Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Umění na papíře: KRESBY

2007-11-19 15:46

Výstava z cyklu Umění na papíře

KRESBY
Václav Sokol

Výstava bude v kavárně Lucerna instalována 2. 12. a potrvá do 30. 12. 2007.
Vernisáž se koná v úterý 4.12. v 18:00 v kavárně Lucerna (u vstupu do kina), pasáž Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1. 

Výstavu uvede Ivo Binder.

„Vystavovat v kavárně je něco jiného, než vystavovat v galerii. Do kavárny se chodí trávit čas a povídat si, obrazy jsou až v druhém plánu. Ale prostor je důležitý, a v něm potom i doplňky či ozdoby, to, co visí na stěnách. V Lucerně, v pozdně secesním interiéru kavárny panuje duch první republiky s noblesou, kterou už trochu nahlodal čas. Obklopen kvalitními materiály a krásnými architektonickými detaily, má návštěvník vyhlídku do živé pasáže, které vévodí zadek převráceného svatováclavského koně. Podobně jako na náměstí se tu lidé mohou setkávat „pod ocasem“. Najdou se, ale v kavárně také prázdné stěny a nad stolky místa pro obrazy. Ty se nemohou navzájem podporovat, jako v galerii, musí si každý vystačit sám a někdy vstoupit do dialogu s hostem, který si k obrazu sedne.
O čem si lidé povídají: o ženách a o počasí, o dalekých cestách, o náboženství a kostelech o srdci, tak tak se držícím nad vlnami bouře. Snad i o tom, co mají před sebou na stolku: sklenice plné či poloprázdné, hrnečky s nápojem nebo bez. To všechno nakresleno, bude v prosinci zdobit kavárnu Lucerna. Nakreslil jsem to já, VÁCLAV SOKOL, uhlem a pastelem za dlouhých zimních a letních večerů. Všechny kresby spojuje světlo, bez kterého by nic nebylo vidět a které všemu dává smysl. Tento smysl je hlavním tématem výstavy.“Váslav Sokol (*1938)
Vystudoval Střední výtvarnou školu na Hollarově náměstí v Praze.
1959 – 1989 pracoval jako grafik v Památníku národního písemnictví a ve Stavbách silnic a železnic. Několikrát vystavoval na bienále užité grafiky Brně.
1989 – 1996 vytvářel biblické ilustrace a pracoval jako grafik ve čtrnáctideníku Architekt.
Výběr z výstav:
České centrum v Paříži (2006), Galerie Litera v Karlíně (2004), Ústí na Orlicí (2001), Lomnice nad Popelkou (1999), Památník národního písemnictví (1991), Roudnice nad Labem (1995). V kavárně Lucerna se od roku 2005 každý měsíc konají výstavy s názvem „Umění na papíře“ – vernisáž bývá první úterý v měsíci. Kavárna je otevřena každý den od 10-24h.

Proč právě „Umění na papíře“? Kurátor cyklu výstav, Pavel Rut, říká: „Naší snahou je prezentovat práce papíře v jejich obrovské rozmanitosti od kresby přes náčrt designu a architektonický návrh, po typografii, grafiku či konceptuální řešení. Na přelomu 19. a 20. století právě kresba a grafika stály u zrodu moderního umění. Kresba přinášela ve svém projevu autentičnost a zkratkovitost, tiskové techniky důraz na strukturu a barevné plochy. A papír svůj význam ve výtvarné tvorbě zdaleka neztratil. Náčrt na papíře, jako aktuální záznam myšlenky, stojí na počátku většiny výtvarných prací. Zároveň je papír stále častěji konečným médiem tvorby.“

Palác Lucerna se prezentací výtvarných děl snaží Pražanům i návštěvníkům Prahy představit zajímavé autory grafiky či kresby a zpříjemnit prostředí kavárny Lucerna.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>