Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

TRABAND - recitál k výročí 20 let klubu Mlejn

2007-06-11 19:42

Traband

s harmoniem proti disharmonické době

www.traband.net
(ukázky ve formě mp3 najdete na: http://www.myspace.com/trabandhudba )

Skupina Traband vznikla v roce 1995 jako trio („troj-bend“) kytara-basa-bicí, stylově oscilující mezi country, punkem a folkem. Postupem času se propracovala ke zvuku čerpajícímu ze širšího hudebního spektra a k bohatšímu nástrojovému složení především z dechových nástrojů („trou-bend“). Přelomový byl rok 1999, kdy původní elektrické obsazení bylo definitivně nahrazeno akustickými nástroji (tuba, trubka, klarinet, akordeon, banjo…), aniž by ubylo na razanci a tanečnosti („dechno“).

V minulosti Traband spolupracoval s písničkářem Vaškem Koubkem a s česko-francouzským divadlem Na voru, vydal tři studiová alba a odehrál stovky koncertů doma i v zahraničí. Podnikl několik úspěšných turné po Francii a Německu, objevil se i na velkých festivalech world-music v Řecku, na Korsice, v Rakousku, Maďarsku a Polsku. 

Od roku 2007 vyjelo neposedné vozítko Traband s kompletně novým repertoárem a s novým soundem. Milovníci divokého „dechna“ možná postrádají ryčné, balkánské rytmy a zběsilá sóla, na své si naopak přijdou ctitelé klidnějších, lyričtějších písniček a zajímavých zvukových kombinací. Klíčovým nástrojem je nyní Jardovo harmonium a Janina „basokytara“. Po všežravém období, kdy si trabandité přisvojovali takřka jakýkoli hudební směr, přichází snaha rozhlédnout se v domácí krajině. Už tedy nikoliv „world“, ale spíš „home“ music. Inspirací je tentokrát hlavně česká a moravská lidová hudba, vesnické kostelní zpěvy, domácí muzicírování. I texty, které jsou teď méně příběhové, často zachycují putování krajinou, hledání domova, přírodní motivy.

--------------------------------------------------------------------------------

Napsali o skupině Traband:
" ... hospodský šraml, zároveň prvky klezmeru, romského folkloru, prostě skvělý pelmel. Opakuji: skvělý! Na kapelu jako je právě Traband jsme čekali dlouho. Teď zde je!"
Josef Rauvolf, Stereo&Video

" … směs periférní kutálky, kramářské písně, předválečného kabaretu a židovského klezmeru, jakési novodobé písně lidu pražského, vytvářené a přednášené s frajerským gustem a zároveň s generačním odstupem a nadhledem. Trabandová polnice, zatroubená k nástupu rozpoutané, nevykalkulované radosti, doléhá i přes zeď populární hudby."
Vstupenka, hudební recenze Jiřího Černého pro stanici Praha

"Bingo! Kapela Traband dokázala na čtvrtém albu přenést atmosféru svého těžko definovatelného "dechna" do studiové nahrávky a výsledkem je jedno z nejpozoruhodnějších letošních alb tuzemské hudební scény."
Roman Jireš, Rock&Pop

"Inteligentní spojení dechové hudby, moderních tanečních vlivů a také folku, ska a punku dosáhlo na nové desce této formace, nazvané prozaicky Hyjé, svého absolutního vrcholu."
Petr Holeček, www.musicsite.cz

"Každé vystoupení Trabandu je energetická smršť, trochu kabaret, trochu taneční párty a hlavně hodně odvázaný mejdan."
Ondřej Bezr, Rock&Pop

Traband – diskografie
O čem mluví muži (1997, Apac)
Kolotoč (2000, Black Point)
Road movie (2002, Black Point)
Hyjé! (2004, Indies records)
10 let na cestě (2005, Indies records, CD a DVD)
přítel člověka - 2007 - nové CD

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>