Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Filmy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

TMAVOMODRÝ SVĚT

2007-11-06 00:19

Rock Café Cabaret - KINO - vstup 50,- Kč

----------------------------------------------------------------
Tmavomodrý svět je český film natočený režisérem Janem Svěrákem v roce 2001. Název je inspirován barvou leteckých uniforem a zároveň stejnojmennou písní Jaroslava Ježka.

Děj filmu
Film vypráví o českých letcích za druhé světové války v Anglii. Hlavním hrdinou je důstojník českého letectva (Ondřej Vetchý), jenž musí spolu se svou posádkou předat letiště německé armádě při okupaci Československa v roce 1939. S mladým nadějným letcem (Kryštof Hádek) následně uteče do Anglie, kde se s dalšími Čechy připravují na boj proti nacistům. Přátelství obou mužů však rozdělí osobní spor, vzniklý ze vztahu k půvabné Angličance. Příběh je zarámován vězením, kam je letec uvržen komunisty po návratu z Anglie.
...

Rok 1950. František Sláma, bývalý západní letec a válečný hrdina, je nyní nepřítelem lidu. Kdysi elitní stíhač RAF je uvězněn na Mírově, kde místo s palbou německých letounů bojuje se zápalem plic. Na vězeňské marodce se Sláma setkává se dvěma muži, kteří byli také zavřeni kvůli své minulosti: bývalý esesácký doktor Blaschke a písmomalíř Vilda Houf tady vyslechnou Slámův příběh odvahy, přátelství, lásky a zrady.
Všechno začalo okupací Československa v roce 1939, kdy se František Sláma rozhodl opustit dívku Haničku i svou zemi, aby mohl svoji vlast bránit jako vojenský stíhač. Do Británie se s ním tehdy vydal i jeho žák, horkokrevný mladík a talentovaný pilot Karel Vojtíšek. V cizí zemi s jiným jazykem i zvyky se Franta a Karel stali nejlepšími přáteli.
Sloužit v Britském královském letectvu znamenalo každý den nasazovat život, přesto se českoslovenští piloti nemohli dočkat, až budou moci vystartovat proti nepříteli. Když k tomu konečně došlo, začala si smrt vybírat i mezi nimi. Tehdy také Sláma ve sluchátkách slyšel, jak jde Vojtíšek se svým Spitfirem v plamenech k zemi. Přesto nevěřil, že by se jeho kamarád z mise nevrátil. A Karel ho nezklamal. Seskočil padákem a na letiště dorazil druhý den ráno celý šťastný. „Já jsem spad na jednu ženskou a příšerně jsem se do ní zamiloval,“ sděloval nadšeně Slámovi. František mu jeho první opravdickou lásku ze srdce přál: netušil, že po osudovém setkání s Angličankou Susan nebude už nic jako dřív…

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>