Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

STOPY LIDÍ – pěšky od pravěku na Měsíc

2007-11-02 02:29

Článek o výstavě naleznete zde

28. 11. 2007 – červen 2008
Národní muzeum

Výstava je věnována nejen lidské noze jako nástroji a objektu, ale obrazně také stopám lidstva od pravěku až po současnost. Od pravěkých pozůstatků přes migrace a stěhování národů, objevování nových kontinentů, vojenské výboje
až po dobývání hor, mořských hloubek a vesmíru. Lidské noze je rovněž věnována pozornost z hlediska estetického (obutí, oblečení a šperky), lékařského (vývojové anomálie, zranění, amputace, léčení), náboženského (uctívání, poutě, obřadní tanec) i uměleckého (noha jako objekt výtvarného, literárního, hudebního i filmového umění). Pozornost je věnována rovněž sportu, tanci, baletu i akrobacii. Zdůrazněn je fenomén českého obuvnického průmyslu. Výstava je orientována na nejširší veřejnost. Dětského návštěvníka zaujme jednoduchostí, krátkými texty, názorností, ale také hravostí a neagresivitou.
Ve speciálních vitrínách jsou nainstalovány takové „rarity“ jako sfinga, střevíce Přemysla Oráče, ovinovačky dobrého vojáka Švejka, dřevěná noha starého Zilvara z chudobince apod.

Neobvyklé architektonické řešení jednoho z předních českých scénografů Daniela Dvořáka dá návštěvníkovi pocítit iluzi válečné vřavy, vyzkoušet si schopnosti na sprinterské dráze, v 3D projekci se projít po Měsíci nebo zanechat svou stopu v chodníku slávy.

Symbol výstavy, chodidlo lidské nohy přetvořené ve veselou, nabádající či rozpustilou figurku, bude expozici v historické budově Národního muzea provázet po dobu jejího konání od 28. listopadu 2007 do 30. června 2008.

Mezi doprovodnými akcemi nebude chybět ani výstava Svět se díval na nohy, která bude zpřístupněna od února 2008.

----------------------------

Virtuální výstava STOPY LIDÍ láká do muzea
aneb výstava, na které vás nohy nebolí

Virtuálně po Stopách lidí! K právě probíhající úspěšné výstavě Stopy lidí připravilo Národní muzeum pro návštěvníky další atraktivní způsob jak se seznámit s vystavenými exponáty. Na internetové adrese www.stopylidi.cz naleznete volně přístupnou virtuální prohlídku výstavy. Návštěvník muzea zde má možnost podívat se prostřednictvím počítačové animace znovu do prostředí výstavy a znovu si ji projít do nejmenších podrobností.
Cílem autorů je umožnit návštěvníkovi podívat se v klidu domova zpátky do výstavních prostor. Národní muzeum tak nabízí návštěvníkovi možnost oživit si vzpomínku a vyvolat si v paměti to, co na výstavě viděl. Virtuální prohlídka poskytuje řadu doplňujících informací, které na výstavě nenajdete.
Průvodcem po virtuální výstavě je pan Stopka, který návštěvníkovi ukazuje cestu z místnosti do místnosti. Virtuální prohlídka nabízí téměř neomezený pohyb: můžete se neomezeně otáčet, uklánět či přibližovat. To vše aniž by vás začaly bolet nohy.
Virtuální výstavu mohou k vzdělávacím účelům využít základní školy, poslouží zájemcům o danou problematiku a umožní pohled do výstavy těm, kteří např. ze zdravotních důvodů výstavu nestihnou. Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš k tomu dodává: „Snažíme se oslovit co nejširší okruh veřejnosti, která je dnes navyklá jinému způsobu vnímání a získávání informací. Ukazujeme, že muzeum není plné kostlivců a že s moderními informačními technologiemi umíme pracovat.“
Internetová stránka nabízí návštěvníkům relativně bohatý výběr způsobu prohlídky. Dle nastavení vašeho počítače a rychlosti připojení k internetu si mohou volit mezi čtyřmi variantami prohlídky. Výstavu je možné shlédnout celou najednou, nebo po jednotlivých sálech. Samostatně je možné prostudovat jednotlivé exponáty, které jsou doplněny o vysvětlující text. Naopak virtuální výstava neodhaluje z výstavy úplně vše a to „nej“ zůstává neodhaleno a čeká na návštěvníky v muzeu. Inspirujte se virtuální prohlídkou a přijďte se podívat na výstavu, která má právě v novorenesanční historické budově svého genia loci.
Způsob virtuální prohlídky, který je relativně často používán k prezentaci nemovitých památek, využilo a přepracovalo Národní muzeum netradičně pro muzejní výstavu, čímž otvírá další dimenze muzejní komunikace. Výstava STOPY LIDÍ se koná v hlavní budově Národního muzea do 30. 6. 2008. Termín návštěvy virtuální výstavy si navrhněte sami. Zítra, za týden, či za deset let?
--------------------

Vstupné:
Základní: 120 Kč
Snížené: 70 Kč pro seniory (nad 60 let), držitele průkazů ZTP, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu
Rodinné: 150 Kč (max. 2 dospělí, celkem 4 osoby)
Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 40 Kč/os.
Celoroční vstupenka pro studenty: 220 Kč (platí 1 rok od data vydání)

Vstupenka do všech pražských objektů Národního muzea s platností 3 dny:
Základní: 160Kč
Snížená: 80Kč
Rodinná: 200Kč
(vstup do každého objektu je v rámci vstupenky možný pouze 1x)
Děti do 6 let, členové AMG a ZSM, držitelé karty Karta4lístek Poštovní spořitelny: mají vstup zdarma 

Každé první pondělí v měsíci: vstup zdarma

UPOZORNĚNÍ: Prodej vstupenek končí 30 min. před koncem otevírací doby.

-----------------

Prodloužení výstavy STOPY LIDÍ

Národní muzeum se rozhodlo prodloužit výstavu STOPY LIDÍ, aby ji mohli shlédnout i prázdninoví návštěvníci Prahy, do neděle 3. srpna 2008. Zájem návštěvníků potvrzuje i americký astronaut s českými a slovenskými kořeny Eugene Cernan, který přiletěl ze Spojených států, aby si mohl výstavu prohlédnout. Vlajka, která s ním byla na Měsíci a kterou poté daroval České republice, je jedním z taháků výstavy. Nově se takovým exponátem stala i fotografie E. Cernana na Měsíci, kterou daroval Národnímu muzeu.

Přijďte i vy zkusit, jaké to je ocitnout se v hvězdném prostoru, na přídi kolumbovského korábu, ve válečných zákopech, při archeologických vykopávkách nebo v některé z mnoha dalších výstavních sekcí.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>