Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vladimír MIŠÍK & Radim HLADÍK

2007-06-11 19:42

Vladimír MIŠÍK & Radim HLADÍK

legendy českého bigbeatu

www.vladimirmisik.cz
www.blueeffect.cz

Je to skoro 40 let, co Vladimír Mišík spolu s Jiřím Kozlem a Vlado Čechem založili skupinu Blue Effect. Když k nim od Matadors přešel i Radim Hladík bylo na legendu zaděláno. Samo sebou legendy předem programově nevznikají ale Vladimír Mišík i Radim Hladík i jejich skupiny Etc.. a Blue Effect dnes již legendami jsou. Oba rockeři se již sice těší důchodovému věku, ale jejich muzika s nimi nezestárla. Čas od času se sejdou na společném pódiu po všech těch letech a zahrají si. Spolu sice nahráli pouze jednu desku Meditace, ale hudební kořeny mají společné. 

VLADIMÍR MIŠÍK - Klasik českého bigbítu Vladimír Mišík se stal již za svého života legendou. Jeho písně "Variace na renesanční téma" (Láska je jako večernice…), "Sladké je žít" či "Stříhali dohola malého chlapečka" zlidověly a ač vznikly před mnoha lety, dodnes je (rádi) slýcháme z rádií či u táboráků.
Narodil se 8. března 1947. Někdy okolo roku 1975 (ani on to neví přesně), vzniklo ETC…, jehož obsazení se několikrát měnilo. Nejslavnější období ETC… bylo kolem roku 1980, kdy také vyšla deska ETC… 2. V té době ovšem rovněž přišel zákaz vystupovat - na Mišíka se mělo zapomenout. Nestalo se, ale pár let trvalo, než se mohl vrátit na pódium. Nejprve jezdil s několika písničkami jako host třeba Honzy Spáleného, potom dal znovu dohromady ETC… 

RADIM HLADÍK - kytara
Hudebník jehož jméno je neodmyslitelně spjato s kapelou Blue Effect. Narodil se roku 1946 v Praze a už jako patnáctiletý hrál na kytaru ve známé skupině Komety. První profesionální angažmá dostal v roce 1964 v klubu Olympik. Do historie českého bigbítu se zapsal již ve druhé polovině šedesátých let jako člen legendárních Matadors. Ti se stali brzy nejlepší českou rhythm and bluesovou kapelou, a to díky tehdejšímu východoněmeckému technickému vybavení, podle jehož značky získali i svůj název. Sehraná kapela měla kromě dvojice vokalistů Vladimír Mišík – Karel Kahovec v rukávu další velký trumf právě v podobě Radima Hladíka, který se stal všeobecně uznávaným králem elektrické kytary a také inovátorem. Když poprvé v Čechách využil takzvaná kvákadla, sklízel podle svědectví pamětníků němý úžas posluchačů. Hladík, který byl zpočátku ovlivněn zahraničními vzory, se postupně propracoval k vlastní tvorbě. Po rozpadu Matadors založil na podzim roku 1968 svou skupinu Blue Effect (později názvy M.efekt a Modrý efekt).

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>