Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Hza Arbeit: český komiks v Lucerně

2007-07-17 07:17

V dnešní době není situace na českém komiksovém trhu zrovna nejlepší. Nedostatek respektive neexistence časopisů, ve kterých by mohli publikovat představitelé domácí scény, a špatné finanční ohodnocení, to jsou jen dva z mnoha důvodů, proč nemá český komiks na růžích ustláno. Přesto se však najde pár nadšenců, kteří nehledí na nepříznivé podmínky a snaží se ze všech sil, aby čtenáři neznali jen Zeleného Raula nebo Čtyřlístek. Jedním z nich je i Honza Bažant, který v červenci vystavuje v kavárně Lucerna

Člen skupiny Hura je známý spíš pod jménem Hza. Během svého uměleckého vývoje si prošel graffiti minulostí a vystudoval loutkovou scénografii na DAMU. Jeho láskou a velkým koníčkem ale kromě loutek jsou komiksy. Zatím jeho nejznámějším dílem je Pán Času (podle scénáře Filipa Nováka), za kterého získal v roce 2006 cenu comiCZconu za nejlepší komikovou kresbu. Jedná se o příběh hrdiny, který umí zastavovat čas a v jiných časových dimenzích objevuje různé tvory. Grafiky z Pána Času, Traktoru Tracku a chystaného Péráka tvoří společně se sítotiskovými plakáty a objektem Hybernátora součást výstavy. I když si je Bažant vědom toho, že komiks se tradičně omezuje na tištěnou podobu, snaží se ho dělat tak, aby se dal také vystavovat a vytváří grafiky i nezávisle na scénáři. 

Vzhledem k tomu, že pracuje jako scénograf (naposledy vytvořil scénu třeba pro hru Nadsamec Jarry, kterou uvádí divadlo Ypsilon, či pro hru ze 30. let Famiglia pro Činoherní Studio v Ústí nad Labem) a komiksům se věnuje hlavně ve volném čase, jeho díla vznikají průměrně dva až tři roky. Na druhou stranu však práce v divadle do jeho komiksů vnáší mnohé nové podněty. 

Honza Bažant má nezaměnitelný rukopis, který se vyznačuje dramatičností, originalitou a obrovským citem pro detail. Na jeho pracích jsou vidět hodiny práce, obrázky působí dojmem, že autor musí být vždy spokojený do posledního puntíku. Výsledek ale rozhodně stojí za to. Je jen škoda, že českých komikových čtenářů je tak málo. Jeho kresby by si rozhodně zasloužily širší publikum. 

Pokud vás tedy lákají plakáty a grafiky se sci-fi prvky, zajděte na kávu do kavárny Lucerna. Výstava nazvaná HZA ARBEIT tu potrvá do 5. srpna. 

Hana Rojková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>