Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vyhlášení laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého 2007

2007-10-26 18:00

14.11. st, od 18:00
PŘEDÁNÍ CENY JINDŘICHA CHALUPECKÉHO 2007

18:30
předání ceny uvádí fyzický básník Petr Váša

20:00
IV. Výtvar – plesání výtvarníků milovníků
Tleskač
DJ Pedro Rodriguez

uvádí Společnost Jindřicha Chalupeckého a časopis Reflex

Slavnostní vyhlášení letošního držitele prestižní ceny pro umělce do 35 let. Nominováni jsou: Zbyněk Baladrán, Jakub Hošek, Eva Koťátková, Jan Nálevka, Pavla Sceránková.
Vyhlášení laureáta proběhne v klubu Roxy.
galerie NoD

--------------------o Ceně Jinřicha Chalupeckého

V roce 1990 byla z iniciativy spisovatele a dramatika Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka vyhlášena ke každoročnímu opakování prestižní soutěž mladých umělců - výtvarníků do 35 let, jejíž vítěz získává Cenu Jindřicha Chalupeckého. Jméno filozofa a výtvarného i literárního kritika je zásluhou jeho celoživotní činnosti a principiálních postojů spjato s prosazováním svobody myšlení a projevu jako základního předpokladu bytí umění.
Soutěž o Cenu je spravována občanským sdružením Společnost Jindřicha Chalupeckého (JCH), s voleným výborem a zvláštní porotu složenou z významných expertů a jmenovanou vždy na dva roky. Společnost každoročně vypisuje soutěž, organizuje výběr, slavností udílení ceny a výstavu laureáta a finalistů v prestižní galerii v Praze.

Společnost JCH soutěž vypisuje, výběr laureáta pak provede porota. Porota je nezávislé těleso, které si volí vlastního předsedu a hodnotí práce zúčastněných. Kandidáti musí být čeští občané mladší 35 let. Mohou žádat sami nebo být někým nominováni. Od roku 2003 kandidáty navrhuje grémium nezávislých kurátorů.

Na počest událostí v listopadu 1989 se udílení ceny konalo vždy třetí týden v listopadu na Pražském hradě a laureát obdržel čestný diplom z rukou prezidenta republiky Václava Havla. Výstava finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého a také následné vyhlášení laureáta a předání ceny Václavem Havlem, které se konalo po 3 roky ve Veletržním paláci, v roce 2002 a 2004 a 2006 se Finále uskutečnilo v Domě umění města Brna, v roce 2003 ve Futuře, v roce 2005 v Galerii hlavního města Prahy. V roce 2006 se uskuteční v šesti nezávislých výstavních prostorách - galeriích v Praze. Během následujícího roku bude uspořádána výstava či realizován projekt vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého v některé z prestižních galerií (k výstavě je vydáván katalog). Vítěz získává šesti týdenní stipendijní pobyt v New Yorku, kde dostane také příležitost navštívit významné galerie, setkat se s tamními tvůrci a navštívit jejich ateliéry (za podpory Trust for Mutual Understanding a Fundation for Civil Society).

Cena Jindřicha Chalupeckého získává významnou pověst i v zahraničí. Ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Správou českých center uspořádala Společnost Jindřicha Chalupeckého individuální i skupinové výstavy laureátů v prestižních galeriích v Holandsku, Maďarsku a Berlíně. V roce 1999 se uskutečnily výstavy v Bukurešti, Moskvě a v Kyjevě, které koncepčně připravili kurátoři Martin Dostál a Radek Váňa. V únoru a březnu 2001 se uskutečnila společná výstava Laureátů CJCH a Mladého slovenského výtvarníka New Connection v Courtyard Gallery, Financial Centrum in New York. Reprízy proběhly v květnu a červnu 2001 v GHMB v Bratislavě a v září až prosinci 2001 ve Veletržním paláci NG v Praze. V loňském roce byla představena tvorba laureátů na výstavě Hotel Chalupecký v Motorenhalle v Drážďanech.

Novým generálním partnerem na roky 2006-2008 se stal časopis Reflex.

Společnost Jindřicha Chalupeckého pořádá také od roku 1999 při příležitosti udělení ceny společenské setkání výtvarníků a milovníků umění všech generací pod názvem Výtvar.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>