Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

„Vojtěch Preissig – PRO REPUBLIKU!“

2008-09-19 14:16

Clam-Gallasův palác, 12. 9. – 28. 10. 2008 
Út - Ne 10:00 - 18:00

Vojtěch Preissig (1873–1944), jeden z nejvýraznějších českých umělců první poloviny 20. století, jehož význam byl doceněn i v zahraničí, patří mezi osobnosti, které se mimořádným způsobem angažovaly pro svou vlast. Preissigovi se podařilo spojit své umělecké a řemeslné kvality na poli grafického designu s obětavou a odvážnou službou národu. Právě na tuto oblast Preissigovy tvorby je zaměřena prezentovaná výstava, doprovázená reprezentativní publikací s odborně koncipovanými texty.
Preissig podporoval ideu české samostatnosti již před svým odchodem do USA, ke kterému se uchýlil na přelomu roku 1909/1910 po komerčním neúspěchu svého pražského grafického ateliéru. Prvním organizačním i uměleckým činem, kterým vyjádřil podporu snahám o českou samostatnost bylo uspořádání a vydání grafického alba Čeští umělci v Americe svému národu v roce 1916. Preissig v USA nejprve vedl příležitostné kurzy grafiky a poté působil jako pedagog na Wentworth Institute v Bostonu, kde učil řemeslu budoucí pracovníky polygrafického průmyslu. Zavedl zde relativně
snadnou a levnou techniku – linoryt, která se osvědčila pro nejrůznější typy tiskovin.
Po vstupu Spojených států do války na jaře 1917 se spolu se svým žákem F.T. Chapmanem zapojil do kampaně propagačního oddělení US War Departementu. Dochovaným výsledkem této činnosti je čtveřice náborových plakátů, které jsou považovány za jedny z vůbec prvních tohoto druhu a umělecky jednoznačně nejhodnotnějších z tehdejší americké produkce. V témže roce se Preissig přihlásil k československému zahraničnímu vojsku a stal se jedním z hlavních iniciátorů náboru Čechů žijících v USA.
V newyorské centrále pracoval ve vojenském výboru pro sestavení československého vojska ve Francii a pracoval na přípravě vizuální podoby kampaně, vyzývající české a slovenské občany ke vstupu do česko-slovenské armády v zahraničí. Výsledkem je série legionářských náborových plakátů, která vznikla na počátku roku 1918 a okamžitě vzbudila zasloužený ohlas. Následně vznikla i série náborových pohlednic, vydaná ve více než třicetitisícovém nákladu.nVojtěch Preissig byl rovněž autorem jednoho z praporů používaných čs. zahraničním vojskem a po vzniku republiky se neúspěšně zúčastnil soutěže o podobu československé státní vlajky.
Na konci 30. let se Preissig pouští do ilegální činnosti ve snaze oslabit pozice okupantů. 
Z počátku se věnuje překladům revolučních článků a zpráv zahraničního vysílání rozhlasu - začíná kreslit obálky a kresby pro ilegální časopis V boj. Po odhalení a zatčení jeho hlavních autorů se Preissig spolu se svou dcerou Inkou Bernáškovou ujímají vydávání časopisu a doma jej tisknou. V září 1940 byli otec i dcera zatčeni, Inka byla odsouzena k trestu smrti a popravena 1942, Preissigova životní pouť se uzavřela v koncentračním táboře v Dachau o dva roky později. 

Komentované prohlídky výstavy se uskuteční ve dnech 30. 9. a 21. 10. v 17 hodin v prostorách Clam-Gallasova paláce.

Pořadatel: Archiv hl. města Prahy, C. H. Expo s.r.o.
Spolupořadatelé: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav, Památník národního písemnictví
Vedoucí projektu: David Kraft
Kurátor, autor koncepce výstavy: Lucie Vlčková
Spolupráce za Vojenský historický ústav: Ilona Krbcová
Architektonické řešení: Olgoj Chorchoj
Překlady: Linda Paukertová, Gita Zbavitelová
Grafické návrhy: Anna Friedová, Štěpán Malovec
Restaurátorské práce: Markéta Kropáčková, Radka Velebilová
Produkce: Anna Fialová, Jana Pragerová
Zapůjčitelé: Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM),
Vojenský historický ústav (VHÚ), literární archiv (PNP LA),
Památník národního písemnictví – umělecké sbírky (PNP US),
Vojenský historický archiv (VHA), soukromí zapůjčitelé
Provoz výstavy: Domus pragensis, s.r.o.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>