Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Valónská keramika

2007-06-11 19:42

VALONSKÁ KERAMIKA

výstava v Lobkovickém paláci

Výstava je členěna do tří tématických oddílů:

Keramik Catteau 1880 – 1966

Země země – současná keramika

Země dnes – materiály a technologie

Téma „Keramik Catteau“

První tématický oddíl s názvem Keramik Catteau představuje dílo Charlese Catteaua, jenž se narodil v roce 1880 v Douai v rodině belgického otce a zemřel v roce 1966 v Nice. Je jedním z výrazných umělců v umění keramické tvorby. V roce 1907 byl Charles Catteau jmenován odpovědným vedoucím oddělení Dekorace a Ateliéry „de fantaisie“ u Bratří Boch v La Louviére. Proslavil se především jako umělec, který je schopen uzpůsobit výrobu užitkových děl období Art déco. Je to svým způsobem sjednocení umění a techniky, sjednocení tvůrce a výrobce. Jeho cílem bylo citlivě přizpůsobit uměleckou stránku objektů a rozvinout estetické vnímání uživatelů, to vše vylepšením produkce kvalitních výrobků. Byl přesvědčen, že kultura estetiky by se měla rozvíjet ve všech sociálních skupinách. Jeho věhlas překročil hranice díky jeho opakované účasti na Podzimnímu salonu v Grand Palais v Paříži.

Téma „Země ... země“

Druhý tématický oddíl výstavy s názvem „Země ... země“ je věnován umělecké keramice jakožto živému druhu umění, jež musí čelit čím dál větším obtížím. Keramické umění je odvětvím vysoce technicky náročným, které vyžaduje dokonalou znalost oblasti chemie stejně jako práce s ohněm. Uváděná díla jsou z dílny současných umělců, jejichž práce překročily práh zralosti a jejichž aktivita se vyvíjí stále dál.

Téma „Země dnes“

Oddíl výstavy zaměřený na průmysl, „Země dnes“, představuje úpravu a přeměnu keramiky k nejrůznějším účelům užití, při kterých se používají náročné postupy od zpracování suroviny získané z valonské půdy, následně přetvořené do neokeramiky a neorefraktorů se stále sofistikovanějšími vlastnostmi.

Prostor: Lobkovický palác, Jiřská 1, Praha 1

(v areálu Pražského hradu)

Otevřeno: Út–Ne 9.00–17.00 hod.

Zavřeno: Po

První středu v měsíci vstup zdarma.

Vstupné: základní 20 Kč, snížené 10 Kč

školní skupiny 10 Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>