Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Voňavé Vánoce

2007-10-24 00:44

Voňavé Vánoce začaly v Troji
... a 24. prosince 2007 se můžeme tropickou přírodou projít od 9 do 13 h zdarma!

VOŇAVÉ VÁNOCE
13. - 28.12. 2007 denně 9 – 16 hodin, 24. prosince jen 9 – 13 hodin
Botanická zahrada hl. města Prahy - výstavní sál.

Výstava velmi volně navazuje na voňavou výstavu O perníku a koření.
Obsah:
• Vánoce moderní s vůní tradice.
• Trochu z historie Vánoc v Čechách, ukázka starých vánočních ozdob
• Vánoční ozdoby ze sbírky továrny na výrobu vánočních ozdob Zdobín (poblíž Dvora Králové n/Labem)
• Prodej vánoční dekorace, adventních věnců, vánočního koření, vánočních čajů a kávy, cukroví a svařeného vína.Co určitě víte (nebo tušíte):
Vánoce
• Byly původně pohanskými svátky. V duchu kultovního a magického myšlení směřovaly k zabezpečení a zdaru v hospodářství a rodinném životě. Svátek vánoční se původně nazýval Nativitas Nostru Jesu Christi – tj. narození Pána našeho Ježíše Krista.
• První jesličky mohli lidé spatřit roku 1223 v lesní jeskyni v italské Umbrii. Postavil je František z Assisi. K jeho jesličkám dal přivést osla a vola a o půlnoci sloužil mši, aby věřícím navodil atmosféru narození Páně.
Vánoční stromek a jeho zdobení
• V Čechách se objevuje poprvé v roce 1812. Jeho historie je starší, z roku 1570, kdy v Brémách ozdobili jedli jablíčky, ořechy a datlemi pro děti.
• Další zmínka je ze 17. a 18. století. Z Alsaska se zdobení stromku rozšířilo do Německa, Francie, Švýcarska a Rakouska až do Čech.
• Nejprve se stromek zdobil v bohatých domácnostech a visel zavěšen u stropu. Od 19.století se strojil vánoční stromek i v chudších rodinách.. Ozdoby byly z jablíček, papíru, ořechů, datlí, slámy a zdobenými perníčky a figurkami. Svíčky se upevňovali na svazky větévek.
• Foukané skleněné ozdoby se objevovaly po roce 1860, a to převážně v bohatých domácnostech.
Barvy Vánoc
zelená = naděje a očekávání, fialová = pokání, červená = bolest a utrpení, Zlatá = láska, růžová = radost, bílá = čistota, žlutá je barva papežská. Tyto barvy se střídají v období adventu a řídí se podle barev církevních rouch v kostelech.

Něco z historie výroby vánočních ozdob
V roce 1862 se z Vídně do rodné obce Zdobín vrátil Josef Kynčl, který se právě ve Vídni vyučil perlařem a výrobu skleněných perel zavedl i ve Zdobíně. Rozkvět perlařství nastal v letech 1900-1904, kdy se téměř veškerá produkce vyvážela do zahraničí, především do Německa a Francie. V roce 1912 zde zavedl Josef Zahradník i výrobu fyzikálních,
laboratorních a lékařských potřeb a přístrojů z foukaného skla. V roce 1931 bylo založeno
družstvo podkrkonošských sklářů. Vánoční ozdoby vyráběné v domácnostech zdobily
barvířky v barvírně družstva. Ozdoby se vyvážely do zahraničí, značné množství se jich
vyvezlo nejen do evropských zemí, ale i do Ameriky.
V současné době se vánoční ozdoby vyrábí ve Zdobíně hlavně na zakázku a celá produkce se vyváží do Ameriky a na blízký východ.

Ještě trvá:

• Od 30. listopadu do 2. ledna 2008 (denně 10 až 17 h): TAJEMNÉ POSTAVY ADVENTU, která se koná ve výstavním skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze 2, Na Slupi 16. 24. 12. a 31. 12. bude otevřeno jen do 16 hodin, 24. 12. proběhne Podkovičkový den - tzn., kdo přinese jakoukoliv podkovu, bude mít vstup na výstavu volný!

A připravujeme:

24. prosince – Fata Morgana otevřena 9 – 13 hodin. VSTUP PRO VŠECHNY ZDARMA
31. prosince – Fata Morgana zavřena

-----------
Vstupné:
Venkovní expozice: dospělí 40,- Kč, děti (6-15let) + studenti (karta ISIC + TEACHER) + senioři + ZTP 20,- Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti 6-15let) 100,- Kč, doprovod ZTP + děti do 6 let + pedagogický dozor zdarma.
Společné vstupné (opravňuje vstup do skleníku Fata Morgana + venkovní expozice): dospělí 100,- Kč, děti (6-15 let) + studenti (karta ISIC + TEACHER) + senioři + ZTP 50,- Kč, rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti 6-15let) 250,- Kč, zdarma doprovod ZTP + děti do 6 let + pedagogický dozor.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>