Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Týden ve znamení mandaly a Čchamu

2008-10-20 06:11

Když si do vyhledavače zadáte slovo Tibet, zjistíte, že se o něm asi nejčastěji mluví v souvislosti s tibetskými krvavými nepokoji, nejrůznějšími demonstracemi odsuzujícími čínské represe vůči této zemi a nedávno dokonce s tamním smrtícím zemětřesení... Naštěstí tato neradostná témata tu a tam vystřídají poněkud „mírumilovnější“ zprávy o příjezdu významných Tibeťanů do České republiky. K těm se za pár dní připojí také osm mnichů z dalajlamova kláštera Tašilhunpo, kteří do Prahy přijedou v rámci Týdne tibetské kultury (20. – 27. října).
Během tohoto týdne v Praze proběhne hned několik akcí. „Jejich smyslem je poskytnout mnichům z kláštera a české veřejnosti prostor pro společné setkání a interakci a také informovat českou veřejnost o tibetské kultuře právě prostřednictvím mnichů. ,Týden‘ si též klade za cíl podpořit zachování tibetské kultury, která pod čínskou okupací nevzkvétá, v exilu,“ přibližuje význam akce Sandra Pikorová z pořadatelské organizace Tibet česky.
Pohled na zrod mandaly baví i děti
Červenou, či snad přímo pestrobarevnou nití celého programu bude tvorba pískové mandaly Čenrezig, nad jejíž výrobou asi zůstává mnoha netrpělivým Čechům rozum stát. Jak ale potvrzuje také paní Pikorová, pozorovat pečlivou mnišskou práci často baví také děti. „Některé se k údivu svých rodičů vydrží dívat na sypání barevných zrnek až hodiny,“ říká. Mniši začnou pískový obrazec stavět už v první den své návštěvy – hned poté, co proběhne jejich oficiální přijetí u primátora Pavla Béma, který také celou akci zaštiťuje. Na postupnou genezi mandaly se budete moci přijít podívat každý den, vznikat bude ve věži Novoměstské radnice. „Pro každého mnicha může mandala znamenat něco jiného, ale sama o sobě je posvátným Buddhovým útočištěm. Mniši mandalu tvoří s úmyslem přinést mír a pokoj do našeho světa,“ přibližuje význam posvátného symbolu paní Pikorová. Na radnici bude zároveň k vidění i výstava fotografií týkající se Tibetu.
Kromě výše zmíněného ale mniši ten den ještě stihnou uspořádat konferenci o své mateřské zemi, která se bude konat na Právnické fakultě a bude přístupná široké veřejnosti. „Hostem konference bude mimo jiné i bývalá politická vězeňkyně, mniška Phuntsok Nyidrol, jedna z proslulého případu mnišek ve vězení Drapči. Žena, která strávila v čínském vězení dlouhých 15 let, se zde se všemi podělí o svou osobní zkušenost,“ dodává paní Pikorová.

O tom, že tvorba mandaly se podobá mravenčímu pracovnímu nasazení, není pochyb
Tanec Čham uvidí Češi poprvé
Hned v úterý se můžete těšit na ukázku sakrálního tance v pozoruhodných maskách, kterému se v Tibetu říká Čham, a vůbec poprvé u nás jej předvedou sami mniši. O významu a symbolice tohoto rituálu pak jeho aktéři pohovoří hned vzápětí na tematickém semináři.
Středeční večer bude věnován mezináboženskému setkání s mnichy v kostele Nejsvětějšího Salvátora, jehož součástí budou sakrální zpěvy a pak také diskuze řízená profesorem a katolickým duchovním Tomášem Halíkem.
Ve čtvrtek večer povedou mniši v buddhistickém centru Lotus meditaci a představí také Buddhovo učení.
Následující den se přesunou ze Novoměstské radnice do vinohradské alternativní kavárny Rybanaruby. Celý večer se uskuteční ve spolupráci s Amnesty International a bude patřit nejen mnišským zpěvům, ale znovu také řízené diskuzi. Tentokrát se její téma bude točit kolem Tibetu a jeho pančhenlamy (po dalajlamovi je pančhenlama druhý nejvyšší duchovní a světský vůdce a jeho sídlem je právě klášter Tašilhunpo).
Mandala pro Vltavu
Poslední možnost, kdy bude možné stavbu mandaly spatřit, budete mít ještě v sobotu přibližně do 15 hodin. Později už ji ovšem budou připomínat jen fotografie a videa, neboť pražská mandala bude navždy rozmetána a při obřadní vigilii u Vltavy darována tekoucí vodě. To proto, aby se každé z požehnaných zrnek mandaly dostalo co nejdále. Celá akce bude slavnostně zakončena v sobotu večer v holešovickém prostoru La Fabrika, kde se mniši s Prahou rozloučí jak jinak než opět rituálním tancem Čham.
Klášter Tašilhunpo
Klášter Tašilhunpo je především vzdělávacím centrem, kde se i přes využívání moderních vzdělávacích metod stále klade důraz na udržování tibetského náboženského a kulturního dědictví. V roce 1972 byl klášter přestěhován z Tibetu do Indie, kde na jeho chod dohlíží sám dalajlama. 
Program Týdne tibetské kultury najdete tady

Malá ukázka ze života v klášteře Tašilhunpo 

Mandaly jsou primárně symbolem sídla boha nebo bohů, ale skrývají v sobě i daleko širší význam. Vytvářejí se ze zrníček písku (mramorového prachu), který mniši v klášterech barví. Každý obrazec použitý na mandale má své opodstatnění a vlastní mytologii, jednotlivé symboly jsou totiž inspirovány buddhistickými texty, které se mniši učí zpaměti.
Lucie Černá
 
 
 
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>