Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vasil Artamonov, Jan Šerých

2008-05-07 02:39

19/5/2008 19:00 vernisáž

Vasil Artamonov, Jan Šerých

Výstava (galerieNoD) 

Výstava potrvá od 20. května do 10. června 2008
-----------------------------------------------------------------

Vasil Artamonov

Vasil Artamonov se narodil v roce 1980 nedaleko Moskvy. Když mu bylo deset, jeho rodina se přestěhovala do Československa. Od té doby město svého mládí, Andrejevku, nenavštívil. Protože se stal konceptuálně uvažujícím umělcem, rozhodl se tuto přerušenou životní etapu učinit ústředním tématem svých aktivit.
Artamonovovy postupy bychom nejlépe nazvali rekonstrukcemi zapamatovaných reálií ve formátech výtvarných médií. V kresbách a malbách se už vícekrát pokusil vzpomenout si na ruský byt nebo na předměty, které v dětství upoutaly jeho pozornost. Výsledky bývají neúplné a notně neurčité. Někdy se motivy opakují v odlišných podobách, protože vzpomínky na ně jsou nezřetelné.
Nyní se Artamonov zajímá o subjektivní vztah k urbanismu a architektuře. Na internetu vyhledal mapu Andrejevky a zjistil, že řada prvků v zástavbě neodpovídá jeho vzpomínkám. Nepoznával domy, cesty, autobusové zastávky. Z druhé, „autorské“ mapy proto odstranil vše, co si nepamatoval.
Mapa je obvykle důkladným přepisem vztahů věcí v prostoru: z konkrétní perspektivy a v konkrétním měřítku. Artamonov konfrontoval úzus reprezentace věcí v mapách s prožitkovou „perspektivou“ a „měřítkem“ hodnot dítěte. Hodné zapamatování je veličina, již jsme s to podchytit až s odstupem času. Až se zpožděním zjišťujeme, co nás ovlivnilo hodně, méně, nebo naopak neovlivnilo vůbec. Tyto mentální modely jsou Artamonovově tvorbě vlastní. Protože řada prvků na mapu přibyla až po Artamonovově odchodu do Československa, je jeho pokus o zahlédnutí vlastní identity skrze paměť opět bez záruky. Jakákoliv objektivní záruka je totiž lidské paměti upřena.
Stejná mapa se stala východiskem pro cyklus černo-šedo-bílých geometrických obrazů. Útvary na obrazech kopírují půdorysy budov, které má autor spjaté se svými dětskými zážitky. Také je si Artamonov vybíral kvůli odlišnosti mezi faktickou podobou, vzpomínkou a tématizoval svou osobní účast na uchopování světa.
Jiný charakter má projekt 13 metrů k absolutnímu prvenství. Jde o dvojici vertikálních monochromů – šedého a černého, mírně se odlišujících v rozměrech. Poměry stran a poměr mezi velikostí obou obrazů ovšem vychází z poměrů výšky a základny dvou nejvyšších telekomunikačních věží na světě: Ostankinského televizního vysílače v Moskvě a CN Tower v Torontu. Sovětský vysílač byl od roku 1971 nevyšší věží světa. CN Tower s výškou 553 metrů jej o čtyři roky později předčila. Právě o 13 metrů. Skrytím všech důležitých kontextů do nevýmluvné formoy monochromů se Artamonov pouští do jakéhosi suchého, uměleckého humoru. Zároveň ovšem s nepochybnou naléhavostí absurdity komentuje ideologické zápolení mocenských struktur prostřednictvím architektury.
Artamonov studuje na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, v ateliéru Jiřího Davida. Mentální modely paměti, tematizace identity a aktualizace odkazu ruského konceptualismu ho už nyní povyšuje na ojedinělého představitele mladé české generace.
/zdroj www.divus.cz/umelec/cz/

------------------------------------------

Jan Šerých představuje jednoho z nejpodnětnějších tvůrců současného českého umění. Pro jeho tvorbu je charakteristická minimalistická forma a práce s jazykem geometrie, navíc obohaceným o emocionální zkušenost.

Jan Šerých se narodil se v roce 1972 v Praze. V roce 1999 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1997–2002 byl členem výtvarné skupiny BJ – Bezhlavý jezdec, jejíž všichni členové (dále Josef Bolf, Tomáš Vaněk a Ján Mančuška) jsou dnes již výrazně etablováni na naší i zahraniční výtvarné scéně. Má za sebou účast na mnohých tuzemských i zahraničních přehlídkách v Praze, Berlíně, Drážďanech, Bukurešti, Štrasburku atd. a také několik domácích samostatných výstav (DIAL, Veletržní palác, Praha, 1999, „Placebo“, Malá Špálovka, Praha, 2002 atd). Dvakrát - v roce 2003 a 2005 - se stal finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. V roce 2005 byl rovněž zastoupen na dvou významných pražských přehlídkách současného umění, V. Bienále mladého umění ZVON, Galerie hlavního města Prahy a Praguebiennale 2, Karlin Hall, Praha.

zdroj - www.moravska-galerie.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>