Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské vinice (1)

2008-07-03 06:44

Ne, neděláme si legraci. Opravdu existují a některé z nich dokonce produkují výtečné víno. Pojďte se podívat, kde jsou ukryty. Přidáme i tipy na kuriózní dárky v podobě pražských vín.
 Jeden z nejpěknějších zážitků s vinohrady v Praze vás čeká na vinici Sv. Kláry v areálu Botanické zahrady v Tróji. Nádherná terasovitá vinice dává každý rok asi 5000 Kg hroznů, které zpracovávají odborníci z České zemědělské univerzity. Hrozny se na zpracování převážely vždy do Mělníka, plánují se však i vlastní sklepní prostory na zpracování. Přímo na svahu je celoročně otevřená vinotéka, ve které je možno koupit všechna produkovaná vína. Zaměřují se převážně na bílé víno z odrůd hroznů Ryzlink rýnský, Müller–Thurgau a Sauvignon, výtečná je i kupáž České zemské bílé. Vína prodávají v 0,5l lahvinkách od 150 - 220,- Kč. A pokud by vám návštěva u Sv. Kláry nestačila - stačí sejít o kousek níže do Trojského zámku, ke je ve sklepě nově vybudovaná vinotéka s malou vinařskou expozicí se zaměřením na vinařskou oblast Čechy.
 
Vinotéka na Grébovce je známá především pro svůj nádherný Viniční altán a jeho pravidelné středeční degustace s výkladem. Vinice je s různými přestávkami aktivní již přes sedm století, o obnovení výsadby a hlavně o nákladnou rekonstrukci viničního altánu se zasadili osvícení radní Prahy 2. Pěstuje se Ryzlink rýnský, Müller–Thurgau, Rulandské šedé a Rulandské modré. Víno je možno nakoupit přímo v altánu za ceny okolo 150,- Kč. Doporučujeme první návštěvu spojit s návštěvou degustace (telefonická rezervace vhodná).
 
O vinici Máchalku se starají nadšenci z Vysočan, kteří si založili vinařské družstvo v roce 1996 a hospodaří s podporou městské části Praha 9. Odrůdová skladba je podobná ostatním pražským vinicím. Vinaři pořádají ochutnávky, své víno prodávají prozatím omezeným stánkovým prodejem, ve kterém koupíte většinu vín do 100,- Kč. Nejlepší obrázek si uděláte sami, když je ve vinici navštívíte 1. prosince, kdy se budou ochutnávat mladá vína z ročníku 2007.
 
Historie Modřanské vinice sahá až do 12 . století. Její novodobá obnova začala okolo roku 1987 Českým zahrádkářským svazem, do seznamu viničních obcí se však dostala až v roce 2000. Od roku 2004 jsou pak osázeny další parcely a produkce vína se pěkně rozjíždí. Pěstuje se Ryzlink rýnský, Muškát moravský, Müller–Thurgau v červených pak Modrý portugal, Svatovavřinecké a nově i Rulandské modré. Zahrádkáři jsou prozatím na prodej svých tekutých pokladů velice skoupí.
 
Vinici najdeme i na Pražském hradě. Jmenuje se Svatováclavská a poprvé zpřístupněna byla letos na jaře. Víno se prozatím nedá koupit, ale plánuje se spuštění vlastní expozice vinařství včetně vinotéky s malým gastronomickým programem. Svou vinici chce vybudovat i městská část Praha 3, tak aby oblíbené Žižkovské vinobraní získalo zpět své opodstatnění. Záměr vysadit víno na Vítkově však kvůli špatné dostupnosti pozemků nevyšel. Vinice nad Žižkovem tak v nejbližší době neuvidíme, radní se ale nevzdávají a již teď hledají další vhodné lokality.
 

Adresář pana Cuketky:

Komentáře (1)

Zdeněk 2010-01-28 03:22:44
Koukněte na www.sklepgrebovka.cz

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>