukázky výroby - o víkendových dnech.

------------------

Co už asi víte:

Od konce 19.století se datuje zvýšený zájem umělců všech směrů o východní kultury. Dnes je každá Japonská zahrada místem, které vyhledávají všichni ti, kteří vedle fyzické a duševní očisty touží po ojedinělém estetickém zážitku, v horkých dnech zde navíc najdeme příjemné osvěžení a harmonizující klid. O to se v Troji postará především úvodní část zahrady s miniaturami krajin, hor, a stromů, s potůčkem a jezírkem. V něm žijí červení koi-kapři, symboly štěstí a blaženosti. Jezírko je napájeno vodou z potůčku, pramenícího v horách a razícího si cestu mezi kopci, aby na své pouti vytvářel přirozené kaskády a vodopády.

Zatímco brzy na jaře vykvétají první květy stromů v sakurovém háji, v těchto dnech se ke slovu dostávají doslova klenoty Japonské zahrady: Květy rododendronů a azalek. Najdete jich zde na třicet kultivarů. I díky nim se Japonská zahrada stává pro návštěvníky každoročně začátkem května tou nejatraktivnější částí.

Přestože umělecké pojetí zahrad nemá v Evropě, vzhledem k odlišnosti kulturního prostředí, tak dlouhou tradici jako v Japonsku, i Evropané se pod vlivem maurského Španělska naučili oceňovat estetickou, ne pouze užitnou, hodnotu venkovního prostoru v blízkosti obydlí. Proto se dnes se svou nezapomenutelnou atmosférou stávají Japonské zahrady téměř „vynucenou“ tradicí, sloužící k „doladění“ životního stylu a potřeb každého z nás: Přicházejte se sem vyrovnat s nepřízní osudu, získat osobní nadhled, vyhodnotit své životní zkušeností, nacházet vnitřní klid (nebo si tomu říkejte, jak chcete), Japonská zahrada v Troji má pro všechny inspirace na rozdávání.

Důležitou roli v každé japonské zahradě hrají cestičky. Vyvýšené kameny na chodníčku tobi-iši slouží k tomu, aby si člověk neumazal boty od hlíny - cestička je záměrně klikatá, aby byla co nejpodobnější té v přírodě. Navíc tak budí dojem, že je delší - vede dál a je zajímavější a plná poučení.

Výstava bonsají a suiseků přiláká každoročně do Botanické zahrady hl. města Prahy desítky tisíc příznivců východního umění. Dělá tak již více než 14 let.

--------------------------------------------------

Japonská zahrada byla založena v roce 1995 na ploše 0,67 ha a o dva roky později (1997) poprvé zpřístupněna veřejnosti. Expozice je rozdělena na dvě odlišně koncipované části: První s horským potůčkem, který se pod meditační chýší vlévá do jezírka, a kde je kromě stálezelených dřevin je soustředěna sbírka kultivarů japonských javorů, rododendronů a bambusů. Druhá část je řešena jako sbírková a představuje kolekci dřevin pocházejících z východní Asie... A především do Japonské zahrady budou v nadcházejících dnech směřovat kroky návštěvníků: od 12. do 20. května 2007 se zde uskuteční výstava Bonsaje a suiseki, tentokrát s podtitulem mezinárodní.

Přírodní umělecká díla, za která jsou bonsaje a suiseki právem považována, společně s Japonskou zahradou uchvacují i návštěvníky, jež se jinak o kulturu Japonska blíže nezajímají. Svébytný umělecký směr, ze kterého během bezmála tisíce let vykrystalizovala pravidla pro tvorbu bonsají, musí takřka bez výjimky zaujmout každého, kdo má smysl pro krásu. Tvarem znázorňovat přírodní scenérii, osobu, či zvíře si zase „přisvojily“ krásné suiseki, jenž mají sílu a dokáží přivádět pozorovatele do meditačního a inspirujícího stavu.

Komentáře (3)

Seahawks Football Live 2020-07-23 11:57:51
Comprehensive National Football League news, scores, standings, fantasy games, rumors, and more.
Dallas Cowboys Live 2020-07-23 11:57:02
Get the latest NFL football news, scores, stats, standings, fantasy games, and more from ESPN.
Browns Game Live 2020-07-23 11:56:08
CBS Sports has the latest NFL Football news, live scores, player stats, standings, fantasy games, and projections.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>