Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Venkovní expozice - Botanická zahrada

2007-06-11 19:42

Areál JIH

Venkovní expozice botanické zahrady byla pro veřejnost otevřena v roce 1992. Mezi nejatraktivnější partie parkově řešené úpravy expozice patří centrální trvalkový a letničkový záhon, na kterém v letních měsících kvete kolem 300 druhů a kultivarů letniček.

V botanické zahradě je soustředěna cenná kolekce cibulovin. Již od března rozkvétají ladoňky, šafrány, hyacinty, modřence, snědky, ke kterým se později přidávají narcisy, botanické tulipány a kultivary tulipánu Fosterova, Kaufmanova a Gregorova. Sbírka drobných cibulovin a hlíznatých rostlin je doplněna nízkými pokryvnými skalničkami, které vyniknou především po zatažení cibulovin. V srpnu a září u jezírka rozkvétají ocúny, které v kombinaci s kotulou vytvářejí velmi efektní obraz.

Denivky dostaly své jméno proto, že každý květ kvete pouze jeden den. Asi 250 kultivarů dokazuje obrovské možnosti tohoto rodu. V červnu a červenci rozkvétají také lilie a mohutná květenství eremurusů pocházejících ze střední Asie.

Skalničkový skleník je rozdělen na čtyři části. Kolekce chladnomilných orchidejí obsahuje rostliny rodu Pleione, Calanthe a Bletilla z jihovýchodní Asie. Květena Středomoří je zastoupena především rostlinami z Kréty a Mallorky. V části s vodopádem rostou masožravé rostliny. Flóru Nového Zélandu a Austrálie zde zastupují drobné složnokvěté byliny a keříky rodu Hebe.

Pod vyhlídkou u vinice sv. Kláry je soustředěna sbírka vřesovištních rostlin. Vřesy, vřesovce, medvědice, azalky a rododendrony spolu s drobnými jehličnany a dřišťály vytvářejí prakticky celoročně kvetoucí pestrobarevnou mozaiku.

Japonská zahrada je rozdělena na dvě odlišně koncipované části. První představuje horskou zahradu s potůčkem sbíhajícím z hor, který se pod meditační chýší vlévá do jezírka. Kromě stálezelených dřevin je zde soustředěna sbírka kultivarů japonských javorů, rododendronů a bambusů. Druhá část je řešena jako sbírková a soustřeďuje kolekci dřevin pocházejících z východní Asie.

Na výslunné stráni pod Japonskou zahradou je umístěna sbírka mediteránu. Většina rostlin pochází z expedičních sběrů z let 1995 a 1996. Jsou zde druhy skalních stepí, polopouští a pastvin střední části Malé Asie a horské druhy středomořské květeny jako např. polštářovité mařinky, písečnice, hvozdíky, kostřavy a pěchavy.

V expozici kosatců najdete sortimentem velkokvětých zahradních kosatců od tradičních až po nejnovější kultivary šlechtěné převážně v USA. V prohlubni, kde se v době dešťů shromažďuje voda, jsou vysázeny vlhkomilné Kaempferovy kosatce, sibiřské kosatce a nad nimi nový sortiment kultivarů kosatce zvrhlého. Celkem je zde 500 taxonů, což představuje kolem 5000 rostlin.

V úvodní expozici najdete také dvě vitríny – jednu vedle jezírka u bambusového háje a druhou mezi správní budovou a výstavním sálem.

Od dubna 2004 je pro veřejnost zpřístupněna jedna z nejkrásnějších pražských vinic – vinice sv. Kláry. Z vyhlídky u kaple sv. Kláry nebo z první terasy vinice je možné shlédnout celou Prahu.
----------------------------------------------------------------------------------------

Venkovní expoziční plochy – vinice sv. Kláry, japonská zahrada, expozice mediteránu a parkově upravená tzv. Areál JIH nejsou zdaleka vše, co můžete v botanické zahradě navštívit.

Areál SEVER - známá dříve především jako tzv. Zásobní zahrada (jak už koneckonců vyplývá z jejího názvu) slouží jako pěstební zázemí pro celou botanickou zahradu. Ale část její téměř 7 ha plochy byla přeměněna na nové expozice, které jsou veřejnosti přístupné zatím pouze několikrát do roka.

Především se v ní nachází pivoňková louka – jedna z největších kolekcí pivoněk, kterou mohou milovníci těchto rostlin v Praze shlédnout. Výsadby pivoněk jsou doplněny magnóliemi a celé ploše vévodí čtyři dřevěné instalace nazvané Čtvero ročních období.

V zásobní zahradě se také nachází kolekce zimovzdorných kaktusů, sbírka stínomilných rostlin a arboretum.

Tyto expozice si můžete nově během sezony 2007 prohlédnout každý víkend. Sami si tak můžete "vychytat" kdy kvetou magnólie, pivoňky a kaktusy a na podzim, kdy vynikne barevná krása zde vysázených dřevin.

Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CENÍK VSTUPNÉHO (platnost od 31.3.2007)

Jednorázové vstupné
Společné vstupné = Fata Morgana + venkovní expozice
- 120 Kč dospělí
- 60 Kč důchodci, děti 6 – 15 let a studenti, ISIC a TEACHER karta
- 1 Kč Senior - pas DP
- zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor
- 300 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti 6 - 15 let)

Venkovní expozice - do 30.3.2007 (včetně) vstup zdarma, pak:
- 50 Kč dospělí
- 25 Kč důchodci, děti 6 – 15 let a studenti, ISIC a TEACHER karta
- 1 Kč Senior - pas DP
- zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor
- 120 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti 6 - 15 let)
- 20 Kč psi

Skupiny od 10 osob .... sleva 10%


Roční vstupenka (platnost jeden rok od data nákupu)
Společné vstupné = Fata Morgana + venkovní expozice
- 400 Kč dospělí
- 200 Kč důchodci, děti 6 – 15 let a studenti, ISIC a TEACHER karta
- 800 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti 6 - 15 let)

Venkovní expozice
- 160 Kč dospělí
- 80 Kč důchodci, děti 6 – 15 let a studenti, ISIC a TEACHER karta
- 320 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti 6 - 15 let)

Od 1. listopadu do 13. března vstup na venkovní expozici zdarma.
Psi do skleníku nesmějí.

Průvodcovská služba:
Do skleníku i na venkovní expozice si lze objednat průvodcovskou službu (vstupné + 250 Kč/hodina výkladu v českém jazyce, v cizím jazyce za 500 Kč/hodina výkladu. Průvodcovskou službu nutno předem telefonicky objednat na tel. 603 582 191 nebo e-mailem: veronika.trmalova@botanicka.cz.
Kromě základního výkladu o nejzajímavějších rostlinách skleníku (venkovních expozic) nabízíme i provázení na témata "Masožravé rostliny" ve sbírkách botanické zahrady a "Užitkové rostliny" ve skleníku Fata Morgana.

Poradenská služba:
V případě zájmu o poskytnutí odborných informací a rad je možné využít informační službu botanické zahrady, a to prostřednictvím e-mailu: info@botanicka.cz. Nově lze informace získat i na mobilním tel. 737 284 270 (telefonická odpovědna je k dispozici 2 dny v týdnu: pondělí + středa v čase od 10 do 16 h).

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>