Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vydejte se na výlet z Prahy vlakem (2)

2009-07-15 04:36

Pracujete v létě v Praze a toužíte o víkendu, jak se říká, „z Prahy vypadnout“? Nechcete stát v zácpách a chcete být nezávislí na parkovacích místech? Nebo auto nemáte? Jste student? Pokud je alespoň jedna z vašich odpovědí ano, sbalte si svačinu do batohu a vyrazte na výlet z Prahy vlakem.

Nevíte kam jet? Abyste nestrávili zbytečný čas hledáním na internetu, připravili jsme pro vás užitečné tipy na zajímavé výlety nejen po Středočeském kraji.

Vlakem za odpočinkem - Posázaví
Pokud si chcete odpočinout od pražského ruchu v přírodě nebo máte rádi historická místa, sedněte v Praze na vlak směr Benešov. Když vystoupíte v Senohrabech (Praha hl. n. – Senohraby, 48 min.), máte na výběr dvě turistické trasy. Po žluté turistické značce dojdete ke zřícenině gotického hradu Zlenice, po zelené se dostanete do ladovských Hrusic. Když pojedete dále do Čerčan a tam přestoupíte na vlak do Týnce nad Sázavou (Praha-Čerčany-Týnec, 1hod, 48 min), dostanete se do přírodní rezervace nad řekou Sázavou a nedaleko další zříceniny Zbořený Kostelec. Pozorovat meandry řeky Sázavy můžete buď z kánoe (nenáročná vodácká trasa např. : Čerčany-Týnec nad Sázavou-Pikovice, půjčovny lodí v Čerčanech i Týnci) nebo z vyhlídky Třeštiboku, k níž se dostanete ze zastávky Petrov u Prahy (Praha-Vršovice - Petrov u Prahy, 57 min) pěšky po zelené značce do Petrova a poté po žluté přes Hadí kopec. Z vyhlídky můžete pokračovat na vlak krásnou stezkou přes Bohuliby do zastávky Luka pod Medníkem. Z Jílového u Prahy (20 min. jízdy vlakem z Týnce nad Sázavou) se po žluté turistické značce dostaneme krásnou přírodou do Štoly sv. Josefa v Dolním Studeném, kde se dříve těžilo zlato.

Zlenice - www.zlenice.cz

Při cestách z Prahy vlakem nezapomeňte, že pokud máte platný jízdní doklad na pražskou městskou hromadnou dopravu (jízdenku nebo legitimaci), můžete ji použít také ve vlaku (tzn. Že můžete například platit za jízdenku až z první „nepražské“ zastávky.

Vlakem s kolem? Žádný problém
Chcete si na výletě zasportovat? Není jednodušší způsob než s sebou vzít kolo. Ve vlacích určených k převozu kol s tím totiž nebudete mít žádný problém. Musíte se jen pořádně přesvědčit, jakým typem vlaku pojedete. Za převoz kola v jednom vlaku u ČD zaplatíte 25 korun (pokud máte slevovou In Rail kartu, nezapomeňte ji použít), pokud přestupujete více než jednou, vyplatí se vám denní jízdenka za 50 korun. Cyklistické trasy ve středočeském kraji jsou dobře značené a rozdělené podle náročnosti. Můžete zvolit třeba snadnou trasu k řece Jizeře nebo Polabím, středně lehkou po Mělnicku a Kokořínsku, nebo náročnější jízdu kolem Dobříše (45km). Pěkně rozdělené trasy najdete na http://www.vyletnik.cz/cyklotrasy/. Pokud se s kolem nechcete tahat, nebo ho nemáte, můžete si ho na svých cestách v půjčovnách českých drah vypůjčit. Seznam těchto půjčoven naleznete na http://www.cd.cz/index.php?action=section&id=18490  

Do evropských metropolí vlakem od 19 Eur
České dráhy v létě nabízejí velké množství různých výhod. Jednou z velkých výhod jsou jízdenky do evropských měst už od 19 Eur. Za takovou cenu se z Prahy dostanete vlakem do Vídně, Drážďan, Krakova, Varšavy nebo Budapešti. Za 29 Eur můžete cestovat třeba do Berlína nebo do Ljubljany. Jaký je v tom háček? Lístek (tzv. e-ticket) musíte zarezervovat a zaplatit jedině přes e-shop a to nejméně 3 dny před odjezdem. Pokud už jsou e-tickety vyprodány, můžete si jízdenky koupit o cca 10 Eur dráž. Přehled všech destinací a ceník dostupný z: https://eshop.cd.cz/international/info.aspx. Tip: Pokud víte, jak dlouho chcete v dané destinaci pobýt, kupte si za zvýhodněnou cenu také jízdenku zpáteční. Ne všude se zpět do Prahy dostanete za tak dobrou cenu.

Za kulturou a na festivaly
Z Prahy můžete vlakem vyrazit také na řadu letních festivalů. Na některé se po předložení platné vlakové jízdenky za více než 200 korun (nebo karty In Rail) můžete dostat se slevou 10%. Slevu dostanete například na Mighty Sounds (17.-19.7., Olší u Tábora), na České Hrady (17. a 18. července – Kunětická hora 24. a 25. července – Švihov, 31. července a 1. srpna – Bezděz, 7. a 8. srpna – Rožmberk) nebo Benátská Noc (24. - 26. července 2009, Malá Skála) Seznam festivalů se slevou na http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=79468  

Pokud jedete s kamarády ve velké skupině, kupte si skupinovou jízdenku. Pokud jedete ve skupině až 5 osob, ve které jsou maximálně 2 osoby starší 15 let, využijte jízdenku SONE+. Za 150 korun můžete cestovat celý den regionálními vlaky bez omezení. Až do 22. září tato jízdenka platí nejen o víkendech ale i ve všední dny.

Tereza Mácová
Za pomoci www.CD.cz

Komentáře (2)

stopwatch lol 2019-07-17 12:01:52
I should say only that its awesome! The blog is informational and always produce amazing things for tourist and travelers.
pragueout 2019-05-17 12:29:20
There is no easier way to take a bicycle with you. You will not have any problem with this on wheels for transporting bicycles. All you have to do is convince yourself of the type of train you are going for.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>