Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Šumava - tajemství, nostalgie, příběhy

2007-08-28 18:30

2. 3. - 17. 11. 2007


Výstava se bude konat ve dnech 1. března - 17. listopadu 2007 v hlavním sále v přízemí Národního zemědělského muzea Praha (Kostelní 44, Praha 7). Na ploše více než 600 m2 představí tento velký autorský projekt přírodu, historii i život lidí tohoto svérázného horského regionu na česko - německém pomezí, zejména na konci devatenáctého a v začátcích dvacátého století. Autoři maximálně využili sbírkové předměty a exponáty z vlastních sbírek Národního zemědělského muzea Praha, nejvíce jeho jihočeské pobočky na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou, sídla tamního Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství. Na přípravě výstavy se podílely čtyři desítky partnerských institucí, organizací, firem a jednotlivců.
V úvodu výstava vysvětluje základní pojmy (vymezení regionu, historické události a souvislosti apod.), následuje stručná charakteristika šumavských ekosystémů, fauny a flóry. Důraz je kladen na raritní sbírkové předměty (poslední šumavský medvěd a vlk, rekordní trofeje šumavských jelenů, sup ulovený u Kašperských Hor, výřezy význačných dřevin - "král šumavských smrků" atd.). Dominantou výstavy bude nepochybně replika milíře v měřítku 1:1.
Příroda a zeměpis Šumavy tvoří kontext k hlavnímu tématu výstavy, jímž je život zdejších lidí. Autoři výstavy si kladli za cíl nastínit jejich životní a každodenní cykly. V jednotlivých sekcích jsou představeny jednak řemesla a povolání původních šumavských obyvatel (zemědělství, lesnictví, těžba a zpracování dřeva, plavení dřeva, myslivost, domácká výroba, těžba zlata, sklářství, těžba rašeliny, papírenství, tiskařství, sirkařství atd.), jednak předměty každodenní potřeby (vybavení šumavské světničky, umělecké předměty, oděvy, hračky, náboženské předměty atd.), ale i předměty vztahující se k různým životním cyklům (kolébka, svatba, umrlčí prkna apod.). Zmíněny jsou rovněž některé výjimečné osobnosti, jejichž život je s regionem Šumavy spojen (mj. Karel Klostermann, Adalbert Stifter a další).
Součástí výstavy bude rozsáhlý doprovodný program, který zahrne mj. interaktivní prohlídky, prezentační akce, přednášky, odbornou konferenci i několik kulinářských akcí typu Dny šumavské kuchyně ve vybraných pražských a mimopražských restauracích.
Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství ČR Petra Gandaloviče a hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka.
Výstava vznikla za podpory Ministerstva kultury ČR a Ministerstva zemědělství ČR. Hlavní partneři: Národní park a Chráněná krajinná oblast Šumava, Česko - německý fond budoucnosti (Deutsch - Tschechischer Zukunftsfonds), Nakladatelství Baset.
Mediální partneři: Český rozhlas 2 - Praha, Český rozhlas - České Budějovice, Myslivost, Senior Revue, Silva Bohemica a Zemědělec.
 


Doprovodný program k výstavě "Šumava - tajemství, nostalgie, příběhy"
(2.3. - 17.11. 2007) 

2. května 2007 (17 - 19 hod.) - přednáškový sál - zvýšené přízemí budovy NZM Praha Přednáška pro veřejnost s autogramiádou a prodejem literatury "TAJEMSTVÍ ŠUMAVSKÉ KUCHYNĚ" - Ing. Václav Malovický

24. května 2007 (9 - 15 hod.) - konferenční sál - zvýšené přízemí budovy NZM Praha Odborná konference "ŠUMAVA - KONFLIKT ČLOVĚKA A PŘÍRODY" (podrobnosti na www.nzm.cz )

11. - 13. května 2007 nebo 18. - 20. 5. 2007 "DNY ŠUMAVSKÉ KUCHYNĚ" v Restaurant & Pub Prague Cats, Letohradská ul., Praha 7 - Letná

30. května 2007 (17 - 19 hod.) - přednáškový sál - zvýšené přízemí budovy NZM Praha Přednáška pro veřejnost s autogramiádou a prodejem literatury "TAJEMSTVÍ ŠUMAVSKÉ KUCHYNĚ" - Ing. Václav Milovický

16. června 2007 (19 - 01) - Národní zemědělské muzeum Praha - Kostelní 44, Praha 7 Doprovodné akce v rámci "PRAŽSKÉ MUZEJNÍ NOCI" - mj. vystoupení trubačů - lesní rohy, ukázky vábení jelenů, práce myslivců, sokolníků a kynologů, stará řemesla

18. června - 1. července 2007 a 8. - 21. října 2007 "DNY ŠUMAVSKÉ KUCHYNĚ" v restauracích Hotelu OREA Pyramida - Praha 6, Ul. Na Malovance a Hotelu OREA Wellness Horizont - Železná Ruda

10. července - 12. srpna 2007 - výstava fotografií Šumavská rozjímání na zámku OhradaPozn.: po celou dobu trvání výstavy je připraven interaktivní program pro děti i dospělé, probíhá několik projekcí, anketa návštěvníků a na pokladně muzea je možné zakoupit speciální katalog k výstavě "Sumava - tajemství, nostalgie, příběhy", knihy a publikace s tématikou historie a současnosti šumavského regionu.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>