Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Turista

2008-08-25 19:28

Recenzi představení najdete tady

Marius von Mayenburg

česká premiéra 25.9.2008
katedra činoherního divadla

„Nesmíš moc často. Jinak vyteče šťáva. A o to jde, při grilování, aby šťáva zůstala uvnitř a získala vůni. Vždycky myslím na to, jak první člověk ještě v Neandertalu držel nad ohněm první maso. To je kolébka civilizace, že už nepolykáme zvířata syrová. Takovouhle vůni má jen grilované maso. Vůni civilizace.“


- existenciální thriller z kempu pod hvězdným nebem bez bohů -
Slovo „turista“ znamená v Mexiku označení pro krátkodobý cestovní průjem.

„V lese stojí mužíček, je docela tiše.
Na sobě má kabátek z červeného plyše.
Kdopak je ten mužíček,
Co se skrývá v lese
A na sobě kabátek z purpuru si nese?“

Je parné léto, prázdniny a do kempu u Waterloo přijíždějí první turisté. Na bývalém bitevním poli vyrůstají stany, ve stínu pod stromem parkuje karavan. Zatímco se v řece chladí pivo a na grilu pečou buřty, smaží se dospělí na slunci, děti si v lese hrají na indiány a mladí randí na minigolfovém hřišti. Opodál zkouší sociální pracovnice se svými pacienty pohádkové představení na závěrečný piknik a všechno dění v kempu i okolí má bezpečně pod dohledem jeho militantní majitel. Zanedlouho ale přijde dusná noc – na kemp se snesou komáři, krávy se na pastvinách rozbučí a jedno z dětí chybí. Vzápětí vynášejí z řeky mrtvého malého chlapce. Utopil se? Někdo ho zabil? Nebo si z něj něco vypůjčili mimozemšťané? Na idylické dovolené vypukne panika, bitvy, sváděné dosud pod povrchem, vyvřou, historie Evropy pokračuje dál...

„Temnota a neštěstí lákají turisty odedávna (...) „Temný turismus“ přivádí návštěvníky na místa, kde se v minulosti – ať již dávné či poměrně nedávné – udála nějaká tragédie, neštěstí. (...) Častými objekty zájmu „dark“ turistů jsou hřbitovy, místa konfliktů, věznění, mučení, zabíjení, ale také místa postižená přírodními katastrofami.“ (z článku na www.cestovani.ihned.cz)
Překlad a dramaturgie:
Veronika Musilová-Kyrianová
Scéna:
Jana Hauskrechtová
Kostýmy:
Radka Vyplašilová
Hudba:
Vložte kočku
Režie:
Lucie Ferenzová
Produkce:
Barbora Kalinová
Michaela Režová
Milan Chrdle

Hrají:
Klára Brtníková
Ondřej Černý
Jiří Konvalinka, j.h.
Jana Kozubková, j.h.
Anita Krausová, j.h
Jindřiška Křivánková, j.h
Pavel Kryl
Dana Marková
Vít Maštalíř, j.h
Ondřej Novák
Šárka Opršálová
Lucie Polišenská
Týna Průchová
Martin Severýn
Jiří Suchý, j.h.
Miloslav Tichý


Marius von Mayenburg se narodil roku 1972 v Mnichově. Je jedním z nejhranějších současných německých dramatiků; už několik sezón se výrazně prosazuje i na českých scénách (Národní divadlo, HaDivadlo v Brně, Činoherní studio Ústí nad Labem). Za svou hru Das Feuergesicht (Tvář v ohni) získal v roce 1997 Kleistovu cenu pro mladé dramatiky. Jako dramaturg spolupracoval s experimentálním divadlem Baracke při berlínském Deutsches Theater. V roce 1999 přešel spolu s režisérem Thomasem Ostermeierem do berlínské Schaubühne, kde od té doby působí jako dramaturg, překladatel a dvorní dramatik. V roce 2008 byly na světových jevištích (Austrálie, Německo, Rakousko) poprvé uvedeny jeho nejnovější hry „Freie Sicht“, „Der Hund, die Nacht und das Messer“ a „Der Stein“. Ve svých textech se Mayenburg zabývá stavem civilizované městské společnosti, soustředí se zejména na analýzu mezilidských vztahů v současné rodině. Jeho dramatický styl se vyznačuje obrazivým vyjadřováním, pointovanými situacemi, filmovým střihem a dynamickým jazykem. Turista Maria von Mayenburga měl premiéru v rámci Wiener Festwochen v koprodukci s Berliner Schaubühne a Toneelhuis Antwerpen v roce 2005 v režii Luka Percevala.

„Toužil jsem po „klidu“, toužil jsem po samotě podzemí. „Živý život“, na který jsem nebyl zvyklý, na mě tlačil tak silně, že se mi těžce dýchalo.“ (F. M. Dostojevskij: Zápisky z podzemí)

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>