Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Velikonoce se souborem Spirituál kvintet

2007-06-11 19:42

Čtvrtek 5. dubna 2007 / Kostel U Salvátora / 20.00 hod.

(kostel je temperován), Salvátorská 1, Praha 1

Velikonoce se souborem SPIRITUÁL KVINTET

Gospely a spirituály

Ceny vstupenek:

I. kategorie 250,-Kč

II. kategorie 140,-Kč / k stání (pouze po vyprodání míst k sezení)

Spirituál kvintet

Více než čtyřicetiletou historii činnosti Spirituál kvintetu lze charakterizovat trvalým posluchačským zájmem, vyprodanými koncerty u nás i v zahraničí a vzácnou shodou názorů kritiky s míněním publika. Citlivý a erudovaný přístup ke zpracovávanému hudebnímu materiálu umožňuje souboru nebývalou šíři repertoárového záběru, sahajícího od pražských a evropských renesančních písní 15. a 16. století (Písničky z roku raz dva) přes lidovou tvorbu z Moravy i Čech (Šibeničky), písně z doby národního obrození (Soužení lásky), skotské a irské balady až ke spirituálům a gospelům, tvořícím úhelné kameny v programu skupiny. V diskografii souboru nechybí ani kolekce neobvyklých vánočních evropských i amerických písní (Hanba nám a společná živá nahrávka CD Vánoční koncert se skvělou cimbálovkou Hradišťan). Připočteme - li vynikající sólové výkony, výraznou muzikálnost, kvalitní texty, spontánní a přitom kultivovaný pódiový projev, nelze se divit, že obliba souboru stále roste. Řada písní Spirituál kvintetu zlidověla ; koncerty skupiny se často měnívají ve společné muzicírování s diváky. Společně se Spirituál kvintetem si ostatně zazpívali na scéně i prezidenti Václav Havel a George Bush v listopadu 1990, stejně jako Bill Clinton v lednu 1994. Skupina koncertovala téměř ve většině evropských zemí - od Velké Británie po Rusko, od Dánska po Řecko. Písně Spirituál kvintetu zněly v USA, v Kanadě, v Austrálii a Chile, soubor doprovázel prezidenta Havla i při jeho cestě na Velikonoční ostrov.

Dvanáct LP desek, čtrnáct CD, řada rozhlasových a televizních záznamů, významná ocenění (Zlatá Porta, Cena odborné kritiky 1987, Zlatý štít Pantonu, Zlatá nota, Platinová deska Pantonu 1993 za souhrnný prodej všech nosičů) a nadšené ohlasy v tisku domácím i zahraničním jenom dokreslují portrét naší nejstarší a nejlepší folkové skupiny, za kterou bývá Spirituál kvintet označován.

Z kritik:

"Zpívat o velkých, důležitých a krásných věcech lehce a bez patosu, vydržet nepřízeň i přízeň vlivných, mluvit z duše věřícím lidem tak, že to s radostí a vážností poslouchají i ti druzí, sebe samotné brát - zásluhy nezásluhy, kvalita nekvalita - s nadhledem, humorem, dokonce až se sžíravou ironií tak, jako Spirituál kvintet - to dokáže málokdo."

Obsazení souboru Spirituál kvintet:

Jiří Tichota – 6 strunná kytara, umělecký vedoucí

Jiří Cerha – zpěv, perkuse

Zdenka Tichotová – zpěv, perkuse

Irena Budweiserová – zpěv, perkuse

Jiří Holoubek – zpěv, 12 strunná kytara

Dušan Vančura – zpěv, kontrabas

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>