Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

SVATOVÁCLAVSKÉ MOTIVY

2008-10-09 13:54

1.10.2008–15.10.2008

krátkodobá výstavka je součástí expozice Člověk-nástroj-hudba v Českém muzeu hudby

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Od 1. října do 15. listopadu 2008 si můžete v Českém muzeu hudby v expozici hudebních nástrojů, v oddíle historických klavírů, prohlédnut krátkodobou výstavku Svatováclavské motivy, která připomíná aktuální výročí narození knížete Václava (asi 907–909), patrona České země.

Hudební svatováclavská tradice má dva inspirující prameny: jedním z nich je sama osobnost přemyslovského knížete Václava, který se stal symbolem naší státnosti i víry. Druhý pramen představuje píseň Svatý Václave z 13. století, nazývaná také svatováclavský chorál, která po vzniku 1. republiky patřila ke kandidátům na českou hymnu. Její zpěv a citace v dalších skladbách od středověku do současnosti vždy znamenaly odvolání se ke kořenům české historie a k tomu nejlepšímu, co národ prožil a po čem toužil.

Ve zkratce je na výstavě možné vidět různé podoby této hudební tradice: chorál určený ke svátku sv. Václava, barokní svatováclavskou mši, zajímavé tisky (Vítězslav Novák - Svatováclavský triptych, Jaroslav Křička - úprava anglické koledy o svatém Václavu) a především zřídkakdy vystavované autografy: Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka, kantátu Svatý Václav od Josefa Bohuslava Foerstra a I. symfonii Jaroslava Doubravy, nazvanou Chorální symfonie podle hlavního tématu převzatého ze svatováclavské písně.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>