Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Václav Havel, Vladimír Morávek, Petr Oslzlý - CIRKUS HAVEL aneb MY všichni jsme Láďa (1)

2008-10-23 21:06

Scénická koláž dramatických textů Václava Havla vztahující se k letům 70. a 80 a druhá část projektu Perverze v Čechách. Groteskní férie o všech možných podobách lži, maločeské slabosti a nedostatku odvahy v podání Divadla Husa na provázku.

Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa
Podívaná o dvou dílech
Asanační Vyrozumění během Zahradní slavnosti bez Audience.
S pozdravem Largo desolato.
Příběh o selhání, naději, pravdě a lásce v Čechách - aneb LEGRACE je jeden z nejúčinnějších způsobů jak sdělovat vážné věci.
Druhá část projektu Perverze v Čechách.

Divadlo Husa na provázku získalo exkluzivní souhlas Václava Havla k vytvoření scénické montáže z jeho textů. Touto „havlovskou inventurou“ chce divadlo přenést klasika z polic knihoven zpátky do našeho světa - a zároveň tak přičinit druhý díl k loni započaté trilogii Perverze v Čechách o české národní identitě, o naději- a zdrojích vykoupení ze svých chyb.

Spoluprací režiséra Vladimíra Morávka a dramaturga Petra Oslzlého vznikl scénář, v němž se cituje z Havlových dramatických i jiných textů - např. z Rodinného večera, Ztížené možnosti soustředění, Zahradní slavnosti, Vernisáže, Motýla na anténě, Audience ad., ale i Dopisů Olze, rozhovorů s Karlem Hvížďalou Prosím stručně, ve druhé půli se objeví podstatná část z poslední autorovy hry Odcházení. Nejde však o nahodilý sumář, nýbrž o důkladně komponovaný celek, v němž se často jednotlivé útržky z her, jejich postavy, situace dostávají v novém kontextu do nečekaného světla, často i protichůdného původnímu vyznění. Finále montáže pak Václav Havel napsal speciálně pro provázkovskou inscenaci.

Úryvky Havlových textů, které tvoří hlavní linku příběhu o selhání, naději, pravdě a lásce v Čechách, se potkávají s útržky z románu úspěšného polského prozaika a novináře Mariusze Szczygila Gottland, jež pomáhají v jakési dokumentární rovině dokreslit absurditu, perverzi, schizofrenii doby normalizace - ale i let docela nedávných.

Příběh muže, intelektuála, umělce - jehož v inscenaci hrají tři různí herci (Petr Jeništa, Robert Mikluš a Jiří Hajdyla) - se prolíná s historickými událostmi a společenskými změnami v naší zemi od konce šedesátých let až do současnosti. Zápasem hlavního hrdiny o svou duši“, celistvost, čest, svědomí odkazuje příběh k faustovskému tématu. Zároveň lze dešifrovat literární přesahy směrem k Shakesperovu Králi Learovi, Čechovovu Višňovému sadu, Komenského Labyrintu světa…nebo Beckettovu Čekání na Godota.

Podstatnou součástí inscenace je hudba, dílem od Daniela Fikejze, dílem složená z dobových šlágrů, interpretovaných skupinou Meteor z Prahy, s níž si do Cirkusu Havel přijdou zazpívat i Karel Gott, Marta Kubišová, Hana Zagorová, Karel Kryl a bůhvíkdo ještě. Jednou přeletí i Včelka Mája...

Vše vytváří divokou groteskní férii, v níž se skloňují v několika pádech slova Člověk, Ďábel, Bůh, Láska a Naděje, Čech a Nekonečno. Jde přitom nejen o drama existenciální, nýbrž i zábavné- třebaže úsměv poměrně často tuhne na rtech. Je to ze všeho nejvíc divadlo neklidu, ironická psychoanalýza naší společnosti. Je to ovšem také varování. Ne všemu se nejspíš bude dát úplně rozumět, leccos leckoho nejspíše popudí -ale snad i rozesměje. Protože legrace je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak sdělovat vážné věci. Řekl nám Václav Havel....

Z rozhovoru s Václavem Havlem, Lidové noviny 11. října 2008: "Divadlo Husa na provázku chystá představení s názvem Cirkus Havel. Byl jsem na zkoušce a myslím, že to bude docela zajímavé. Je to pásmo složené z rozmanitých mých textů, ale celek jsem vnímal spíš jako svědectví o našich novodobých dějinách. Jako by ty texty, i to, co vypovídají o době svého vzniku, vhodil Vladimír Morávek do hmoždíře, rozdrtil a vysypal na nás. A ono nám to možná řekne o nás samých víc, než jsme tušili..."


PRAŽSKÁ PREMIÉRA!

Délka představení: 2h 45min

Komentáře (1)

Doodle Jump 2023-06-26 01:26:45
Thank you for sharing a very meaningful article, I think it will be very helpful for me and everyone.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>