Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

unikátní dílo "Strom života"

2007-12-14 22:11

Stříbrná neděle v Národní galerii v Praze ...
Ve Šternberském paláci lze nově spatřit unikátní dílo Strom života

Po přestávce, způsobené stěhováním a přípravou nové expozice barokního umění, vystavuje Národní galerie v Praze opět jednu z nejcennějších památek německého řezbářství 17. století, proslulý Strom života. Unikátní dílo pochází ze zrušeného kláštera paulánů mezi Novou Bystřicí a Landštejnem poblíž rakouských hranic.

Jde o dva metry vysokou řezbu oživenou množstvím dokonale modelovaných miniaturních figur. Námětem je symbolika Kristova kříže jako vinného keře. Základem této mystické představy byl Ježíšův výrok „Já jsem pravý vinný kmen“. Jednotlivé detaily působivé sochařské skupiny pojednal neznámý řezbář se strhujícím mistrovstvím a smyslem pro dramatický efekt. „K dílu se váže legenda, která poněkud připomíná třeba pověsti o vzniku slavného Codexu gigantu čili „Ďáblovy bible. Celý Strom života měl prý za pomoci kapesního nožíku vyřezat jakýsi mnich, odsouzený na dlouhá léta do klášterního vězení. Restaurace řezby, která proběhla v letech 2000 – 2001, odkázala tento příběh do říše pohádek,“ uvedl pro ČTK ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas, který dále uvádí, že ve skutečnosti se Strom života zrodil kolem roku 1650 v některé ze špičkových řezbářských dílen jižního Německa, nejspíše v Augsburgu. Brilantní řezbář, který skupinu vytvořil, použil pěti druhů dřev: z jalovce, tisu, lípy, smrku a hrušky. Přirozená barevnost a rafinovaná kombinace těchto materiálů tvoří podstatu mimořádné působivosti díla. Sochař dokonce použil skutečných vinných úponků a rostlých smrčků, jimiž oživil vyřezávaný terén. Pramen krve tryskající z Kristova boku je sugestivně znázorněn pomocí přízových vláken.

Tisková mluvčí Národní galerie v Praze Petra Jungwirthová uvádí, že jedinečný unikát není vystaven v Národní galerii v Praze poprvé. Návštěvníci mohli dílo obdivovat již v roce 2001. Byl totiž jedním z nejobdivovanějších exponátů výstavy Sláva barokní Čechie - projektu, který se dodnes řadí k jednomu z nejrozsáhlejších výstavních projektů NG za posledních 10 let.
Za zapůjčení Stromu života vděčí Národní galerie pochopení farnosti v Nové Bystřici a českobudějovického biskupství. Klenot barokního sochařství, který u nás nemá obdobu, lze nově spatřit v expozici Sbírky starého umění ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí.

Lektorské oddělení Sbírky starého umění toto významné dílo německého řezbářství zařadí do programů pro školy „Proč slavíme Velikonoce“ a „Velikonoce to není jen pomlázka – o původu a symbolech Velikonoc“. „Strom života“ bude také tématem pro krátké komentáře první středu v měsíci v březnu a dubnu v rámci programové nabídky ke dnům volného vstupu.
----------

Národní galerie v Praze – Sbírka starého umění, Šternberský palác / Hradčanské nám. 15, Praha 1
Otevřeno: Denně kromě pondělí od 10 – 18 hodin
Vstupné do expozice: 130,- základní, 60,- snížené, 150,- Kč rodinná vstupenka
Doprovodné programy lektorského oddělení NG: www.ngprague.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>