Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vánoce na Hradě: Chorea Bohemica

2007-06-11 19:42

Koncert se koná v Míčovně Pražského hraduHudebně-taneční soubor Chorea Bohemica. Program „Vánoce s Choreou“, který je sestaven z koled, vánočních zpěvů, zvyků a legend, je určen především pro rodiny s dětmi.

CHorea Bohemica je svým charakterem hudebně taneční divadlo, svou pověstí špičkový český umělecký soubor v oblasti jevištního ztvárnění trdičních projevů lidového umění, který svým současným pojetím pokladů českého folklóru, zdůrazňujícím především jeho humor a poezii, dosahuje kdekoliv a při každém vystoupení nejužšího kontaktu s divákem.

CHorea Bohemica byla založena na podzim roku 1967 se záměren vytvořit nově koncipované hudebně taneční divadlo čerpající z kulturního odkazu české a moravské lidové kultury. Představení nového souboru nabídla do té doby nevídaný most : nešlo o autentickou rekonstrukci minulého, ale o otevření nadčasové dimenze oproštěné od nánosu historismu. Tomuto záměru vyhovoval tvar komorně laděných kompozic, které se v jednotlivých představeních sklídaly ve svébytné programové celky. Vznikla tak řada dnes již legendárních celovečerních porgramů z nichž dva - České legendy a zpěvy vánoční a pořad Chorea et danza rusticana tvoří kmenový repertoár. Soubor Chorea Bohemica přišel s něčím zcela jedinečným : nechtěl kopírovat vesnické veselice, lidové písně pro něj nebyly zbožněným dogmatem, ale otevřenou otázkou, inspirací pro odhalení nových, dosud nepojmenovaných perspektiv. Výsledkem pak byl nezaměnitelný rukopis umocněný schopností interpretů spojit jeviště a hlediště ve vzácných okamžicích vzájemnosti a pororzumění.

O tom, že představení souboru Chorea Bohemica nejou určena, a tedy srozumitelná, pouzedomácímu publiku svědčí opakovaná pozvání na koncertní turné po evropských zemích i do zámoří. Proto, za třicet let svého působení hostoval již pětkrát v Belgii, dvakrát ve Velké Británii, třikrát ve Francii (mj. na celosvětovém divadelním festivalu v Nancy), na divadelním festivalu Dundalku v Irsku získal hlavní cenu a úspěšně vystupoval i v Portugalsku, ve španělsku, Lucembursku, Polsku a v USA.

Pro svou osobitou choreografii a vysokou interpretační úroveň je soubor často využíván Českou televizí i Českým filmem. Jeho samostatné televizní pořady Chorea et danza rusticana a České legendy byly již několikrát reprízovány.
čím dodnes soubor přitahuje? Především radostí ze hry, pohybu a zpěvu. Neutuchající zájem o představení souboru Chorea Bohemica dokládají každoročně vyprodaná představení na scénách Stavovského divadla (divadla, které uvedlo jako první premiéru Dona Giovaniho W.A. Mozarta) a na Pražském hradě.

www.choreabohemica.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>